ברוכים הבאים, Guest
שם משתמש סיסמה השאר אותי מחובר

נושא: צפייה בכפולים

צפייה בכפולים 24 מאי 2012 22:42 #1

לדיירי האזורים העירוניים במרכז הארץ, אזורים המוצפים אור יקרות מערב עד בוקר, אין שום סיכוי לצפות בעצמים חיוורים. צפייה בכפולים (ואולי גם קצת בפלנטות) היא כמעט האפשרות היחידה להמשיך לנצל את הטלסקופים המובטלים.
אתמול הוצאתי את הדובסוני שלי לחצר, הצבתי אותו על הפלטה האקוואטוריאלית (מכשיר הכרחי כאשר צופים בכפולים "צפופים"), וערכתי מצוד על כפולים ששוטטו בלי השגחה בשמים. השלל הסתכם בכ-30 כפולים – אחדים מביניהם ממש יפהפיים.
למשל: אפסילון בוטיס - זוג צהוב-כחלחל במירווח של 2.6". למשל 24 בקומה ברניקס - זוג מלכותי המזכיר את אלביראו, בצבעי כתום-כחלחל ובמירווח של 20.3". למשל סיגמה קומה ברניקס זוג כוכבים כתומים (במירווח 7.2"). למשל מו בדרקון זוג לבן צפוף במירווח 2.4". למשל 17 בדרקון שהוא למעשה משולש: זוג כחול-לבן במירווח 3.3" וכוכב צהבהב מרוחק קצת. למשל רו בהרקולס זוג לבן-כחלחל במירווח 4.2" וכמובן פורימה בבתולה – זוג לבן בוהק, צפוף מאד, במירווח 1.8" וקורקרולי לבן-סגלגל במירווח 19.3" ועוד ועוד ועוד...
אפשר לבלות לילות שלמים ב"ציד" הזה, שאינו פחות מעניין מצפייה בגלקסיות מרוחקות השומרות את עצמן רק למי שמרחיק לנגב.
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

צפייה בכפולים 25 מאי 2012 00:00 #2

יהושע שלום,
הודעתך העלתה בי הרבה זכרונות מלפני כמה וכמה שנים - כאשר הייתי צופה מדי ערב ממרפסת הדירה או מגג הבניין בתוככי גוש דן.
למי שמחפש אתגרים בנוסף על הכפולים והפלנטות שהזכרת, אני ממליץ מאד מאד לנסות את עולמם של הכוכבים המשתנים: אפשר לראות רבים מאד גם מאיזורים מוארים. מעקב לאורך זמן מהנה מאד ועשוי גם לתרום ל"מדע אמיתי" במידה ומחליטים לרכז את התצפיות ולשלוח אותן לאגודה האמריקאית לתצפית במשתנים (AAVSO).
מגוון הסוגים הרחב של כוכבים משתנים יכול לספק תעסוקה רבה וגם הפתעות מעניינות (כוכבים שמחליטים להתנהג מוזר כך סתם ללא הודעה מראש...).

מומלץ בחום!

שמיים צלולים,
אסף.

צפייה בכפולים 25 מאי 2012 11:01 #3

• ciproxin
  • ciproxin's Avatar
  • מנותקים
  • גולש בכיר
הי יהושוע.
מסכים עם כל מילה שכתבת .
אוהב את אפסילטון בוטיס ופורימה .

מבחינתי . פלטה אקוטוריאלית או עקיבה בכלל אינה תנאי לעבודה על הפרדה של כפולים גם אם הם אתגריים בגבול הנושק את השנייה מלמעלה .
אני משתמש בALT AZ ללא עקיבה כלל אך אני משתמש בעניות נגלר עם FOV של ;80 מעלות . הטכניקה שלי היא לשים את הכפול בקצה שדה הראייה ולתת לו להיסחף לאורכו משם . יש לי זמן די והותר להתרשם מנו ולחזור על אותו תרגיל אם צריך . אני מוצא שיטה זו פחות מסורבלת ביחוד אם אתה רוצה תצפית חפוזה GARB AND GO באמצע השבוע ממרפסת /גינת הבית .

שמים צלולים

אמיר
Time to create page: 0.087 seconds

מחפשים אחר מידע נוסף? - הקלידו שאילתה מטה

(/)
Result not found!

סטטיסטיקה פורום אסטרונומיה

כעת בפורום 49 אורחים ו-אין רשומים מחוברים. הנתונים מתעדכנים בזמן אמת