ברוכים הבאים, Guest
שם משתמש סיסמה השאר אותי מחובר

נושא: טיול בשמי הקיץ

טיול בשמי הקיץ 05 מאי 2012 11:29 #1

טיול בשמי הקיץ
מחבר : יונתן אליכיס

החורף חלף לו ואיתו הוא לקח את קבוצות הסתיו והחורף . עדיין ניתן לראות (חודש מאי) בכיוון הדרום מערבי את סופו של אוריון הצייד הגדול ואת הכלב הגדול שבא מיד אחריו עם הכוכב הגדול ששמו סיריוס. איתם גם התאומים הולכים ונעלמים לאט לאט אל תוך האופק המערבי והדרום המערבי , כל האובייקטים היפים שיש בקבוצות החורף הולכות ונעלמות כמו M42 ערפילית אוריון הגדולה את ראש הסוס , האיש הרץ , M45 הפליאדות שכבר כמעט ואינן נראות הצבירים הפתוחים בעגלון (AURIGA) M36-37-38 . עדיין ניתן לראות את הגלקסיות באזור אריה , בתולה , כלבי צייד ושערות שולמית כאשר בעוד חודש וחצי גם הם ייעלמו עד החורף אביב הבא.

ככל שמתקדמים לעבר הקיץ אנו נראה יותר ויותר את קבוצות הקיץ ואת שביל החלב (במקומות חשוכים ) המדהים הנראה מאופק לאופק . קבוצות כמו העקרב היפה עם העוקץ הארוך מאוד שלו , את הקשת שבא ממש אחריו עם הערפיליות היפות בתוכו : ערפילית הלגונה וערפילית הטריפיד (השושנה) , את האזור הכהה מה שנקרה כתם הדיו B86 וכמובן כל הצבירים הסגורים הנמצאים בשפע בקבוצות העקרב והקשת , כמו כן ניתן יהיה לראות 2 צבירים פתוחים ממש בסוף העוקץ של העקרב לכיוון הקשת את M6 ו M7 . גם העקרב וגם הקשת נראים בכיוון האפק המזרחי , דרום מזרחי ,את כל האובייקטים האלו ניתן לראות גם בטלסקופים קטנים כמו 4" ו 5". באותו זמן למעלה בשמיים נראה את 3 הכוכבים הדי בהירים : ווגה , דנב(DENEB) ואלטאיר ששלושתם עושים את משולש הקיץ אבל כל אחד בלחוד נצא בקבוצה משלו.
ווגה הוא הכוכב הבהיר ביותר בשלישיה והוא נמצא בקבוצת נבל(LYRA) יש לו ערפילית מפורסמת הנקראת ערפילית הטבעת (M57) ערפילית קטנה וחמודה ובתוכה ננס לבן . ליד ווגה יש כוכב קטן שהוא בעצם כוכב פול כפול ומעניין ולהפריד אותו . דנב הוא כוכב השייך לקבוצת הברבור (CYGNUS) בקבוצה זו יש כמה ערפיליות מאוד יפות שחלקן ניתן לראות דרך משקפת בגלל גודלן העצום כמו את ערפילית צפון אמריקה , ערפילית הפליקן (PELICAN) כמובן יש את הערפילית הצעיף – בעצם ערפילית הצעיף היא ערפילית המורכבת משלושה חלקים כאשר רואים 2 חלקים האחד עם כוכב באמצע והחלק השני קצת יותר ארוך אך בלי כוכב בהיר , את הערפילית הזו ניתן לראות הכי טוב בטלסקופים בינוניים עם פילטר מתאים . בנוסף לכך יש בראש הברבור כוכב די קטן שהוא בעצם 2 כוכבים נקרא ALBIREO הוא כוכב כפול מאוד יפה ממליץ לצפות בו , בנוסף בין הברבור לבין קבוצה קטנה הנקראת SAGITTA ישנה ערפילית דגולה ויפה נקראת ערפילית המשקולת M27. הכוכב השלישי במשולש הוא אלטאיר והוא שייך לקבוצה שנקראת הנשר , זו קבוצה שבה יש הרבה ערפיליות פלנטריות ומאוד כדאי לטייל שם ולמצוא אותן סוג הטלסקופ המתאים שם הוא טלסקופ שקוטר המראה/עדשה 8" ומעלה.
ליד משולש הקיץ נראה את הרקולס עם הזרועות שלו ובאחד הזרועות בסוף הזרוע נמצא צביר גלקסיות שהבהירות שלהן מעל 13 מגניטודות וזה אומר שלראות את הצביר צריך מקום מאוד חשוך עם טלסקופ בקוטר שלפחות 10" . בנוסף בקבוצה הזו נמצא צביר כוכבים סגור יפה M13 נראה מדהים בכל טלסקופ , לידו ישנה גלקסיה בעצם 2 גלקסיות האחת היא IC4617 בבהירות של 15.2 שלא נראה אותה וגלקסיה נוספת שנקראת NGC6207 בבהירות של 11.3 ואותה רואים גם בטלסקופים גדולים מ 8" ומעלה.
עוד קבוצות שנראה בשמי הקיץ הם קסיופאה ופרסאוס אחריה כאשר בינהם יש את הצביר הכפול אלו צבירים פתוחים מאוד יפים הנראים גם בעין וכמובן ייראו בכל הטלסקופים וכמובן במשקפות . ליד 2 הקבוצות ישנה עוד קבוצה שנקראת אנדרומדה שם יש לנו לא מעט גלקסיות וגם ערפילית קטנה ששמה BLUE SNOW BALL NGC7662 , אבל כמובן גולת הכותרת היא הגלקסייה הגדולה שניתן לראות אותה גם בעין והיא גלקסית האנדרומדה ואיתה 2 גלקסיות קטנות בנות לוויה שלה.
לקבוצת אנדרומדה מחוברת קבוצה גדולה שניתן לזהות אותה בגלל המרובע הגדול , קבוצה זו היא פגסוס ובפגסוס יש הרבה גלקסיות חלקן בהירות וחלקן עמומות כמו STEPHAN'S QUINTET אלו 5 גלקסיות בבהירות של יותר מ 15 ולכן אותן ניתן לראות רק בלילה מאוד חשוך וצלול עם טלסקופים גדולים יותר מ 10" ואולי גם ב 10".

בחודשיים הקרובים נראה עדיין את הדובה הגדולה (העגלה הגולה) ושם יש לנו את M97 ערפילית הינשוף ולידה גלקסיה M108 בייצול של העגלה הכוכב השני מהסוף הוא כוכב כפול נקרא מיזהר ואלקור . כמו כן ליד הכוכב האחרון בייצול של הדובה יש גלקסיית המערבולת M51, בעצם 2 גלקסיות בשלב התנגשות . ליד הדובה נמצאות 2 קבוצות : שערות שלומית וכלבי צייד כאשר באזור הזה יש כמות גדולה מאוד של גלקסיות ובינהן גלקסיית המחט NGC4565 גלקסיה ארוכה ויפה מאוד.

לסיכום אני יכול רק להגיד שמה שסיקרתי כאן הוא גרגיר ביקום ואולי פחות מגרגיר , זה היה טיול בשמי הקיץ היפים שלנו והכל כך מעניינים

שמיים צלולים לכו
יונתן אליכיס
מצפה כוכבים נייד למשפחות וקבוצות
http://www.astrofun.co.il
ציוד:
טלסקופ דובסוני Orion xx12i
omagon 2" 32mm,speerswaler 1/4" 14mm
ExploreScientific 1/4" 6.4mm 8.8mm,meade 2" 26mm...
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

טיול בשמי הקיץ 05 מאי 2012 13:17 #2

 • ערן.ז
 • ערן.ז's Avatar
 • מנותקים
 • גולש מומחה
 • Posts: 134
אהבתי את הטיול שנתת נהנתי לקרוא.
ערן.
``עלינו לזכור : השמים היו מעלינו תמיד וימשיכו להתקיים גם אחרי שאחרון בני המין האנושי יעלם מפני כוכב הלכת הזה.
כל שדרוש הוא, להביט לעבר השמים...
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

טיול בשמי הקיץ 06 מאי 2012 13:16 #3

 • Olorin
 • Olorin's Avatar
 • מנותקים
 • גולש מומחה
 • Posts: 269
יופי של פוסט אהבתי!!!
אם אפשר הנה הוספה קטנה של שני ארועים שמימיים שצפויים אוטוטו:
1. מעבר נוגה על פני השמש ביום רביעי 6.6.2012 השמש תזרח בשעה 05:30 לערך ונוגה כבר תהיה עמוק בתוך הדיסקה - סוף המעבר ב 07:45 לערך - שימו לב רובנו לא נזכה לראות שוב מעבר של נוגה המעבר הבא במאה הבאה
2. ליקוי צדק על ידי הירח - ביום ראשון ה 15.7.2012 בשעה 04:00 לפנות בוקר מחזה מרהיב של צדק מתבא מאחורי הירח - לצערינו זה יקרה כאשר הירח נמוך מעל האופק בערך 17 מעלות משך ההסתרה כשעה אז יצא לו צדק מהצד השני (החשוך) של הירח

העיקר שמיים צלולים
דרור
דרור
טלסקופ: SkyWatcher 8" EQ5
מצלמה: SPC900, ASI120 MM
בארלו: Powermate x5, TeleXtender x3, Meade short x2
עיניות: 25mm, 10mm, 3mm
olorinastro.webs.com
www.flickr.com/photos/olorin_astro
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

טיול בשמי הקיץ 06 מאי 2012 20:51 #4

 • AstroScience
 • AstroScience's Avatar
 • מנותקים
 • גולש מומחה
 • Posts: 267
יונתן, הייתי צריך לתת לעצמי סתירה, כדי להתנתק מהמסך ולחזור לקרקע! תן איזה התראה קודם או משהו... תודה על מדריך הגלקטי! :D

דרור, תודה על המידע, זה אומר שיש לי חודש ימים לבנות פילטר שמש בקוטר 10"??? לאאאא.....
- סרג'יו -
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

טיול בשמי הקיץ 07 מאי 2012 11:03 #5

 • Olorin
 • Olorin's Avatar
 • מנותקים
 • גולש מומחה
 • Posts: 269
סרג'יו אני סיימתי את הבניה של הפילטר שמש שלי היום :Yahoo!: . בעזרת השמ(ש) בקרוב תמונות
דרך אגב אם תחפש יש פילטרים (solar filter sheet) במחיר מצחיק ברשת (אני קניתי דף 9X12 אינטש ב 14$)
התמזל מזלי ולא הייתי צריך לשלם משלוח לארץ כי זה בערך מכפיל את המחיר
לבנות לדף כזה מעטפת זו לא בעיה כמה קרטונים ומעט דבק

דרור
דרור
טלסקופ: SkyWatcher 8" EQ5
מצלמה: SPC900, ASI120 MM
בארלו: Powermate x5, TeleXtender x3, Meade short x2
עיניות: 25mm, 10mm, 3mm
olorinastro.webs.com
www.flickr.com/photos/olorin_astro
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה
Time to create page: 0.062 seconds

מחפשים אחר מידע נוסף? - הקלידו שאילתה מטה

(/)
Result not found!

סטטיסטיקה פורום אסטרונומיה

כעת בפורום 27 אורחים ו-אין רשומים מחוברים. הנתונים מתעדכנים בזמן אמת