ברוכים הבאים, Guest
שם משתמש סיסמה השאר אותי מחובר

נושא: To go to or not to go to

To go to or not to go to 21 מאי 2012 14:11 #1

• ciproxin
  • ciproxin's Avatar
  • מנותקים
  • גולש בכיר
פוסט חדש בבלוג
מעניין לשמוע דעתכם

תהנו

אמיר
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

To go to or not to go to 21 מאי 2012 15:47 #2

• ערן.ז
  • ערן.ז's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
ממש ממש אהבתי את אשר כתבת אמיר והעלת דבר באמת מעניין. ואני מסכים עם כל מה שכתבת... ראוי לציון ש... טוב שיש GO TO ולמה? יש אנשים שהם היפראקטיביים והם רוצים כאן ועכשיו ובמקרה הזה ה- GO TO נותן את האפשרות הזו. יש אנשים שהתהליך אצלהם הוא הפוך קודם כל כאן ועכשיו ולאחר שנרגעו אז הם מחפשים את האתגר!!! שזה בעצם החיפוש דרך מפות.
לסוג אנשים כאלה אם אין GO TO מהר מאוד הם יפרשו מהתחביב... אבל עדיין כל אחד בדרכו הוא.

מין הסתם במקרה שלי שאני מצלם ה- GO TO זה דבר נחוץ ביותר.

ערן.
``עלינו לזכור : השמים היו מעלינו תמיד וימשיכו להתקיים גם אחרי שאחרון בני המין האנושי יעלם מפני כוכב הלכת הזה.
כל שדרוש הוא, להביט לעבר השמים...

To go to or not to go to 21 מאי 2012 23:27 #3

• YOSSI_HURY
  • YOSSI_HURY's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
מסכים איתך ערן לגבי חיפוש אובייקטים לצילום. ה-GOTO חוסך זמן, ובנוסף, ישנם אובייקטים חיוורים עד כדי כך שלא ניתן ראותם בחיפוש בעין, ה-גוטו מוצא אותם, כל זאת בתנאי שהמעמד מאופס ומכוייל לציר הצפוני.

לגבי תצפית בטלסקופ דובסוני, הכי כייף זה לחפש את האוביקטים ידנית ולהינות מההפתעה כש-האובייקט נכנס פתאום לעינית. :Yahoo!:

יו :D י

To go to or not to go to 22 מאי 2012 10:59 #4

• GANDALF
  • GANDALF's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
הי אמיר,
קודם כל שאפו על הפוסט היפה ופתיחת הדיון בבעיה המענינת הזו.
אכן בדילמה אמיתית עסקינן ואין אמת מוחלטת.
אני מסכים שSTAR HOPPING חיוני להכרות עם השמים ולימוד הקבוצות ומיקום האובייקטים המעניינים כך שתהיה לצופה מעין "מפת שמים" טבועה במוחו וזה מאד שימושי כאשר אין לך GOTO ואין מפה בהישג יד. ( אני חייב להודות שבניגוד לרבים מידידי, התחלתי להסתובב עם טלסקופ בשטח בגיל די מאוחר. ולכן הכרת השמים שלי נופלת בהרבה מזו של חברים ותיקים שצמודים לעינית כבר עשרות שנים - נראה לי גם שהגיל עושה את שלו והיכולת להכניס למוח כמות אדירה של אובייקטים ומיקומם היחסי במפה קטנה יותר מאשר בנעורי - ויש לי זיכרון מצויין בד"כ - לכן בהתחשב בנתונים האישיים הסיכוי שאכיר את השמים כמו מישהו שעושה זאת עשרות שנים בהתמדה ומגיל צעיר מזערי וזו עוד הצדקה מבחינתי להשתמש בכל עזר אפשרי שהטכנולוגיה מעמידה לרשותי- דהיינו GOTO ).

אבל יש גם ארגומנטים אחרים. - אם רוצים הספק טוב (לראות כמה שיותר אובייקטים בזמן נתון) אין תחליף ל-GOTO או DSC טובים.

אני משתמש בשתי הצורות, תלוי מה אני רוצה להשיג. למשל בשימוש בדובסוני הגדול אני מעדיף לעבוד עם מפות ו STAR HOPPING ( למרות שיש לו גם מנועי עקיבה וגם GOTO - לא הרכבתי אותם על הטלסקופ כי אני מעדיף PUSH TO ). כך אני מתרגל את הכרת השמים וגם מספק את האתגר שבמציאת האובייקט ומפתח כישורי ניווט שמימי.

אולם - לפעמים במיוחד כאשר יש שמים צלולים וראות מצויינת הדגש עובר לצפיה בכמה שיותר אובייקטים בלילה ואז השאיפה היא לנסות לצפות בכמה שיותר אובייקטים ולהשקיע כמה שיותר זמן בכל אובייקט ולראות עליו כמה שיותר פרטים תוך ניצול התנאים הטובים. בתנאים שכאילו אין תחליף לGOTO או DSC .

אני אישית מעדיף שימוש ב- DSC כי גם אני מעדיף שקט אם יש ברירה (המחיר הוא ויתור על עקיבה).

סה"כ זה ענין של טמפרמנט והעדפה אישית.

למשל - יש אנשים שלא מוכנים לנהוג בפחות מ-PORSCH עם הילוכים ידניים ומבער אחורי. אילו האנשים שבשבילם החוויה העיקרית היא הנהיגה עצמה, החלפת ההילוכים המתוזמנת, לקיחת הסיבובים הנכונה והכרת המגבלות ברכב והשליטה בו בתנאי קצה שלא לדבר על נהימת המנוע העוצמתי וריח הדלק השרוף וחריכת הצמיגים על האספלט :D
אנשים אחרים מתיחסים לרכב כאמצעי טכני להגיע ממקום למקום ולא מעניינים אותם המנוע והנהיגה עצמה - אילו מן הסתם יבחרו בטויוטה אוטומטית חסכונית בדלק ואמינה עם ביצועי כביש בינוניים. הם יטיילו איתה ובשבילם החוויה האמיתית מתחילה עם ההגעה לאתר הטיול.
מי מהם צודק ? - שניהם כאחד

איש כחפצו יעשה וכל צורה שבה האסטרונומיה נעשית מבורכת.

To go to or not to go to 23 מאי 2012 20:14 #5

• AstroScience
  • AstroScience's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
הי אמיר,
איזה יופי של נושא!
הרבה פעמים אני נתקל בדילמה הזאת שנשאלת ע”י חברים להובי, אשר יהיה זה בפורומים או בתצפיות. והאמת היא, שאני לא מבין
למה ממשיכים עם הנושא הזה ונותנים גוון ספורטיבי ותחרותי להובי הנפלא הזה... למי יש יותר גדול, מפתח הכוונה, למי יש שדה יותר רחב,
למי יש יותר עיניות, מי יודע יותר קבוצות, מי מתמצה יותר טוב בשמיים... ארי מה זה משנה בכלל? האם אנחנו לא נמצאים תחת אותה כיפת שמיים
כדי ליהנות מהעוצר השמימי ולתהות על סודות היקום? אני חושב שזה לא בזכותי להגיד למישהו איזה גרביים ללבוש, לאיזה מוזיקה להקשיב
ואיזה אוכל לאכול, אז למה שאגיד למישהו איך הוא אמור לעשות את האסטרונומיה שלו? עם GOTO או ללא GOTO, עם תוכנית של האובייקטים
או בלי, עם מפות או עם מחשב, אני חושב שבחופש הזה לא צריך לגעת. וחוץ מזה, מי שרוצה להיות מומחה, הולך לאוניברסיטה ועושה PhD.

ולנושא של ה-GOTO ישירות, אני אישית טועם משני העולמות, יש לי משקפת 100 מ’’מ וכמובן כאשר אני מתצפת איתה, זה לא שיש לי ברירה,
אני פשוט חייב להשתמש במפות ולעשות Star Hopping. אפילו יותר מזה, כל מתצפת שיוצא לשטח עם דובסוני (ללא GOTO) או חצובה אזימוטלית,
אין להם ברירה והם חייבים להשתמש במפות. האם הם ישתמשו או לא במערכת GOTO אם ניתן להם, זה כבר סיפור אחר, כי כל אחד אוהב
את המנה שלו מוגשת בדרך משלו. עשיתי כל מיני דברים בעבר, חצי לילה Hopping חצי GOTO, מציאת אובייקטים עם מקפת קטנה, אחר כך גדולה,
ואחר כך עם טלסקופ. ובאמת נהנתי בדיוק כמוכם כאשר האובייקט היה מופיע בשדה של העינית, בהחלט יש תחושת סיפוק אדירה.

אבל מה שגיליתי בשעות הבוקר, שהרבה זמן הגדשתי לחיפושים מאשר לצפייה, שכחתי בכלל מתי ישבתי ליד העינית, התבוננתי על האובייקט וקראתי
עליו הסברים והיסטוריה בספר או אטלס. פעם הייתי יושב איזה 15-20 דקות עם אובייקט ולומד אותו ועם Star Hopping אתה קופץ מאובייקט לאובייקט
וזה מדבק ואתה ממשיך עד שנגמרת הלילה. ויש עוד דבר שאני חושב החשוב ביותר, זה שתצפית היא פעם בחודש, ולפעמים בגלל נסיבות משפחתיות
זה גם פעם בחודשיים או יותר. וכאשר אני בא לתצפית סוף סוף, רהב וחרמן על האובייקטים, האם אני רוצה לבזבז זמן יקר על חיפושים ודחיפת טלסקופ?
לא, אני מוצא את עצמי נהנה הרבה יותר כאשר אני מתצפת יותר וכך גם עובר על כמות האובייקטים גדולה בלי להתאמץ או למהר. ומסיבה הזאת אני לא
מביא משקפת כבר 3 תצפיות, כי אני אוהב להגדיש זמן רב יותר לטלסקופ האהוב.

האם זה אומר שאני אסטרונום פחות טוב? אני מסכים שאת כבישי ישראל אני מכיר הרבה יותר טוב מקבוצות השמיים, אבל תן לי איזה אטלס קטן ופשוט
ומהר מאוד אני אמצא את דרכי. חוץ מזה, לא צפוי לי שום מבחן באסטרונומיה בעתיד הקרוב ואני לא צריך למסור את עבודתי על השולחן המרצה ביציא
מהתצפית.

אני יכול אפילו עוד טיפה להרחיב בנושא, וזה ככל הנראה יהיה בגלל האופי הטכני האישי שלי. אני אישית אוהב לשלוט בטכנולוגיה, וממש קשה לי,
אם אני מרגיש שהטכנולוגיה שולטת בי. וכשרכשתי חצובה שאמורה לעשות א, ב, ג, ד, ואני מנצל רק את א, אז בשבילי זה קודם כל כסף מבוזבז, ודבר
שני זה טכנולוגיה שלא מנוצלת על כל הפוטנציאל שלה, אז שוב, למה שילמתי כל כך הרבה, כדי שזה יתפוס אבק? עכשיו, להביא אותה מערכת GOTO
לשלמות זה גם אתגר לא קטן אם תשאלו אותי. אחרים אולי יגידו, "מה הבעיה? אתה מזין נתונים פה שם, טיק טאק והכל עובד". אבכן, אם אתה שם
טלסקופ עם אורך מוקד קצר, משתמש בעינית 20 מ’’מ שזה נותן לך הגדלה של 50X ורוכב שדה של 2-3° ואחרי ביצוע GOTO האובייקט נכנס לעינית,
אז זה באמת משחק ילדים. מה אם אתה שם טלסקופ עם אורך מוקד של 3100 מ’’מ עם עינית שנותנת 250x הגדלה עם רוחב שדה של 0.5° ואז
שה-GOTO יביא אובייקט בול על המרכז? כאשר אני שולח טלסקופ לאובייקט, ואחרי העצירה אני רואה שהאובייקט בול במרכז, אני נכנס בדיוק לאותה
איפוריה כשאתם נכנסים כאשר מוצאים אובייקט ע”י Star Hopping. יש לי תחושת סיפוק מלאה שהטכנולוגיה עובדת בשבילי ולא אני עובד בשבילה, והיא
עוזרת לי מאוד ליהנות מאסטרונומיה.
לפעמים, כשסיימתי עם איזה אובייקט שכבר שוקע ואני יודע שיש דברים חדשים במזרח, אני הולך למחשב, בוחר לי במה אני רוצה לראות בשלב הבא,
ונותן פקודת GOTO, אני יודע שיש לי קצת זמן עד שהוא עושה Meridian Flip אז אני הולך ומוזג לי כוס קפה חם, וכשאני חוזר לכיסא הטלסקופ כבר מחקה
לי עם האובייקט ממורכז בצורה מאוד מדויקת בעינית, שרוב הזמן אני אפילו לא צריך לבצע תיקונים קטנים כדי לייצב אותו ממש באמצע, והתצפית נמשכת,
ללא חיפוש בפיינדר, ללא בדיקת מפות, ללא החלפת עיניות... תענוג.

וכמובן כמו שליהו ציין, אם אתה נופל על לילה עם ראות פנטסטית, ה-GOTO ממש Come in handy אלא אם אתה ממש בשלוף מוציא את כל האובייקטים בשמיים.
אז כמו שזה כבר ברור, למטבע הזאת יש שני צדדים ומי שרוצה ממש ללמוד את השמיים, יעשה זאת כך או אחרת. אני לא חושב לנכון להגיד לאנשים
איך הם אמורים ליהנות מאסטרונומיה.
- סרג'יו -

To go to or not to go to 23 מאי 2012 23:55 #6

• Olorin
  • Olorin's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
לפני שנתיים כאשר קניתי את הטלסקופ הראשון שלי קיבלתי עצה מיגאל לא לקנות חצובת go to. בדיעבד זו היתה אחת העצות הטובות שקיבלתי, הייתי חייב ללמוד את השמיים!! אין לי ספק שאם הייתי קונה עם GO TO העצלות היתה משתלטת עלי. היום כשאני מחפש אובייקטים אני מצטער לא פעם שאין לי GOTO שיקצר לי את זמן החיפוש. ולכן ההמלצה שלי תהיה אם קונים טלסקופ כדאי לקנות בלי או לפחות לא להפעיל אותו בתקופה הראשונית (למרות שזה נראה לי קשה מאוד ליישום כי דווקא בתקופה זו לא מכירים כלום). אין כמו ללמוד את ארצנו דרך הרגליים ואת השמיים דרך star hopping
:D

אמיר כרגיל נושא מעניין כתוב בצורה מצויינת ומעוררת מחשבה
דרור
דרור
טלסקופ: SkyWatcher 8" EQ5
מצלמה: SPC900, ASI120 MM
בארלו: Powermate x5, TeleXtender x3, Meade short x2
עיניות: 25mm, 10mm, 3mm
olorinastro.webs.com
www.flickr.com/photos/olorin_astro

To go to or not to go to 24 מאי 2012 08:41 #7

• ciproxin
  • ciproxin's Avatar
  • מנותקים
  • גולש בכיר
תודה לכל המגיבים.
אכן מתגובותכם ,המהולות ברגש ויוצאות מהלב ,אני למד שקלעתי לנושא שמעסיק חובבים רבים.
עם זאת ,השתדלתי נואשות להדגיש שמדובר בפילוסופיה שלי ולא בכוונה להטיף ולצאת במסע צלב כנגד ה GOTO .
מבחינתי ,כל מי שעושה אסטרונומיה , עם או בלי GOTO ,ואפילו בעין בלתי מצויידת ונהנה מכך הרי זהו דבר מבורך.
הרי בשורה התחתונה כולנו בתחביב מכון שאנו נהנין ומסופקים מכך - כל אחד בדרכו שלו.

שמיים צלולים AND HAPPY GO TO
אמיר

To go to or not to go to 24 מאי 2012 10:02 #8

• GANDALF
  • GANDALF's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
אמיר,
אכן בכל פעם שאני יורד לתצפית אני מברך את ברכת הנהנין :D

בברכת שמים צלולים והמון תרמיקות :smile: