ברוכים הבאים, Guest
שם משתמש סיסמה השאר אותי מחובר

נושא: האסטרונומיה – הדרך לחובב המתחיל

האסטרונומיה – הדרך לחובב המתחיל 07 אוק 2011 08:38 #1

זה מאמר שאני כתבתי ומומלץ לקרוא אותו לכל אלו שרוצים להיכנס לתחום חובבי האסטרונומיה או שכבר בתוחו ולא יודעים איך להתחילהאסטרונומיה – הדרך לחובב המתחיל

נכתב על ידי: יונתן אליכיס

האסטרונומיה היא המדע הכי עתיק שהאנושות מכירה . עוד בימי קדם האסטרונומיה ריתקה את המין האנושי , מה נמצא שם בין ומעבר לכוכבים שאנו רואים בשמיים. עוד בימי קדם האסטרונומיה הייתה מקור להבנת עונות השנה ולחקלאות .הקדמונים ידעו בעזרת הכוכבים מתי לזרוע ומתי מגיע הקציר, מתי זה חורף ומתי זה קיץ . בעזרת הכוכבים הימאים ניווטו את דרכם ממקום למקום עוד בזמן שלא היו אמצעים טכנולוגיים שאנו מכירים כיום.

מאמר זה יעסוק באדם הממוצע אשר מתעניין בכוכבים ולא יודע איך להיכנס לתחום האסטרונומיה התצפיתית ,כאן אנסה לתת כיוון ראשוני לכמה קרטריונים חשובים על מנת שהכניסה לתחביב תהיה קלה ונעימה , מקניית ספרים ועד קניית טלסקופ.

החלטתם שאתם רוצים להיכנס לתחום האסטרונומיה , תבורכו , דבר ראשון שאני ממליץ הוא קניית ספרים (ויש הרבה בשפה העברית) , ספרים יכולים להעשיר אתכם עם ידע בסיסי למתחיל כמו: מושגים כגון המפץ הגדול , גלקסיות וסוגיה , ערפיליות וסוגיה , צבירים פתוחים וסגורים , מערכת השמש .
בנוסף הספרים יתנו לכם רקע היסטורי על התפתחות האסטרונומיה מימי קדם ועד היום . כמו כן כיום ניתן להיכנס לאתרי אינטרנט שונים וללמוד דרכם על האסטרונומיה .

אחרי שקניתם ספרים ונכנסתם לאינטרנט ולמדתם על האסטרונומיה , השלב הבא הוא השלב של המפות. כיום ניתן למצוא מפות שמיים בסיסיות גם באינטרנט וגם בחנויות הספרים. דרך המפות אתם תוכלו ללמוד על הקואורדינטות השמימיות התואמות לאלו של כדור הארץ . בנוסף גם תוכלו ללמוד ולהתחיל להכיר את קבוצות הכוכבים , כאן צריך לאמר שאת המפות אתם צריכים לקנות עם תיחום הקבוצות ועם הגבולות של כל קבוצה זה יקל עליכם בלימוד הקבוצות, באופן כללי יש קבוצות קיץ וקבוצות חורף , לכל קבוצה יש את הגבולות שלה עם קבוצה אחרת (זהה לגבולות המדינות), כך שזה יקל עליכם להבין וללמוד את הקבוצות , לדוגמא: בקבוצות הקיץ יש את קבוצת קסיופאה (הדבליו המפורסם) ומתחתיה יש את קבוצת פרסאוס כאשר מימינה של קסיופאה נמצאת קבוצת אנדרומדה וכך הלאה.
את הספרות שקניתם תשמרו בידכם כיוון שהם תמיד ישמשו אתכם בעתיד.

סוף סוף אחרי למידה עיונית הגיעה השעה ללמידה מעשית והבנת הנלמד , בשביל זה צריכים כמה דברים : הדבר הראשון הוא מקום תצפית באזור מגוריכם שיהיה יחסית חשוך (להתחלה) ומפת שמיים בסיסית , כמו כן גם כסא שלא תתעייפו , במקום התצפית אתם פותחים את מפת השמים ומתחילים בלימוד הקבוצות דרך הקבוצה שאתם מזהים אותה בקלות , נניח לצורך הדוגמא שאתם מכירים את קבוצת העקרב (קבוצה קייצית) משם תתחילו לשוטט לקבוצה הבאה כוכב כוכב ובכך להתחיל להבין את הקבוצות . הדבר השני בלמידה מעשית על הקבוצות היא בעזרת משקפת , עדיף לקנות משקפת עם עדשות רחבות ובכך יהיה ניתן ללמוד על קבוצות הכוכבים ביתר קלות, דרך המשקפת תוכלו לראות אובייקטים כמו צבירים פתוחים וסגורים וכמו ערפיליות בהירות דוגמת ערפילית אוריון(בקבוצת אוריון , קבוצה בשמיי החורף) או את ערפילית הלגונה (בקבוצת קשת , קבוצה בשמיי הקיץ), כמובן אסור לפספס את גלקסיית האנדרומדה הנמצאת בקבוצת אנדרומדה .

אחרי שסיימתם ללמוד על מרבית הקבוצות אפשר להתחיל לחשוב על טלסקופ .יש כל מיני סוגי טלסקופים אותם לא אמנה כאן . אעזור לכם על איך לקנות את סוג הטלסקופ ואמנה את הפרמטרים הדרושים על מנת לקנות את הטלסקופ המתאים ביותר לצרכים שלכם.
דבר ראשון בטרם קונים טלסקופ מומלץ לערוך רשימה עם כל הדברים שתעשו עם הטלסקופ (זה מה שאני עשיתי כאשר קניתי ) כגון: מהו התקציב העומד לרשותכם , מה האובייקטים שאתם תצפו לרוב (כוכבים כפולים וכוכבי לכת , גלקסיות , ערפיליות ועוד ) , האם הטלסקופ הוא לצרכי צילום בלבד, האם יש ברשותכם רכב כדי שתוכלו לנייד אותו ממקום למקום. דבר שני הוא להגיע לאחת התצפיות שמתקיימות בנגב ובערבה (בד”כ במקביל) . בתצפית כזו יהיו כל סוגי הטלסקופים ובעלי הטלסקופים יתנו לכם תשובות לכל שאלה שתצוץ. בתצפית כזו כבר תדעו את הכיוון בו אתם רוצים ללכת בדרך לקניית טלסקופ

אומר לכם זאת ,אסטרונומיה היא דרך נעימה ורצופה חוויות , כל אחד יכול להיכנס לתחביב הזה מילד ועד מבוגר וזה היופי של התחביב הנפלא. למרות שמהרגע שנכנסתם אליו ועד שתקנו טלסקופ יכול לקחת די הרבה זמן יחסית , תאמינו לי שבסוף זה ישתלם לכם בצורה נהדרת. אשמח לתת עזרה צמודה ומקצועית מתחילת דרככם בתחביב הנפלא הזה
יונתן אליכיס
מצפה כוכבים נייד למשפחות וקבוצות
http://www.astrofun.co.il
ציוד:
טלסקופ דובסוני Orion xx12i
omagon 2" 32mm,speerswaler 1/4" 14mm
ExploreScientific 1/4" 6.4mm 8.8mm,meade 2" 26mm...
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

האסטרונומיה – הדרך לחובב המתחיל 07 אוק 2011 10:13 #2

 • pageup
 • pageup's Avatar
 • מנותקים
 • גולש מומחה
 • Posts: 394
 • Thank you received: 2
מאמר מצויין יונתן.
אכן אבני דרך למתחילים.

גם מאמר זה יכנס למאגר המידע שלנו.
אופיר
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

האסטרונומיה – הדרך לחובב המתחיל 25 אוק 2011 21:25 #3

 • Pearl
 • Pearl's Avatar
 • מנותקים
 • גולש מתקדם
 • Posts: 25
יונתן תודה : )
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה
Time to create page: 0.174 seconds

מחפשים אחר מידע נוסף? - הקלידו שאילתה מטה

(/)
Result not found!

סטטיסטיקה פורום אסטרונומיה

כעת בפורום 62 אורחים ו-אין רשומים מחוברים. הנתונים מתעדכנים בזמן אמת