ברוכים הבאים, Guest
שם משתמש סיסמה השאר אותי מחובר

נושא: מיקומם של תצפיות

מיקומם של תצפיות 20 אוק 2011 11:18 #1

מיקומם של תצפיות
נכתב על ידי: יונתן אליכיס

במאמר הזה אני אסקור את המקומות בהן הייתי בתצפיות , את היתרונות והחסרונות של כל מקום מכל הבחינות כמו גישה עם רכב , מצב החושך לחות רוחות ועוד.
המאמר הזה מבוסס רק על מה שאני חוויתי בכל אתר תצפית , אתרי התצפית הם מהצפון ועד הדרום כולל תצפיות עם החברים ותצפיות שהייתי עם קבוצות (עבודה)

איזור הצפון:

כרם מהר"ל

נמצא על כביש 4 בין חיפה לזכרון (קרוב יותר לזכרון ) , הגישה אליו נוחה לכל כלי הרכב , המקום עצמו הוא סוג של קרחת ביער. בכל הפעמים שהייתי היו לילות שראו את שביל החלב והיו לילות שלא ראו או שראו עם מאמץ , מה שטוב במקום הזה שהעננות שנכנסת לחיפה לא נכנסת לכרם מהר"ל ( רק לעיתים) ובכל זאת היו מקרים שהלחות כן שיתקה את התצפיות שלנו , בנוסף לכך המיקום הוא ליד כביש העפר ולכן מדי פעם מכוניות עוברות שם ועושות קצת נזק לראיית הלילה , מסביב המיקום יש הילות מכל הכיוונים אבל השמיים די חשוכים מ 50 מעלות מעל האופקשזה בסדר גמור.

איזור המרכז:

פארק בריטניה (מצפה משואה)

נמצא בין בית גוברין לבית שמש , הגישה אל המקום נוחה מאוד עם כביש סלול העולה למעלה למצפה עצמו , המיקום עצמו הוא שטח לא קטן (צריך לעלות מספר מדרגות עם הציוד) ויכול להכיל לפחות 15 טלסקופים אבל כן יהיה צפוף. השמיים די מוארים אבל יש לציין לטובה שכן ניתן לצפות ב די. אס.או שזה מצויין . מכל הפעמים שהייתי שם לא הצלחתי לראות את שביל החלב . הבעייה הגדולה שם היא הלחות , בסביבות השעה 10 בערב יש כבר לחות שמפריעה לצפייה , במקום הזה אין רוחות חזקות (לפחות בכל הפעמים שהייתי שם).

איזור הנגב:

עזוז

מיקום ביישוב עזוז הנמצא דרומית לניצנה , בגלל שאין תאורת רחוב ביישוב המקום חשוך פרט להילה מאוד גדולה בצפון ומדובר ביישוב ניצנה ובבסיס קציעות , המקום עצמו מאוד נוח לגישה עם כל הרכבים , כביש סלול עד הישוב ושם כבישי עפר. בגלל שהיישוב נמצא ליד גבול עם מצריים אזי יש שם סיכוי לעננות , הרוחות שם חלשות ונעימות , הבעייה שם היא הריח כיוון שזהו יישוב ויש ביוף אזי לפעמים הביוף מוצף ויש ריח של הביוף כך שכל מישלא יכול לשאת את הריח אין לו מה לחפש שם. השמיים שם מאוד יפים וחשוכים את שביל החלב רואים משם מצויין .

נחל חווארים

נמצא אחרי מדרשת בן גוריון לכיוון מצפה רמון , הגישה נוחה עם כביש עפר (יש שילוט) , המיקום עצמו הוא חנייה די גדולה שיכולה להאכיל כמה עשרות אנשים , המיקום עצמו הוא כניסה לנחל חווארים כך שלפעמים באים לשם קבוצות לטייל בערוץ הנחל ובכך הם מאירים עם מכונתיהם בכניסה וביציאה , בדרך כלל כאשר אין ירח אין שם אנשים והמקום הוא מצויין לגיחות של כמה שעות , את שביל החלב רואים שם בצורה די טובה ומכיוון מזרח רואים את ההילות של מדרשת בין גוריון ושדה בוקר ומצד המערבי רואים תאורה של הצומת הכניסה לבסיס רמון, , בד"כ הרוחות שם די חלשות ולפעמים יש רוחות די חזקות , לגבי הלחות : אז ככה הלחות שם משתנה יש לילות שיבש ויש לילות עם לחות מטורפת וגם ערפל שיכול להיות די כבד.

נחל נקרות (מכתש רמון)

נמצא על כביש 40 אחרי מצפה רמון , הכניסה לשם נוחה עם כביש עפר שאני חייב לציין כי שיפרו את הגישה עם הכביש לעומת איך שהיה לפני 5 שנים ומעלה , מכל הפעמים בייתי שם גם עבודה וגם תצפיות עם החברים השמיים שם הם מהחשוכים שיש למרות שבזמן האחרון (לפחות שנה וחצי) ההילה של מצפה רמון גדלה לה קצת. כמובן שביל החלב נראה סוף הדרך , הלחות שם היא מהנמוכות שיש , אבל הבעייה היא הרוחות שלפעמים מסתיימות רק בסביבות 11 12 בלילה . לדעתי איזור הדרום והמזרח לא חשוך מספיק , ואת זה אני יכול לדעת בגלל כמה קבוצות דרומיות שאני בקושי רואה בנקרות ורואה מצויין במחנטוש.
מחנטוש (לא רחוק מהר חריף )
נמצא כמה ק"מ לכיוון הר חריף כ 2 ק"מ מבורות לוץ (כביש 171) , הכניסה לשם היא מהכניסות היותר טובות שיש כביש סלול וחלק קטן של כביש אפר טוב לעומת הכביש האפר שיש לבורות לוץ שם הקולימציה הולכת לאיבוד. המיקום הוא נהדר לתצפיות ארוכות (לילה שלם) , אין שם רוחות חזקות אלה נושבות שם רוחות קלילות ונעימות לעומת זאת בחודשי הקיץ יש סיכויים גדולים ללחות . כל איזור המזרחי , צפון מזרחי מואר בהילות של בסיסים אבל לעומת זאת אזור הדרומי דרום מזרחי חשוך וכך גם אזורי השמיים האחרים , מראה שביל החלב נראה נפלא שם , יצא לי כמה פעמים להיות שם כשהיה אובך ובגלל שהמקום גבוה(1000 מטר) האובף נמצא מתחתינו ואנחנו לא מרגישים אותו. היתרון הגדול בבורות לוץ זה שיש שם מים ושירותים וגם מבנים שניתן לישון שם בלי שהשמש תפריע לך.
נחל ברק (מכיוון כביש 40) וחנין הר כיפה בהמשך
נמצא שמאלה מכביש 40 כ 20 דק' נסיעה מנקרות , על דרך אפר שהיא לא מהטובות שיש גם פה צריך לעשות קולימציה , המיקום עצמו כ 1 ק"מ אחרי הפנייה לכביש העפר המקום מאוד גדול יכולים להיות בין 100 ל 200 אנשים . כמו דרך אגב גם במחנטוש, יש הילות: בדרום היישוב פארן ובצפון בסיסי צה"ל, לחות כמעט ולא מרגישים , יש רוחות שמדי פעם מעצבנים אבל ניתן לסבול אותן כמו נקרות כך גם כאן העננות היא אפסית . אם ממשיכים עם כביש העפר עוד כמה ק"מ מגיעים לחניון הר כיפה , חניון שכל כולו אבנים ולפי דעתי יהיה שם מאוד קשנ לעשות תצפית אבל מצד שני השמיים שם מאו מאוד חשוכים ואולי יותר חשוכים ממחנטוש ובורות לוץ , לגבי הרוח שם אני לא כל כך זוכר כיוון שהייתי שם ק פעמיים וזה היה לפני כמה שנים. רואים אורות אבל זה כל כך רחוק שזה לא משפיע .

איזור הערבה:

חניון שיזף

נמצא ליד ישוב חצבה , לפני היישוב יש שלט ימינה על כביש אספלט שעובר את אזור החממות ומגיע אחרי ק"מ בודדים לחניון , החניון הוא די גדול הוא חשוך מספיק הכניסה לחניון עצמו בכביש עפר טוב , את שביל החלב רואים שם טוב מאוד , יש הילה קטנה של היישוב עצמו ותאורה רחוקה של ירדן , אין לחות הכל ייבש אבל בערב המוקדם ועד השעה 9 בערב יש רוחות שיכולות להיות די חזקות , לפעמים יש אובך שמגיע מהרי הירדן אז יש להתעדכן לגבי זה .

הק"מ ה 101

נקרא גם פנדק כושי רימון נמצא כשעה נסיעה לאילת יש בו גם סופר וגם מקומות לינה מיקום התצפיות בד"כ באמפי. המקום חשוך אבל יחד עם זאת רואים את התאורת הכביש ואת צומת מנוחה הסמוכה יחד עם זאת גם את תאורת הפונדק. רוחות במקום אין ואם יש אז הן קלילות ונעימות וגם לחות אין , מה שכן יכול להפריע חוץ מהתאורה היא העננות או יותר נכון אובך שיכול להגיע מירדן בדומה לחניון שיזף ליד חצבה. הגישה לאמפי היא נוחה עם כביש עפר . החסרון הגדול הוא שלתושבי המרכז והצפון זו דרך מאוד ארוכה ומונוטונית בכביש הערבה,

לא משנה לאן תסעו לתצפת העיקר שתהנו מהתצפיות בין עם זה בצפון במרכז או בדרום

נסיעה וצפייה מהנה
נתראה בתצפיות
יונתן אליכיס
מצפה כוכבים נייד למשפחות וקבוצות
http://www.astrofun.co.il
ציוד:
טלסקופ דובסוני Orion xx12i
omagon 2" 32mm,speerswaler 1/4" 14mm
ExploreScientific 1/4" 6.4mm 8.8mm,meade 2" 26mm...
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה
Time to create page: 0.093 seconds

מחפשים אחר מידע נוסף? - הקלידו שאילתה מטה

(/)
Result not found!

סטטיסטיקה פורום אסטרונומיה

כעת בפורום 46 אורחים ו-אין רשומים מחוברים. הנתונים מתעדכנים בזמן אמת