ברוכים הבאים, Guest
שם משתמש סיסמה השאר אותי מחובר

נושא: מדריך לניקוי עדשות

מדריך לניקוי עדשות 19 ינו 2012 21:53 #1

שלום לכולם,

הייתי קצת במצב רוח של שנות 50 - אז ציירתי מדריך קטן לניקוי של עדשות.
זו שיטה שאני תמיד משתמש בה לניקוי של עיניות, והיא מבוססת על שיטה שמתוארת באתר של Televue. ראה תמונה מצורפת.
ניקוי של עיניות רצוי לבצע בצורה תקופתית (אני עושה את זה פעם בכמה חודשים), מאחר ועיניות מתלכלכות די מהר מכל מני גורמים כגון אבק, לחות, ריסים, אצבעות וכו'.
ניתן באותה שיטה לבצע ניקוי גם לעדשות של טלסקופים. אבל במקום מקלות כותנה הייתי משתמש בפדים (cotton pads) נקיים. אני אישית לא נסיתי את השיטה על עדשות של רפרקטורים, לכן זה על אחריות המשתמש =)
הערה נוספת - השיטה הנ"ל *לא מתאימה* כלל לניקוי של מראות אופטיות.

[attachment=0:lebj18ag]<!-- ia0 -->Eyepiece Cleaning.jpg<!-- ia0 -->[/attachment:lebj18ag]

הסבר:
לוקחים מקלות כותנה לניקוי אוזניים, עשויים מכותנה אמיתית בלבד (רצוי להשתמש במקלות רכים, ושל חברה מוכרת כגון Johnson and Johnson). איור 1.
חלק מהמקלות מפוררים קצת בקצה. זה לא הכרחי, אבל לדעתי ככה יותר נוח לנקות עדשות בשלב הראשוני. איור 2.

טובלים קצת את המקל המפורר באלכוהול 95% מבית מרקחת. איור 3. אפשר את האלכוהול לערבב עם מים מזוקקים - כל אחד והתערובת שהוא רגיל עליה.
מנקים את העינית עם הכותנה, בלי לחץ - רק להזיז אותה על פני השטח עד שרואים שמשטח מתנקה. אפשר וכדאי להחליף מקלות מדי פעם. בשלב זה לא דואגים לכתמים שנשארים. חשוב להזהר שיותר מדי נוזל לא יגיע לקצה של העדשה ולא יגיע פנימה. איור 4.

לאחר מכן מייבשים את העדשה בעזרת מקל מפורר יבש. אפשר להשתמש בכמה מקלות. כנ"ל - בלי לחץ, ובשלב זה ישארו מלא סימנים ולא צריך לדאוג לזה. איור 5.
יש שומנים או חומרים אחרים שאלכוהול לא ממיס אותם, אבל מים כן. לכן אפשר לבצע את השלב הקודם של ניקוי וייבוש עם מים מזוקקים (גם מבית מרקחת).

שלב הבא הוא לנקות את העדשה לגמרי: לוקחים מקל לא מפורר, וטובלים אותו באלכוהול - הפעם ממש קצת, בקצה שלו. אפשר אפילו קצת לייבש אותו על נייר אם יש צורך. איור 6.

מתחילים בעדינות (בלי לחץ) ולאט מאוד לנקות את העינית ממרכז העדשה כלפי חוצה. איור 7.
אמורים "לגרור" את המקל מהמרכז, בתנועות סיבוביות, לכיוון הקצה של העדשה. איור 8 ו 9. . במידה והפסקתם את הגרירה באמצע - חשוב להתחיל מאותו מקום ולהמשיך בתנועות סיבוביות כלפי הקצה. אפשר לראות שכל פעם שמספיקים - באותו מקום נשארים קצת כתמים. אבל אם ממשיכים מאותו מקום הם נעלמים. בזמן שגוררים - אמורים לראות מין "שובל" ממש קצר שנשאר על הזכוכית לאחר שעוברים עם המקל. הוא מתייבש תוך חצי שנייה, ואחריו נשאר משטח נקי לגמרי. איור 10.. אם השובל אינו מתייבש מספיק מהר - זה אומר ששמתם יותר מדי אלכוהול, או שאתם גוררים מהר מדי או עם יותר מדי לחץ. אם אין שובל בכלל - זה אומר שאין מספיק אלכוהול. גם בשלב זה חשוב מדי פעם להחליף את המקל. במיוחד אם מדובר בעדשה גדולה.

בזמן כל תהליך הניקוי, ובמיוחד בשלב האחרון, כדאי להשים ליד העינית מקור אור חזק שיאפשר לראות כתמים על העדשה. איור 11..

את כל התהליך הזה ניתן לבצע גם על עדשת השדה של העינית (עדשה תחתונה). זה נדיר שעדשת השדה מתלכלכת. אבל כשהיא כן - הלכלוך ככל הנראה יהיה בפוקוס ומאוד יפריע לצפייה.

באופן כללי ציפויים של עיניות יותר חזקים מציפויים של מראות - ואם לא מפעילים כח ולא משתמשים בחומרים חזקים - ניתן לנקות עיניות ללא שום חשש כל כמה חודשים.
גם אם כן תקבלו שריטה קטנה (אף פעם לא קרה לי) - אין סיבה להתרגש מזה, מאחר והיא לא תשפיע על כלום עקב שטח הקטן של השריטה. בטוח שזה ישפיע פחות מהלכלוך שהיה שם.

כפי שהזכרתי קודם - יש להזהר שכמות גדולה של נוזלים לא תגיע לקצה של העינית - מאחר ונוזלים יכולים להכנס פנימה ולגרום לבעיה רצינית. אם לא בטוחים - תמיד תשתמשו בכותנה שהיא כמעט יבשה, טבולה ממש קצת, על מנת למנוע הצפה על העדשה.

עבור עיניות ממש קטנות (כגון אורטוסקופיות) אפשר לקחת מקל כותנה בודד, טבול קצת באלכוהול, ופשוט לסובב אותו בתוך העדשה בעדינות. מיד לאחר מכן - לסובב מקל יבש.
במקרה זה חשוב שאלכוהול לא יתייבש לפני שאתם מייבשים אותו עם כותנה יבשה, אחרת ישארו כתמים. אם קצה החיצוני של העדשה ישאר קצת מלוכלך - לא נורא, מאחר וזה לא יפריע לצפייה. לעיניות קטנות בד"כ יש אורך מוקד קטן וכתוצאה אישון מוצא קטן (כלומר קרניים של האור לא עוברות דרך קצה של עדשת העין).
קבצים מצורפים:
מיכאל ולסוב
אתר האסטרונומי שלי - מפות , מדריך תצפיות , רישומים , צילום
www.deepskywatch.com
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

מדריך לניקוי עדשות 19 ינו 2012 22:45 #2

• pageup
  • pageup's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
  • Thank you received: 2
מיכאל,

המדריך מושקע מאוד - לא ידעתי שאתה יודע גם לצייר - הייתי בטוח שזה צילום מסך בהתחלה עד שקראתי - מדהים !
מעבר לזה ההסברים מבוארים ומפורטים לעילה ולעילה.
תודה תודה ושוב תודה ! כן ירבו !
אופיר

מדריך לניקוי עדשות 20 ינו 2012 23:02 #3

• Aphophis
  • Aphophis's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתקדם
מדריך מעולה, אך בתור בעל טלסקופ ניוטוני, איך אני מנקה את המראה שלו?
אני שם לב שיש סוג של מריחה בכל תמונה לכיוון מסויים, אני משער שהסיבה היא אבק שהצטבר על המראה הראשית וכנראה גם על המשנית (התושבת שלה הייתה מלאה באבק פודרה :( ).

מדריך לניקוי עדשות 20 ינו 2012 23:08 #4

• razidan
  • razidan's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
  • Thank you received: 2
מדריך מעולה! בדיוק מה שאני פוחד (וצריך) לעשות לעיניות שלי!
Meade ETX125
Celestron Skymaster 15X70

מדריך לניקוי עדשות 20 ינו 2012 23:13 #5

• אלכס
  • אלכס's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
Aphophis wrote:
יש סוג של מריחה בכל תמונה לכיוון מסויים

זה יותר מזכיר את ההתנהגות של coma, האמת. אבק על המראות לא אמור לגרום למריחה בכוון מסויים...
אתה בטוח שהניוטוני מקולמץ? כי אם לא - כדאי פשוט לקלמץ אותו...
SkyWatcher 130 Heritage dobsonian
Garret Optical Gemini 10x50 binos
Baader Planetarium Orthoscopic 6mm eyepiece
Stereoscopic F/4 eyeballs

מדריך לניקוי עדשות 20 ינו 2012 23:23 #6

• Aphophis
  • Aphophis's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתקדם
יש סיכוי טוב שאתה צודק. אני אבדוק את נושא הקולימציה לפני הכל.
Time to create page: 0.220 seconds

מחפשים אחר מידע נוסף? - הקלידו שאילתה מטה

(/)
Result not found!

סטטיסטיקה פורום אסטרונומיה

כעת בפורום 9 אורחים ו-אין רשומים מחוברים. הנתונים מתעדכנים בזמן אמת