ברוכים הבאים, Guest
שם משתמש סיסמה השאר אותי מחובר

נושא: 2 שאלות גדולות| זמן חלל, וכוח משיכה

2 שאלות גדולות| זמן חלל, וכוח משיכה 01 פבר 2012 17:33 #1

• romikili
  • romikili's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתחיל
היי. חדש בפורום.
מצטער שאני משתמש במושגים "מפוצצים".
ראיתי בנשיונל ג'יאוגרפיק "חקר היקום", ואני לא מבין כלום באסטרונומיה, ועוד ידוע שנשיושנל ג'יאוגרפיק מבלבלים אנשים סתם.
(אני יודע את זה בתור אחד שמבין בבעלי חיים ורואה איזה שטויות אומרים שם לפעמים).
אז ככה:

1) זמן חלל- מהירות האור.
הסבירו שם שמהירות האור זה לא כמו כל מהירות שאנחנו מכירים.
אם תיסע במכונית במהירות 100 קמ"ש, ואז תעקוף אותך מכונית במהירות 105 קמ"ש, זה יראה לך כאילו המכונית עוקפת אותך במהירות 5 קמ"ש, חוויה המוכרת לכולנו.
אבל לעומת זאת, מהירות האור היא 299,792.458 קמ"ש. ואם תיסע במכונית 5 קמ"ש פחות ממהירות האור וקרן אור תעבור לידך, אתה לא תיראה את האור עוקף את המכונית שלך במהירות 5 קמ"ש כמו עם שתי מכוניות, אלא קרן האור תעקוף אותך עדיין במהירות של 299,792.458 בדיוק!
ולכן מהירות האור מעוותת את הזמן וכוליי וכוליי דברים שאני לא מבין בהם.
אז השאלה שלי היא:
*איך לעזאזל יודעים את זה? טסו עם חללית במהירות האור ועמדו עם פרוג'קטור ענקי מאחוריה?!?! חחח
*אולי אם מישהו יסביר לי איך מודדים מהירויות, ואיך מדדו את מהירות האור, זה יעזור לי להבין קצת את העסק.
"מה קורה עם טסים בחללית במהירות האור, ומדליקים את האורות?"
זה שאלה מתחכמת של ילדים. אבל היום בנשיונל ג'יאורפיק אמרו בפירוש, שהאורות פשוט ידלקו ויאירו לנו כרגיל!

2) כוח משיכה.
למה כדור הארץ מסתובב מסביב לשמש (והירח מסביב לכדור הארץ וכו') ? עד עכשיו ידעתי כך:
תקשור ג'וק בחוט ארוך לאבן. הג'וק ירוץ וירוץ, אבל החוט המתוח יגרום לו להקיף את האבן במעגלים :D
אבן=כדור הארץ. ג'וק=ירח. חוט=כוח משיכה.
הירח רוצה לשוט בחלל, אבל כוח המשיכה של כדור הארץ (שהריי גדול מכוח המשיכה של הירח) מונע ממנו להתרחק מכדור הארץ וגורם לו להסתובב סביבו במעגלים.
בנשיונל הסבירו לי אחרת:
קח טרמפולינה ותניח עליה גולה גדולה וכבדה מאוד. גלגל בעדינות גולה קטנה ליד הגולה הכבדה, והגולה הקטנה תתחיל להקיף את הגולה הגדולה במעגלים. לכן כוח המשיכה גם נקרא "כוח כבידה".
בחלל גם קיים מין בד מתוח ענקי שכזה, אך הוא אינו ניראה לעין. ככה כדור הארץ "מתגלגל" מסביב לשמש, והירח "מתגלגל" מסביבו!
(אגב לפי ההסבר הזה, חור שחור הוא גולה עצומה וכבדה שנדחסה לתוך עצמה, והפכה לגולה קטנה וכבדה בטירוף, שפשוט עושה חור בבד).
אז השאלה שלי היא:
*מה מונע מהגולה הקטנה מלהמשיך וליפול בסיבובים לתוך לגולה הענקית? עצם זה שהיא רוצה לנוע בחלל כלפי חוץ?
אז מה קורה עם אונייה ומערבולת בים? הריי גם האונייה רוצה לשוט החוצה, אך בסופו של דבר היא כן תישאב לתוך המערבולת!
*ואם קיימת הרשת הענקית הזו בחלל, אז מה יש מיתחתיה?? הרי הכוכבים בחלל לא כולם נמצאים בקו אחד. הם מפוזרים בחלל באקראיות כמו שדגים מפוזרים בים! אין "קרקעית" שאי אפשר לחדור דרכה! חללית יכולה להמריא מכדור הארץ לכל כיוון שתירצה! לא קיים למעלה ולמטה והיא לא יכולה בטעות להמריא למטה ולהיעצר על ידי הבד הזה! אז מאיפה הביאו אותו?? מישהו שמע על זה??

אגב חשוב לציין שאמרו שם ששני ההסברים האלו הם לא רק רעיון חדש, שעוד לא נבדק.
אינשטיין הגה את התאירויות האלו מלפי עשרות שנים, והיום הן מוכחות כפיזיות ומדעניות לכל עניין!
וואו כתבתי הרבה....
מישהו לא הבין? מישהו יודע לענות לי?
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

2 שאלות גדולות| זמן חלל, וכוח משיכה 01 פבר 2012 17:38 #2

• romikili
  • romikili's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתחיל
אופס תיקון-
מהירות האור היא לא 299,792.458 קמ"ש,
היא 299,792.458 קילומטר לשנייה.

אבל עדיין ההסבר שלי תופס :)

2 שאלות גדולות| זמן חלל, וכוח משיכה 01 פבר 2012 19:07 #3

• Aphophis
  • Aphophis's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתקדם
הצגת שאלות מאוד יפות.
לגבי שני המקרים, זכור כי NG מכוונים את התיאורים שלהם לצופים שאינם מבינים בפיזיקה ומתמטיקה (שהן הדרך היחידה להבין את החומר באמת) אז הם נותנים תיאורים מאוד פשטניים - הדוגמא עם הטמרפולינה היא בדיוק כזאת, היא מדגימה את הרעיון של חלל עקום בחלל שהוא בגדול דו מימדי.

נתחיל ממהירות האור, הרעיון נולד מתוך ניסוי מחשבה של איינשטיין (צורת הניסוי המועדפת עליו), הגודל הוקטורי של מהירות האור נמדד כבר במאה ה-19, אם תחפש את הערך של מהירות האור בויקיפדיה תוכל לקרוא על מספר ניסויים בהם קבעו את המהירות. עכשיו, עד המאה ה-20 הניחו שמה שקבוע ביקום זה הזמן והמהירות יכולה לגדול כרצוננו. הבעיה התחילה עם תחילת המחקר בנושא אלקטרומגנטיות וגלים - ביחס לאיזו מסגרת ייחוס מודדים את מהירות הגל? עוד מתקופת גלילאו ידוע העיקרון שאין מסגרת ייחוס אחת שעדיפה על השניה (מסגרת ייחס - אפשר להגיד שזה מצבו של הצופה - נע או נייח) כל עוד אינן מאיצות (מה שנשאר נכון עד לפתוח תורת היחסות הכללית, אך כשמודדים מהירויות של גלים, נדרשת מסגרת ייחוס אחידה ביחס אליה נמדדת המהירות - מסגרת זו נקראה ע"י הפיזיקאים "אתר". את האתר תיארו כחומר מאוד מעניין, הוא מסוגל להוליך גלים (ז"א שיש לו צפיפות כלשהי) אך עם זאת אינו מפעיל כוח על גופים הנמצאים בתוכו, האתר הינו מסגרת הייחוס האוניברסלית, הוא המסגרת היחידה שנמצאת במנוחה מוחלטת, אך שום ניסוי שבא להציג עדות אמיתית לקיום האתר לא הצליח. הניסוי המפורסם ביותר (ממליץ לך לחפש חומר גם עליו) הוא ניסוי מיכאלסון - מורלי, בשנה ראשונה בפיזיקה בד"כ מציגים אותו כאבן דרך לפיתוח תורת היחסות הפרטית.
לתוך הבעיה הזאת הגיע איינשטיין - הוא לא אהב את מושג האתר (שמכניס סיבוך לא מוצדק לפיזיקה) וחיפש איך ניתן להסתדר בלעדיו. הפתרון נמצא בקביעה שאין מסגרת ייחוס עדיפה והקבוע בין כל מסגרות היחוס הוא לא הזמן אלא מהירות האור. בהינתן השינוי הזה - ניתן להסביר את כל הבעיות שנבעו משימוש באתר.

הבעיה של איינשטיין היתה שהרעיו הזה עובד רק כאשר המסגרת נמצאת במנוחה או במהירות קבועה, במסגרת מאיצה (מעלית נופלת, וכו'...) המשוואות לא מסתדרות, לכן נקראת התיאוריה הזאת Special Relativity - היא מתקיימת רק למקרים מיוחדים. הפתרון לבעיה הכללית יותר, הכוללת גם מסגרות מאיצות (כמעט כל מסגרת אפשרית בטבע) פותח ע"י איינשטיין במשך 13 שנים. ההסבר כאן הוא מסבוך בהרבה, הרעיון הוא שכל חומר הנמצא ביקום משפיע על היקום סביבו ע"י עיקומו, התיאור המתמטי הוא מדוייק בהרבה אך אני לא מתקרב אפילו להתחיל ולהבין אותו. במקרה הזה מה שניתן להגיד הוא שזה עובד, פחות או יותר (חוץ מקנה מידה מאוד מאוד קטן (קוואנטי) או כבידה מאוד מאוד חזקה (ייחודיות של חור שחור)).

לגבי השאלה למה כדור (או כוכב לכת) לא יפול אל מרכז הסיבוב יש תשובה פשוטה יחסית, אין חיכוך (או נכון יותר החיכוך זניח) כך שהמהירות שלו כלפי חוץ ממשיכה להיות קבועה והוא לא נופל. אם תיקח כדור ותסובב אותו מהר מאוד על משטח פנימי של קונוס, אתה תראה שכשהמהירות קבועה הוא ישאר בגובה קבוע מעל מרכז תחתית הקונוס, זה נובע מהפיזיקה של תנועה מעגלית. בכדור הארץ, מכיוון שישנו חיכוך המהירות הולכת ופוחתת ולכן הגוף יורד פנימה אל הקונוס, בחלל זה לא קורה.

2 שאלות גדולות| זמן חלל, וכוח משיכה 01 פבר 2012 19:37 #4

• S H A Y
  • S H A Y's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתחיל
ממליץ לך בחום על הספר של סיימון סינג שנקרא "המפץ הגדול" , מסביר את נושא היחסות (ועוד כמה נושאים) בצורה טובה וברורה.
f5\skywatcher 120mm
barlow x2
משקפת 50*10

2 שאלות גדולות| זמן חלל, וכוח משיכה 01 פבר 2012 21:47 #5

• Aphophis
  • Aphophis's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתקדם
מצטרף בחום להמלצה, ספר מצויין.
עם זאת, אם באמת תרצה להתעמק, הספר שאני ממליץ עליו הוא The road to reality של רוג׳ר פנרוז. זה ספר מאוד מורכב, אבל בהחלט יסביר לך את הכל.
Time to create page: 0.110 seconds

מחפשים אחר מידע נוסף? - הקלידו שאילתה מטה

(/)
Result not found!

סטטיסטיקה פורום אסטרונומיה

כעת בפורום 69 אורחים ו-אין רשומים מחוברים. הנתונים מתעדכנים בזמן אמת