ברוכים הבאים, Guest
שם משתמש סיסמה השאר אותי מחובר

נושא: המדריך לאיפוס לכוכב הצפון בשיטת שעה הזוויתית (Hour Angle).

המדריך לאיפוס לכוכב הצפון בשיטת שעה הזוויתית (Hour Angle). 18 ינו 2012 00:01 #1

• AstroScience
  • AstroScience's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה

המדריך המלא אפשר להוריד בקובץ PDF מקישור זה

המדריך הזה מיעד לחצובות מסוג EQ/NEQ6/ATLAS וגם לחצובות HEQ5, הם קצת שונות (מבחינת מיקום, סוג ודיוק של סקאלה RA)
אבל העיקרון הוא אותו עיקרון.

ניסית זאת פעם עם החצובה EQ5 Pro, אך איתה אפשר ליישם רק חלק קטן מהמדריך.

במדריך הזה נלמד על שיטת האיפוס לכוכב הצפון בשם שיטת "השעה הזוויתית" (Hour Angle) של הפולריס. כמו כן, נלמד איך לכייל
את החצובה לצורך זה, נעבור על כמה פרטים החשובים, וגם נעבור שלב שלב על ההפעלה הממשית של החצובה בזמן התצפית. אני
חייב לציין, שזה יכול להיות "יותר מדי" בשביל מישהו שבא לעשות תצפית ויזואלית בלבד, ארי אפשר לבצע את התצפית גם עם החצובה
האזימוטלית, אבל מישהו שרוצה לנצל ולדחוף לגבולות את הציוד שלו, לקבל עקיבה טובה וביצועי GOTO מושלמים ואף יכולת הצילום,
מוזמן ללמוד את השיטה. והמשמעות הרבה של המדריך הזה – זה שהכל יהיה ניתן לבצע בשטח ללא שום שימוש במחשב ולהגיע
לביצועי GOTO מדויקים מאוד למי שמעוניין, העקיבה יציבה וממושכת לאחר האובייקט ואף אולי תוכלו לעשות חשיפות של 2-3 דקות ללא
עקיבה. אבל זה כבר תלוי בהצלחה שלכם אישית באיפוס לצפון. השיטה בלבד לא מספיקה, חשוב לא פחות גם הביצוע.

1. אז בוא נתחיל ונעבור קודם על כמה דברים הבסיסיים שהוצגו באיור. כמו שלכולנו כבר ידוע, הקוטב הצפוני השמיימי של כדור הארץ לא
מצביע בדיוק על כוכב הצפון, והכוכב הצפון פולריס, אף הוא נע במסלול סביב הציר ולא נשאר קבוע באותו המקום. אז כדי לעזור לנו באיפוס
על כוכב הצפון המדויק, חברות היצרן ישמו כוונת אופטית, עם חתיכת עדשה מובנת בעלת דפוס צלב של מרכז הקוטב השמיימי
NCP) – North Celestial Pole) ובועת המיקום של פולריס ביחס אליו.

2. המשמעות של איפוס לכוכב הצפון המדויק, מסתתרת תחת המיקום הזוויתי הנכון של הכוונת לפי שעה והקואורדינטות של המקום
ממנו מתבצעת התצפית. והמצב המושלם שאנו שואפים אליו, כמו שרואים באיור, זה כאשר הכוונת מותאמת למיקום הפולריס בצורה
מדויקת ביותר, כך וכאשר נביא את הפולריס למקום שלו בתוך הבועה, המרכז הציר RA של החצובה יותאם למרכז הקוטב הצפוני
השמיימי של הכדור הארץ ויאפשר לנו ביצועי GOTO מדויקים ועקיבה ממושכת לאחר האובייקטים.

3. רק לצורך ההדגמה אני רוצה להביא בפניכם מצב, בו אתם סיבבתם/מיקמתם את הכוונת לכוכב הצפון בצורה הלא נכונה.
אם המיקום של הכוונת לא היה נכון מהתחילה והבאתם את הפולריס למיקום שלו בתוך הבועה, מה שיקרה, זה שבעצם תעבירו
את המרכז הציר RA של החצובה למקום שונה לגמרי מהמרכז הציר של NCP, וכך תגרמו לאיפוס לצפון השגוי. ראו באיור, הסטייה
בין הצירים יכולה להיות מאוד משמעותית.

4. אז מה זה בעצם "שעה הזוויתית" של הפולריס? אבכן... יהיה קל מאוד אם תחשבו על זה כמו על שעון השמיימי שתלוי בשמיים
ותארו לעצמכם שפולריס - הוא המחוג היחידי שלו. והשעון הזה יהיה קצת שונה מהשעון הרגיל שאנו רגילים אליו משני הסיבות:
אחת – השעון יכלול 24 שעות במקום 12, כי זה מה שנדרש לכדוה”א כדי לבצע סיבוב שלם סביב צירו, ושניים – בגלל שהכדוה”א
מסתובב לכיוון המזרח, המחוג (פולריס) יספור שעות לכיוון שמאל, שאפשר לקרוא לזה נגד כיוון השעון. אז כבדוגמה באיור, הפולריס
נמצא בשעה הזוויתית שלו של 2 שעות 35 דקות, או HA 02:35:00. או אפשר גם במילים האחרות, עברו שעתיים ושלושים וחמש
דקות מאז הטרנזיט של הפולריס.

5. מה הוא בעצם ה"טרנזיט של הפולריס"? הטרנזיט, זה כאשר פולריס מגיע ל"קו אורך" – מרידיאן, וחוצה אותו בנקודה הכי העליונה שלו.
בנקודה הזאת השעה הזוויתית של הפולריס היא HA 0:00:00. בנקודה הזאת, פולריס משלים את הסיבוב השלם שלו סביב ה-NCP ויוצא
לסיבוב נוסף עם ספירת השעה הזוויתית החדשה.
נכון שאם היינו רוצים לכייל משהו, איזה שהם פרמטרים מסוימים לספירה, לא יהיה זה נוח לכייל אותם לאפסים? ופה אני רוצה להזכיר לכם
על איזה כלי מדידה נוסף יש לנו בידיים, שגם הוא כמו פולריס מראה לנו ספירה של 24 שעות. נכון, זאת הסקאלה של ציר RA שזה בדיוק
התפקיד שלה להארות לנו את השעות בפריסה של 24 שעות. אז מה אם אנחנו נכייל את הסקאלה RA של החצובה, לטרנזיט של הפולריס?
וכאשר נדע את השעה הזוויתית של הפולריס בתצפית, פשוט נוכל לסובב את ציר RA של החצובה לאותה שעה, וזה ימקם לנו את הבועת
הפולריס הקטנה במקום המדויק שלה. וכל מה שיידרש מאיתנו, זה להשתמש בברגי האלטיטודה והאזימוט של החצובה, כדי להביא את
הפולריס למרכזה, וזה יאפס אותה לכוכב הצפון.
בהחלט נשמה פשוט...ובשלבים הבאים אראה לכם איך לעשות זאת.

6. לצורך הכיול של הסקאלה לשעה הזוויתית של הפולריס, אנחנו גם הפעם נצטרך באובייקט המרוחק, והפעם החלטתי לעשות זאת
בחושך ולארות לכם שיש עוד אפשרות נוחה מאוד לשימוש, במקום אנטנה של הבניין הסמוך. לביצוע משימה זאת, החלטתי להשתמש
בפנס אזהרה האדום של אנטנת תקשורת שנמצא כמה קילומטרים מהבית שלי. האמת אני מאוד אוהב לעשות גם את הכיול של הכוונת
לציר RA של החצובה עם הפנס הזה, כי זה נותן לי נקודה אדומה מאוד קטנה, שבולטת מאוד על רקע נוף השחור. אם גם תנסו זאת
בבית, ולא תראו את הדפוס של הכוונת בגלל החושך, תדליקו תאורה פנימית של החצובה. לבעלים של EQ5 ללא תאורה פנימית, אני
ממליץ לעשות זאת באור היום.

.7
1. תמקמו את החצובה מול האובייקט הנבחר שלכם.
2. תוציאו את מוט המשקולות.
3. תורידו מכסה כיסוי לפתח הכוונת בראש החצובה
4. שחררו קלאץ’ של ציר DEC וסובבו את התושבת 90 מעלות שיאפשר לכם צפייה דרך הכוונת.

(בשביל משימה זאת לא חייבים לפלס את הרגליות של החצובה)

8. בעזרת ברגי אלטיטודה ואזימוט של החצובה תביאו את האובייקט שלכם למרכז הצלב.

9. ככה זה אמור להיראות.
שימו לב! אתם רואים תמונה הפוכה בגלל שהכוונת של החצובה היא רפרקטור קטן שהופך את התמונה.
בשלבים הבאים תהיה לזה גם משמעות.

10. עכשיו, רק בעזרת ברגי אלטיטודה (גובה - למלה/למטה) של החצובה, תביאו את הפנס/אובייקט שלכם בכיוון כלפי מטה, עד שיגיע
לקו התחתון של העיגול הגדול, כמו שרואים בתמונה. ע"י תנוע הזאת אנו מוודאים שהפנס ירד בקו ישר מהמרכז הצלב קלפי מטה. מה
זה נותן לנו? זוכרים את הטרנזיט של הפולריס? כאשר הוא בנקודה הכי עליונה שלו? אז בגלל שהכוונת היא רפרקטור, בשבילנו זו היא
הנקודה הכי תחתונה. אם תהפכו את התמונה 180 מעלות, אתם תראו שהפנס בעצם הוא בנקודה הכי עליונה של הכוונת. וכדי לוודא
שהפנס ירד בקו ישר מהמרכז למטה, היינו צריכים להשתמש רק בברגי הגובה של החצובה. לנקודה הזאת, בה נמצא הפנס, אנחנו
צריכים להביא את העיגול הקטן של הפולריס.

11. שלב הבאה: תשחררו את הקלאץ’ RA של החצובה, ותוך כדי צפייה דרך הכוונת, בעדינות סובבו את ראש החצובה ותביאו
את העיגול הקטן של הפולריס על הפנס. תמקמו אותו במרכז ותנעלו את הקלאץ’.

12. בהיותי אוהד גדול של הדיוק המרבי (תופעות לוואי של פרפקציוניזם), חשקתי רבות לדעת איפה יהיה המרכז המדויק של בועת
הפולריס. "לפי העין" לא סיפק אותי ממש, ובמהלך הניסיונות גיליתי, שהקוטר של בועת הפולריס הוא שווה לשעת הזמן שבסקאלה
RA של החצובה.

13. זאת אומרת, שכאשר לאט לאט סיבבתי את ראש החצובה ומיקמתי את הפנס בקצה השמאלי של בועת הפולריס, בנקודה מס’ 1,
ראיתי שבסקאלה התייצב מספר 16 מול המשולש. וכאשר סיבבתי את ראש החצובה בכיוון השני ומיקמתי את הפנס בקצה הימני של
בועת הפולריס, בנקודה מס’ 2 באיור, התייצב מס’ 17 מול המשולש. מפה כבר היה כל מאוד, ידעתי שאם אסובב חצובה לשעה 16:30,
לנקודה מס' 3, זה יהיה האמצע, והפנס גם כן יהיה ממוקם באמצע העיגול. בסיום תנעלו קלאץ’ RA של החצובה.
יופי, כבר יש לנו את מיקום הטרנזיט של הפולריס בכוונת.

14. מצאנו את מיקום הטרנזיט של הפולריס וכל מה שנשאר לנו, זה לכייל את הנקודה הזאת של בועת הפולריס,
לשעת 0 שעל הסקאלה. כך שכאשר הפולריס יהיה בשעה הזוויתית שלו של 00, כך גם הסקאלה של ציר RA
יראה לנו שעה 00. עכשיו נשחרר את הברגי ההידוק הקטנים של הסקאלה, נסובב אותה עד שנגיע לשעה 0 ונייצב
אותה מול המשולש.

15. כך זה אמור להראות. שעה 0 על הסקאלה, כאשר העיגול הקטן של הפולריס נמצא בדיוק בנקודה התחתונה עם הפנס באמצע.
עכשיו זה אמור להיות כבר ברור, שבזה בעצם סיימנו את הכיול של הסקאלה RA של החצובה. וכאשר יהיה לנו מידע על מיקומו המדויק
לפי שעה הזוויתית של הפולריס, פשוט נסובב את החצובה לפי אותה שעה שבסקאלה RA, ונביא את הפולריס לעיגול הקטן ע"י הזזה
פיזית של החצובה עם ברגי הכוונון שלה. אנחנו נתרגל על זה בהמשך ובינתיים, תהדקו טוב טוב את הברגים הקטנים של הסקאלה,
כדי שתישאר מכוילת לטרנזיט כל הזמן. טוב יהיה גם אם מדי פעם תבדקו אותה, אם היא לא השתחררה בהובלה, פירוק או הרכבה.

16. לאנשים עם HEQ5 בבעלותם:
הסקאלה RA שלכם קצת שונה. אך בכל זאת, סובבו אותה לשעה 0 מול המשולש האינדיקציה ותנעלו אותה עם בורג ההידוק.
הסקאלה RA שלכם לא מסתובבת עם הראש החצובה, לא עם קלאץ’ נעול ולא עם פתוח כאשר היא מהודקת עם הבורג. אז אתם
צריכים להשתמש בטבעת הברזל עם פס אינדקס לבן עליה. תשחררו בורג קטן על הטבעת עצמה ותסובבו כך שהוא גם יתייצב מול
המשולש ומול שעה 0 של סקאלה RA. בנוסף, להשלמת אורך הפס, תסובבו את הסקאלה של "חודשים" שהיא גם תיוצב על 0, כמו
שנראה בתמונה. השוני הנוסף של הסקאלה, זה שהספירה של סקאלה עליונה (חצי-כדור הארץ הצפונית) סופרת נגד כיוון השעון, כמו של
תנועת הפולריס בשמיים, כאשר סקאלה RA של EQ6/NEQ6/ATLAS סופרת ימינה, בכיוון השעון. אחזור על זה בהמשך עוד פעם.

זהו, שלב הראשון של כיול החצובה לטרנזיט של הפולריס הושלם, והגיע זמן של שלב השני: איפוס לכוכב הצפון.

17. רק לצורכי פיזור הספקות, בשלב שתיהו מכוילים לטרנזיט של פולריס, יש מצב שהחצובה שלכם תקבל תנוחה מאוד משונה,
אז זה בסדר. הכל תלוי באיך שהעדשה עם דפוס של הצלב ופולריס הייתה ממוקמת בתוך הכוונת. שלי למשל הייתה בצורה הזאת.

18. שלב השני – איפוס לכוכב הצפון ממשי
הגעתם לשטח, או בבית/חצר בית והתחלתם עם פריסת החצובה והטלסקופ. והדיוק שאתם רוצים ויכולים לקבל מהחצובה שלכם
מתחיל ביסודות. תתחילו עם הפילוס של הרגליות קודם. אם פורסים עדיין באור, תאזרו במצפן ותכוונו את הרגליות "בערך" לצפון.
אחר כך ראש החצובה, משקולות, טלסקופ ואביזרים. תאזנו טוב טוב את הצירי RA וגם DEC, בסופו של הדבר הכל משפיע. על תתנו
לחצובה להתאמץ. חברו את החשמל של החצובה ושלט ואתם מוכנים.

19. מדליקים את החצובה...

20. לוחצים ENTER ואחרי אזהרה מגיעים לשלב ההזנת קואורדינטות של המקום ממנו אתם מתצפתים.
קודם מקלידים קו-אורך (Longitude) ולאחר מכן קו-רוחב (Latitude).

כמה מקומת לנוחיותכם:

21. לוחצים ENTER ובוחרים באזור זמן שהוא +02 לישראל.

22. שוב לחיצה על ENTER ומזינים את התאריך הנכון שביום התצפית. שימו לב! התאריך מתקבל בשלט לא בצורה שאנחנו
רגילים אליו, קודם יום, אחר כך חודש ושנה, אלא מזינים קודם חודש, אחר כך יום ואחר כך שעה.

23. לחיצה על ENTER נוספת, ומזינים את השעה המדויקת. אני משתדל לדייק עד השניות.

24. שני לחיצות על ENTER ומגיעים לחלון של בחירת שעון חורף/קיץ.
אם אנחנו בתקופה מסוף מרץ ועד ספטמבר/אוקטובר, שבתקופה הזאת אנחנו בישראל מעבירים שעון לשעון קיץ, אז תבחרו
ב-YES בשורה של Daylight Savings.
ואם אנחנו בתקופה ביו ספטמבר/אוקטובר ועד סוף המרץ – אז תבחרו ב-NO בשורה של Daylight Savings.
אין תאריך מסוים שבו אנחנו מעבירים שעון, כי משנה לשנה התאריך הוא שונה ובתור אזרחים במדינה אנחנו תמיד מודעים לזה
מתי שזה קורה.
גם בנתון הזה חשוב לא לטעות, כי זה יכול לשבש את ה-GOTO ואת כל התהליך איפוס לכוכבים.

25. לחציה על ENTER נוספת ואנו מגיעים לחלון התצוגה של מה שחיכינו לו, זו התצוגה של השעה הזוויתית של הפולריס לזמן והמיקום
הנתון ממנו מתבצעת התצפית. Polaris HA=06:04 איפה ש-HA זה ראשי תיבות של Hour Angle. עכשיו, השלב הבא שלנו אמור
להיות שחרור קלאץ’ RA של החצובה וסיבוב שלה לשעה שקיבלנו מהשלט, על הסקאלה שעות של RA. אך יש בעיה קטנה - השלט משקר.

אז אם הכנסנו את כל הפרטים הנכונים ומדויקים לשלט, אז למה הוא בכל זאת משקר ולמה אנחנו לא יכולים להשתמש בנתון הזה? הבעיה
נובעת בעצם מזה, שהשלט, התוכנה SynScan יותר נכון, משתמשת באלגוריתם לחישוב מיקום הפולריס, שהוא נכון ל-J2000 .J2000
זו היא שנת 2000 בלוח יוליאני של התקופה ל-50 שנות הבאות (Julian Epoch). בגלל שהקוטב הצפוני והדרומי של כדור הארץ משנים
את מיקומם עם הזמן, ומסיימים את ההסתובבות המלא שלהם בערך כל 25000 שנים, זה משבש את כל הקואורדינטות של האובייקטים
השמימיים במשך הזמן. אז בתקופות של כל 50 שנה יש לנו קטלוגים של קואורדינטות מעודכנות כמו 1900, 1950, 2000, 2050.
אחר כך, התוכנות הפלנטריות למינם, משתמשות באלגוריתמים לחישוב המדויק של הקואורדינתות לזמן הנוכחי.
עד עכשיו זה מפליא אותי, ואני לא מוצא סיבה אחת, למה SkyWatcher לא ישמו אלגוריתמים לחישוב הדיוק בתוכנה שלהם. במילים האחרות,
השלט מחשב את שעה הזוויתית של הפולריס לפי מהמיקום שלו בשמיים שהיה בשנת ה-2000, אבל מאז עברו 11 שנים, וזה ברור שהדברים
לא נשארו במקומם.
אז מה עושים?

26. אז אני החלטתי לבדוק/לחשב, בכמה השלט שלי משקר ומטעה אותי. לצורך זה אני הולך לעמיד אותו על מבחן מול 3 תוכנות
שידועות כמדויקות, ולהשוות את התוצאות של שעה הזוויתית של הפולריס בכל אחת מהן.
1. תוכנת סטלריום
2. תוכנת Polaris של (Gary Gawthrope) גארי גאוטרופ
3. תוכנת אונליין PolarisFinder v1.5 של Takahashi (יש לי אותה גם על המחשב)
4. שלט SynScan של החצובה

לכל אחד מהם אני הזנתי את הקואורדינטות הזהות ואת השעה המדויקת לזמן הבדיקה, והשוותי אותם אחד מול השני. מה שאני
גיליתי, זה ששלושת התוכנות הסכימו אחת עם השנייה, עם ההפרש של כמה שניות בינם, כאשר השלט הטעה אותי ב-15 דקות
קדימה! זאת אומרת, שכל התוכנות הראו לי שעה הזוויתית של הפולריס (נכון לאותה רגע) שהיא הייתה HA 02:58, השלט הראה
לי שעה של HA 03:13! זו שגיאה מאוד משמעותי!
אז אם יש לנו מחשב בשטח, אפשר להשתמש באחת התוכנות למציאת השעה הזוויתית ולא להשתמש בזו של השלט. אבל אם
אין לנו מחשב בשטח, אז כל מה שנדרש, זה ללמוד/לרשום את ההפרש הזה, ולהוריד אותו משעה הזוויתית שנתן לנו השלט.
במקרא שלי זה היה 15 דקות יותר. אז עכשיו אני יודע, שכאשר אני קורא את הנתון של השלט, אני צריך להוריד 15 דקות מהזמן.
אני מאמין שברוב החצובות בארץ יש את אותה סטייה, כי לא היו שום שינויים דרסטיים בתוכנה. אבל למה לנחש, כל אחד יכול
לבדוק בבית לבד, לפני שיוצאים לשטח.

27. בחזרה לתפעול. אז עכשיו אני זוכר שהשעה הזוויתית של הפולריס היא ב-15 דקות יותר בשלט שלי, השלב הבאה יהיה, זה
למקם את עיגול הקטן של הפולריס בדיוק בשעה הזאת, כדי שנוכל להביא את הפולריס לתוך העיגול, וכך נאפס את החצובה לצפון
המדויק. רק להזכירכם, הטלסקופ עומד כמו שהרכבתם אותו, עוד לא נגענו בו כלל מאז הרכבתו, ורק טיפלנו בשלט כדי להזין נתונים.
ושלב הבאה נכין אותו למצב של איפוס לצפון.
1. משחררים את הקלאץ’ של ציר DEC ומסובבים אותו 90 מעלות, כך שנוכל לראות דרך הכוונת של החצובה.
2. מורידים מכסה של הפתח.
3. משחררים קלאץ’ של RA ומסובבים את ראש החצובה עד השעה הרצויה.
במקרה שלי אני לא צריך לסובב את החצובה לשעה 06:04, אלא לשעה ב-15 דקות פחות, שזה לשעה 05:49 ונועלים את קלאץ’.

28. כשסובבנו את הציר RA של החצובה לשעה המתאימה, אנחנו ממקמים את העיגול הקטן של הפולריס בדיוק במקום איפה
שפולריס אמור להיות, כך שבשלב זה אנחנו צריכים להשתמש בברגי האלטיטודה והאזימוט של החצובה, כדי להביא אותו למרכז
העיגול. אחרי שנעלתם את הקלאץ’ בשעה הרצויה אתם צריכים להזדרז עם מיקום הפולריס בתוך העיגול, כי כדור הארץ ממשיך
להסתובב ופולריס משנה את מיקומו, ודי מהר כבר לא יהיה במקום הרצוי. לפעמים גם באים חברים, אומרים שלום, פלאפון מתקשר,
כל דבר שמשית את תשומת ליבנו מכוונת האופטית, נותן יותר סיכוי לפולריס לברוח מהמקום שלו. אומנם אפשרי להסתכל שוב על
השלט ושעה הזוויתית של הפולריס, לשחרר קלאץ’, לסובב ראש לתיקון השעה ולהמשיך, אך למה לנו למהר בחושך ולנסות בזריזות
לשחק עם הברגי החצובה? למה שפשוט לא נדליק את המצב העקיבה של החצובה ונסיים את התהליך ברגוע?

חייב לציין, שברגע זה של האיפוס לצפון, גם אם לא תפעילו את העקיבה וישר תביאו את הפולריס לעיגול הקטן שלו בהזרת הברגים
של החצובה, כבר עכשיו תקבלו ביצועי GOTO ועקיבה מעולים! אבל אם אני כבר כותב על זה, אז אני רוצה להוסיף מה עוד אפשר
לעשות כדי לקבל עוד טיפת דיוק, ואתם בעצמכם תחליטו מה ואיך אתם רוצים לעשות בהמשך.

אז אם החלטתם להמשיך, בוא נפעיל את העקיבה ידנית.

29. תיקחו את השלט והוא עדיין יהיה על תצוגה של שעה הזוויתית של הפולריס. לחצו על ENTER ותגיעו לשאלה האם להתחיל באיפוס
על כוכבים. לחצו על כפתור מס’ 2 ותענו "לא" לשאלה.

30. עכשיו אתם תהיו על תפריט של SETUP

31. לחצו ENTER ודפדפו בעזרת החצים שבתחתית השלט עד שתגיעו לתפריט בשם TRACKING

32. לחצו ENTER ובעזרת החצים דפדפו עד לתפריט SIDERAL ולחצו ENTER בפעם הנוספת כדי להפעילו. עם הלחיצה תופיע סימון
של שני חצי הכיוון מצד שמאל, ותוכלו לשמוע שהחצובה מתחילה לעקוב. את הפעולה הזאת תשתדלו לבצע כמה שיותר מהר, כדי
לוודא שהפולריס לא יתרחק רחוק מדי מהעיגול הקטן שלו.

33. עכשיו, כאשר החצובה בעקיבה, והעיגול הקטן עוקב אחרי הפולריס, יש לנו את כל הזמן כדי להביא אותו למרכז בקפדנות,
ולא למהר לשום מקום. אז בעזרת ברגי אזימוט ואלטיטודה של החצובה תביאו אותו למרכז.

34. יופי, אז הבאתם את הפולריס למקום שלו במרכז הבועה ובא לכם כבר לחגוג את סיום האיפוס לצפון, אך אל תמהרו. שימו לב
שוב על האיור. כאשר תשימו את הפולריס במרכז הבועה שלו, אתם בעצם תסיטו הצידה את מרכז הציר RA של החצובה (נקודה
הירוקה), מהמרכז הציר של הקוטב השמימי (נקודה האדומה), ותגרמו לאיפוס השגוי לצפון. אני כבר יכול לראות את הפנים המופתעות
שלכם בליווי שאלה הזועמת: "למה, לכל הרוחות?!". :-)

התשובה היא פשוטה, בגלל שפולריס, עם השנים, משנה את המיקום שלו בשמיים ביחס לקוטב הצפוני השמימי שלנו. יותר נכון - הוא
מתקרב אליו בערך בדקת קשת 1 - כל 5 שנים. והכוונות של החצובות תוכננו ל-J2000 ומאז לא שונו, הם פשוט מ י ו ש נ ו ת. זאת אומרת,
שהמרכז של בועת הפולריס, תוכנן לשנת ה-2000, כאשר פולריס היה במרחק של 44 דקות קשת מה-NCP שלנו. אבל היום פולריס נמצא
במרחק של 41 דקות קשת ממנו, 3 דקות קשת, זה כבר רציני.
יש אנשים שטוענים שהכוונות צלב של החצובות מעודכנות כל 5 שנים ע”י SkyWatcher. אבל האמת שעד עכשיו לא ראיתי ולא שמעתי על
הוכחה לכך או משהו וודאי. כרגע כל החצובות החדשות מגיעות עם אותו דפוס של צלב ובועת הפולריס, ללא שום תכנון/הכנה לשנים הבאות.

35. אז עד שיהיו לנו כוונות צלב מעודכנות, נשאר לעשות רק דבר אחד, זה למקם את הפולריס במקום החדש שלו בתוך הבועה
כמו שנראה באיור.

יותר מזה, כל אחד מאיתנו יכול לבדוק מה המצב עם הכוונת משלו. צריך רק לבצע Drift Alignment, עד שלמשך 10 דקות לא
יהיה שום תזוזה של הכוכב הנבדק, לא בדרום ולא במזרח, ואז לסובב את החצובה ולבדוק מה יהיה המיקום של הפולריס ביחס
לבועה. אחר כך פשוט לזכור את המיקום, ולמקם אותו באותו המקום בכל תצפית.

36. ובשלבי הסיום צריך לעשות עוד משהו קטן. אחרי שמיקמתם את הפולריס במקום שלו בבועה ובעצם סיימתם עם איפוס לצפון,
צריך לחנות את החצובה עם השלט.

רק בעלי חצובות HEQ5 לא חייבים לחנות את החצובה בגלל שהסקאלה RA נשארת קבוע כל הזמן.

בעלי חצובות EQ6/NEQ6/ATLAS חייבים לחנות את החצובה עם שלט אם לא רוצים לשבש את הכיול הסקאלה לטרנזיט של הפולריס.

אסביר למה, כאשר אנחנו נועלים קלאץ’ RA של החצובה, הסקאלה של RA לא תסתובב יותר עם ראש החצובה. זאת אומרת, אם אני
שמתי את ראש החצובה לשעה 05:49 ואחרי הנעילה הפעלתי עקיבה ידנית, אז ראש החצובה תסתובב עם כוונת פולריס שבתוכה,
כאשר סקאלה RA לא. אם בסיום אני פשוט אשחרר קלאץ’ ואסובב את החצובה, אני אשבש את הכיול של הסקאלה לטרנזיט של הפולריס.

כדי שזה לא יקרה, צריכים לתת פקודה בשלט לחנות את החצובה והיא תסובב את עצמה בחזרה בדיוק באותו מרחק שלקח לבועת
הפולריס לעבור בזמן שכיוונתם את החצובה עם הברגים. אחרי שחצובה תחזור למקום המקורי שלה, זה יהיה די קצר ומהר, אז אפשר
לשחרר קלאץ’ ולסובב אותה למצב חניית בית.
אז כדי לחנות את החצובה:
1. קחו את השלט, אתם בטח תהיו עכשיו על תפריט של SIDERAL RATE
2. לחצו ESC כמה פעמים עד לחזרת לתפריט הראשי
3. לחצו על כפתור 3/UTILITY של השלט
4. דפדפו עד לתפריט PARK SCOPE
5. לחצו ENTER פעמיים

37. אחרי שהחנתם את החצובה אתם צריכים להביא אותה למצב "חניית בית" לפני שמתחילים עם איפוס לכוכבים.
1. שחררו קלאץ’ RA
2. סובבו ראש החצובה למצב חניית בית עם מוט המשקולות כלפי מטה
3. שחררו קלאץ’ DEC
4. סובבו את הטלסקופ למצב "חניית בית" כאשר טלסקופ מכוון לצפון

38. לפני שממשיכים לאיפוס על כוכבים להפעלת ה-GOTO, צריכים לוודא שהחזרנו את החצובה למצב "חניית בית". לבדוק ציר DEC,
אם סימנתם לכם נקודת ההתחלה כמו שהוסבר במדריך "חניית בית" וודאו שאתם אכן נמצאים עליה ושקלאץ’ סגור ייטב. לבדוק ציר RA,
שימו לב! בגלל שכיילתם את הסקאלה לטרנזיט של הפולריס, אז במצב חניית בית כבר לא תראו מספר 0 מתייצב מול המשולש האינדקס.
תצטרכו לעזר בסימון העליון שעשיתם מקודם כדי ליישר אותו מול המשולש. אם אין לכם סימון עדיין, אפשר להניח פלס על מוט המשקולות
כאשר הוא במצב האופקי וליישר את הבועה. אחר כך להסתכל על איזה שעה התייצבה מול המשולש, וכאשר רוצים להחזיר חצובה למצב
בית, נסובב אותה לאורך של 6 שעות, לא משנה לאיזה כיוון.

39. אחרי שסיימנו עם כל המטלות עם החצובה, אתם מוכנים לביצוע של איפוס על כוכבים.
וטיפ קטן לסוף:
אם בוחרים באיפוס על 2 או 3 כוכבים, בשני האופציות צריכים לבחור בשני הכוכבים באותו צד של המרידיאן. חשוב להקפיד
לבחור בכוכבים, שהמרחק בינם יהיה לפחות 2-3 שעות ב-RA, אחרת זה לא שווה כלום. המרחק בינם באזימוט לא חשוב.

ועם זה סיימנו! בהצלחה ושיהיה לכם תצפית מהנה!
להתראות במדריך הבאה!

- סרג'יו -
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

המדריך לאיפוס לכוכב הצפון בשיטת שעה הזוויתית (Hour Angle). 18 ינו 2012 09:44 #2

• GANDALF
  • GANDALF's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
סרגיו
כרגיל מדריך מושקע ומדוייק - לא יסולא בפז.
תודה על ההשקעה והשיתוף.

הייתי שמח אם היית מצרף קובץ PDF בכדי שנוכל להוריד ולשמור לתמיד

תודה
ליהו

המדריך לאיפוס לכוכב הצפון בשיטת שעה הזוויתית (Hour Angle). 18 ינו 2012 10:00 #3

• pageup
  • pageup's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
  • Thank you received: 2
מדריך מצויין סרג'
תודה על ההשקעה המרובה במדריך, הן בתמונות והן בהסברים.
אופיר

המדריך לאיפוס לכוכב הצפון בשיטת שעה הזוויתית (Hour Angle). 18 ינו 2012 10:37 #4

• AstroScience
  • AstroScience's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
ליהו ואופיר, תודה, הכבוד הוא לי.
הקובץ PDF גם בדרך.
- סרג'יו -

המדריך לאיפוס לכוכב הצפון בשיטת שעה הזוויתית (Hour Angle). 18 ינו 2012 22:14 #5

• AstroScience
  • AstroScience's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה

המדריך המלא אפשר להוריד בקובץ PDF מקישור זה
תודה ל-RedFox!!!
- סרג'יו -

המדריך לאיפוס לכוכב הצפון בשיטת שעה הזוויתית (Hour Angle). 19 ינו 2012 17:51 #6

• ערן.ז
  • ערן.ז's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
תודה רבה סרג'יו על כל מאמציך בכל הנושאים שכתבת ועמלת, - לגזור, ללמוד, להשמיש, ולשמור.

תודה.

ערן.
``עלינו לזכור : השמים היו מעלינו תמיד וימשיכו להתקיים גם אחרי שאחרון בני המין האנושי יעלם מפני כוכב הלכת הזה.
כל שדרוש הוא, להביט לעבר השמים...
Time to create page: 0.226 seconds

מחפשים אחר מידע נוסף? - הקלידו שאילתה מטה

(/)
Result not found!

סטטיסטיקה פורום אסטרונומיה

כעת בפורום 21 אורחים ו-אין רשומים מחוברים. הנתונים מתעדכנים בזמן אמת