ברוכים הבאים, Guest
שם משתמש סיסמה השאר אותי מחובר
  • דף:
  • 1
  • 2

נושא: מה עדיף - אפוכרומט קטן או או אכרומט גדול

מה עדיף - אפוכרומט קטן או או אכרומט גדול 20 דצמ 2011 23:39 #11

• Lior Shpigel
  • Lior Shpigel's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
ארי, כתבת דברים יפים! אבל להציג את האפו כשחור לבן זו טעות.
הייתי מגדיר את האפו ואולי לזה התכוונת, כמו מצלמה מונוכרומית בעלת רגישות גבוהה ביחס לצבעונית עם רגישות נמוכה יותר.
אם לדוגמא אסתכל על צדק דרך טלסקופ מראות לא אראה עיוותי צבע כי מראה משקפת מה שהיא רואה, לכן היא נקראת מחזירה אור.
אבל יש מצב שאראה עיוותי צבע גם דרך טלסקופ מראות כי האשמה היא בעינית אבל זה לדיון אחר לחלוטין.
מאחר והיית רוצה לראות את צדק דרך טלסקופ עדשות והיית מצפה לראות את אותם הצבעים כפי שראית בטלסקופ מראות מן הסתם האפו יהיה יותר זהה.
דבר נוסף שאוכל לתרום לדיון הוא נושא איכות וסוגי העדשות ששמים באפו, וכמובן איכות הליטוש.
כיום האיכות המובילה היא של הרוסים והיפנים אשר עדיפים על האיכות הסינית. אם כי אומר בלחש שהסינים משתפרים ולאט לאט יסגרו את הפער :o :shock: :? :!: :?: :mrgreen:
TMB-130 APO TRIPLET + RICCARDI FLATTENER/REDUCER F/5.25
NEQ6 GOTO MOUNT & STAR GPS
CANON 40D HAP GRIFFIN MODED
TAKAHSHI MEWLON 210- DALL KIRKHAM
BAADER VARIO FINDER 60MM
ORION STARSHOOT AUTOGUIDER
WO MEGREZ 72MM ED DOUBLET, GUIDE SCOPE
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

מה עדיף - אפוכרומט קטן או או אכרומט גדול 20 דצמ 2011 23:59 #12

היי ליהו,

אני לא מדבר על דובסונים אלא רק על רפרקטורים ואנסה לא לסטות מהשאלה ולענות ישירות לשאלתך.

אחרי כל כך הרבה שנים בתחביב נראה לי שאנחנו יודעים שאין לחסוך כסף באופטיקה [לצערנו]

6 אינצ רפרקטור אכרו אפ 5 נראה לי קצת הזוי בשלב מאוחר בתחביב.

ערן הציג תמונה טובה דרך הברסר ואני נשאר בשלי המצלמה כאן והפילטרים עשו את רוב העבודה [אני בטוח שרוצים לטרוף אותי עכשיו] אבל אני רוצה לראות את התוצאות דרך ד ס ל ר עם אותו טלסקופ את הצבעים את הכוכבים...

לי הייתה את האפשרות אינספור פעמים לשדרג לטלסקופ בהמה ולא עשיתי זאת בגלל שלקחתי את האפו הקטן כאתגר ואכן עם ניסיון והמון מכשולים הצלחתי לנקודה גבוהה...לא נראה לי הייתי מצליח להשיג תוצאות מכובדות עם ה6 אינצ אכרומט והייתי מגיע למסקנה אחת גדולה.

מי שרוצה להיתווכח איתי מוזמן אבל כל עוד הוא חיבר 60-70 תמונות אור בדסלר דרך אותו ברסר ונראה את התוצאות.

לגבי וויזואל...אקח אפו תמיד! אני רוצה כוכבים פינ פוינט! וצבעים יפים ולא אברציות נ ק ו ד ה.

יש כמה משפטים שאני אוהב:

כולם רוצים להיות עם שרירים אף אחד לא רוצה להרים משקולות.
כולם רוצים ללכת לגן עדן אבל אף אחד לא רוצה למות.
מדברים עדיין על האכרומט אבל כולם רוצים אפו.

בוא נעשה שלט לפני הכניסה לתצפית אפו ימינה אכרומט שמאלה ובאמצע מראות שייחזרו הבייתה!

סתם סתם...תרגעו קצת הומור...
דעתי וניסיוני
אתר הבית שלי:
[url=http://www.michaelastro.com" onclick="window.open(this.href);return false;]www.michaelastro.com[/url]

orion 80 m"m Triplet Apo cf
Tv r/f 0.8x
Canon 450 d moded
Guiding scope- Orion 80 m"m short tube
Eq6 mount sergo hypertune
Orion starshoot guider
Apogee 90 ra sa 88 m"m binos
Triple G cooling system

מה עדיף - אפוכרומט קטן או או אכרומט גדול 21 דצמ 2011 08:19 #13

• ערן.ז
  • ערן.ז's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
כבעל אפו 80 מ"מ של STELLARVUE וברסר R152 כייף לי מאוד שיש לי את שניהם - בכך אני נהנה מ 2 העולמות. העולם של ה- 80 מ"מ לצילום אני קצת מרגיש מוגבל - אין מה לעשות 80 זה לא 152!!! מבחינת דיוק צבעים ללא ספק האפו יותר מדוייק וראיתי זאת בתצפית דרך ה- 80 מ"מ, כוכבים PIN POIN יפיפיים עם צבעים יפים מה שבאכרומט נראה קצת אחרת - אבל אותי זה ממש לא מעניין.

אני רוצה לנסות לצלם ב LRGB דרך האכרומט עם המצלמה... זה משהו שמאוד מעניין אותי כאשר היתרון שיש לי שאני יכול לבצע מיקוד לכל פילטר בנפרד ולצלם, שכנראה על ידי כך אני יכול להקטין את הסטייה אכרומטית...... זה מעניין!?

כאשר אני רוצה לצלם בזווית רחבה מין הסתם אני בוחר באפו כי אורך המוקד של 480 מ"מ אבל באופן אישי אני מאוד מאותגר ע"י הברסר, משטח זכוכית של 152 מ"מ בה לידי ביטוי מאוד חזק בצילום. ואני חושב (כולל יוסי) שרק לנו שמורה הזכות לתת את הדעת בעוצמת הצילום עם הטלסקופ הזה, הרי איך אפשר לתת את הדעת על משהו שלא ניסיתם, הכל טוב ויפה אבל מ"מ80 זה לא מ"מ 152 ונפח מנוע של 1500 סמ"ק זה לא נפח מנוע 5000 סמ"ק למה ככה !!! אני כאן מדבר על תגובת צילום עם הברסר ונכון שיש לו מגבלות אבל בנתיים עם התוצאות שאני מוציא איתו אני רק יכול לחייךךךךךךךךך :) :) :) :)
היום אם שואלים אותי לבחור בין ה- 2 ..... אין לי תשובה חד משמעית אבל יש לי כרגע נטייה ל- 152 מ"מ.

אני רק מציג עובדות ואין לי שום רצון לשכנע כי זה ממש לא מעניין אותי...

כשאגיע לגיל זיקנה אולי אוכל לאפשר לי איזה לוקסוס של אפו עם מפתח גדול!!! כרגע אני לא רואה צורך....

ערן.
``עלינו לזכור : השמים היו מעלינו תמיד וימשיכו להתקיים גם אחרי שאחרון בני המין האנושי יעלם מפני כוכב הלכת הזה.
כל שדרוש הוא, להביט לעבר השמים...

מה עדיף - אפוכרומט קטן או או אכרומט גדול 21 דצמ 2011 21:09 #14

• GANDALF
  • GANDALF's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
תודה לכל המגיבים עד עכשיו
אני חושב שכל אחד העלה נקודות מענינות ומכריז רשמית כי אכן אין העדפה אבסולוטית בין השניים.
החלק החשוב והמעניין כאן הוא שמלבד עובדות מתמטיות ופיסיקליות יבשות שעליהן אי אפשר לחלוק הרבה מההעדפות מבוססות על ענינים סובייקטיביים יותר והן ענין של טעם אישי או מבוססות על חווית שימוש אישי בלתי אמצעית (מה שרואים בעינים בשטח).

לטעמי הדבר תלוי מאד גם בסוג החוויה שהצופה מחפש, אופן השימוש המועדף, תקציב ועוד.

למשל אם אני צופה ויזואלי בלבד בעיקר מהבית באופן אימפולסיבי למשכי זמן קצרים ( שעה שעתיים) ובאובייקטים פלנטריים או DSO בהירים מאד התכונות המועדפות עלי הן משקל וממדים קטנים שיאפשרו בקלות לסחוב עם החצובה החוצה תוך שלוש דקות, קירור מהיר, מינימום אברציה כרומטית ( תלוי ברגישות אישית) יש עדיפות ברורה לאפו קטן יותר.

הרצון והיכולת לסחוב אכרו גדול וכבד במצב הנ"ל והזמן הנדרש לקירור העדשה המסיבית יורידו את המוטיבציה לשימוש.

אבל אם אני צופה ויזואלי בעיקר בDSO חיוורים מהמדבר ועורך תצפיות ארוכות של כל הלילה הרי שהזמן והטירחה בסחיבת אכרו גדול ומסורבל מתחלקות על פני הרבה שעות תצפית ומצדיקות את ההשקעה. אין ספק שכאשר צופים בגלקסיות חיוורות שממילא אין משמעות לאברציות כרומטיות המפתח הגדול של 152 עדיף בהרבה על אפו או סמי-אפו קטן כמו 80 מ"מ. זה נכון במיוחד לאור העובדה שהיום מייצרים דובלטים גדולים בעלי רמת ליטוש וחלקות פני שטח מעולה ולכן הקונטרסט שלהם משופר בהרבה לעומת מה שידעו להוציא לפני 15 שנה (באותו תקציב).

לגבי צילום - אין לי יותר מדי נסיון מעשי בתחום אבל בגדול יש סט של שיקולים דומים אבל לא זהים. כעקרון מפתח יותר גדול מגדיל רזולוציה וקונטראסט ולכן אכרומט גדול עדיף בצילומים עם פילטרים צרי סרט. אבל אם עוסקים בצילומים ONE SHOT COLOUR ראיתי תוצאות פנטסטיות שהתקבלו מאפו קטנים ע"י שימוש ב-DSLR וגם במצלמות CCD מקוררות מונוכרומטיות עם סט פילטרים או SINGLE SHOT COLOR CCD .
צריך גם לקחת בחשבון שלצילומים יש חשיבות רבה לחצובה וכמה משקל היא יכולה לסחוב ולכן אם יש מגבלה תקציבית או אחרת לגבי סוג החצובה יכול להיות בהחלט שעדיף אפו קטן וקל (וקצר- פחות מומנט מופעל על מנועי החצובה) כמו 80-90 מ"מ על מפלצת ענקית שלא תאפשר להפיק את המקסימום מהחצובה הקיימת.
כמובן שאם יש חצובה איכותית ותקציב בלתי מוגבל עדיף תמיד אפו גדול על אכרו גדול או אפו קטן. ( אם מוכנים לסחוב משקל גדול) :lol:

אני באופן אישי מעדיף אפו בגלל שיש לי רגישות לעיוות צבע והוא מפריע לי - אבל למשל בצפיה על הירח אני מעדיף אכרומט גדול בגלל הרזולוציה הגבוהה יותר שהמפתח מאפשר ועיוותי הצבע בצדדים פחות מפריעים.
לעומת זאת לתצפיות בשדה רחב תמיד אעדיף אפו קטן וחד על אכרו גדול עם עיוותי צבע.

כמובן שניוטוני מקולמץ כהלכה עם מראה איכותית בקוטר גדול 12" ומעלה מעולה לתצפיות DSO חוורים במדבר אבל כרגע אני לא עוסקים בטלסקופים מחזירי אור ובוודאי לא במפלצות בגודל הזה.

מה עדיף - אפוכרומט קטן או או אכרומט גדול 22 דצמ 2011 17:20 #15

• YOSSI_HURY
  • YOSSI_HURY's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
היי ליהו,

היקפת את הנושא מכל הצדדים בצורה אובייקטיבית והיגעת למסכנות הגיוניות. בסופו של דבר אני חושב שמפתח קטן לא יכול להתחרות במפתח גדול, הן אם זה אפו והן אם זה אכרו כשמדובר ב-רזולוציה, זה חשוב גם בתצפית וגם בצילום. לכן תמיד אבחר באכרו גדול על פני אפו קטן.

אינני קונה את הסיפור של Grabn' go משתי סיבות. 1- הבדל משקל בין 80 מ"מ ל-150 מ"מ מתבטא ב-4 ק"ג לכל היותר. אם אני בן 72 יכול לנייד את הגדול, מה זה בשביל חברים יותר צעירים ממני ? 2- מי שעדיין מתעקש על המשקל הקל של 80 מ"מ, או שהוא עצלן מזדקן, או שאיננו לוקח את התחביב ברצינות. שלא לדבר על משקלו של ציוד נילוה (למתצפתים) כמו חצובה+Mount +משקולות + עיניות . .(לצלמים) מחשב +סוללות +מצלמה +שולחן וכיסא ועוד . . .

אם הסיבה היא תקציביית, ראו את דברי כבטלים.

אינני כותב זאת בגלל עקשנות, אלא מעובדות בשטח. תודה על הסבלנות וחג חנוכה שמח.

יו :P י

מה עדיף - אפוכרומט קטן או או אכרומט גדול 23 דצמ 2011 10:46 #16

• GANDALF
  • GANDALF's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
יוסי,
תודה על תגובתך והמידע.
אין חולק על כך שמפתח גדול הוא טוב.

אני חולק על דעתך בנושא GRAB AND GO .

אני משתמש בטלסקופ קטן (MEGREZ 90 ) שהוא SEMI APO על חצובה קטנה עם ראש ALT AZIMUT - כל העסק שוקל מעט ואני יכול להחזיק אותו מורכב בבית ולהרים אותו ביד אחת ולצאת לחצר לתצפיות קצרות.
לגבי 152 מ"מ - הוא מצריך חצובה הרבה יותר מסיבית ( אחרת הוא רועד) והרבה יותר מסורבל לשימוש בתצפית קצרה ( הוא גם יתקרר לאט יותר ).

יכול להיות שאני באמת זקן עצלן :D ( דבר שעומד בסתירה לנכונותי להסחב עם דובסוני 14.5 אינץ + כמה עשרות קילו של ציוד נלווה למדבר) אבל המושג של GRAB AND GO הוא מנכסי צאן ברזל של חובבים בכל העולם ( לא אני המצאתי אותו ) ואני בהחלט מאמין בנכונותו והתאמתו לסיטואציות מהסוג שתיארתי.

אני גם מסכים שלפחות לגבי תצפית ויזואלית מפתחים מתחת ל4 אינץ בד"כ מגבילים את מה שאפשר לראות ( בקטגוריה של עצמים חוורים יותר ) בעיקר באזורים מזוהמי אור - אבל הם מצויינים לתצפיות בזוית רחבה ולפלנטרי או ירח.

נ.ב. - אם הייתי חושב שטלסקופ אחד הוא תרופת הפלא לכל המצבים והסיטואציות לא הייתי מחזיק ברשותי חמישה רפרקטורים שונים. ( ועוד כמה מחזירים וקטדיאופטריים..... ) אז בהחלט יתכן שבנוסף להיותי זקן עצלן אני גם שרוט :lol:

והכל ברוח טובה יוסי ידידי

איש איש ושיטתו עמו

מה עדיף - אפוכרומט קטן או או אכרומט גדול 23 דצמ 2011 16:30 #17

• YOSSI_HURY
  • YOSSI_HURY's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
היי ליהו,

אתה צודק בקשר לתצפיות מהבית ואפילו תצפיות רחוב עם Gabn' go, יתרה מכך, אני אפילו משתמש לפעמים במשקפת שדה. כי ממילא לא רואים הרבה כמו בשטח כך שלא מפסידים תצפית רצינית.

תמיד ברוח טובה. . . יו :P י
  • דף:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.245 seconds

מחפשים אחר מידע נוסף? - הקלידו שאילתה מטה

(/)
Result not found!

סטטיסטיקה פורום אסטרונומיה

כעת בפורום 62 אורחים ו-אין רשומים מחוברים. הנתונים מתעדכנים בזמן אמת