ברוכים הבאים, Guest
שם משתמש סיסמה השאר אותי מחובר

נושא: יום פתוח במצפה הכוכבים וייז במצפה רמון - מה היה לנו?

יום פתוח במצפה הכוכבים וייז במצפה רמון - מה היה לנו? 28 אפר 2012 14:44 #1

שלום לכולם,
מי שלא ראה או שמע (והפסיד!) - ביום חמישי האחרון היינו ביום פתוח במצפה הכוכבים ווייז במצפה רמון.

אז מה היה? במילה אחת - מדהים.
בקצת יותר מילים?
ביום חמישי בבוקר העמסנו את פקלאותינו ויצאנו דרומה. הגענו בסביבות 2 בצהריים ומצאנו קבוצה גדולה של חבר'ה נהדרים (ונהדרות!) מהמועדון האסטרונומי שכבר התחילו להכין את המצפה לקבלת הקהל.
פרט לחברייה, מצאנו לשם גיוון גם שמיים צלולים ונקיים כאשר רק הרוח המצפה-רמונית הרגילה הציקה לנו ופגמה בשלמות התנאים לתצפית.
דיון קצרצר על הנקודה בה נתמקם עם הציוד וחיש מהר התחלתי להרכיב את גארפילד (10 אינץ' שמידט קסגריין ענתיקה אבל עובד טוב יותר מכל טלסקופ אחר :good: ) בצמוד לכיפת הסנטוריון C-18 של המצפה.

מבט חפוז על השמש (הגדלה 80 בערך, כאשר על הטלסקופ פילטר "אלף-אלונים" על המפתח הקדמי) אישר שהיא אכן מעוטרת בכתמים לרוב - ממש כמו שהאפליקציה באייפון הבטיחה 8-)

רגעים קצרים בהם הרוח נרגעה קצת איפשרו להבחין בהמוני פרטים בכתמים וסביבם, אבל הנדנוד הכמעט-קבוע של הטלסקופ לא איפשר לי לטפס להגדלה חזקה יותר לתצפית הקהל :twisted:

זמן קצר אחרינו, נחתו במצפה גם בלומצי את גריימן תצפיות והתמקמו בצמוד.
לאחר שעידו הרכיב את ה-PST שלו, זכיתי לראשונה (כן, קצת מביך אותי) למבט מעמיק בשמש דרך טלסקופ כזה. השמש הפעילה הציגה לנו כמה וכמה התפרצויות על שפתה והמראה בהחלט מיוחד.

בסביבות ארבע התחילו מבקרים לטפטף בקצב הולך וגובר. טור המכוניות שהסתדרו לאורך כביש הגישה של המצפה הלך והתארך כאשר הרוב המכריע של המבקרים חולף דרך הטלסקופים שלנו, זוכה להסבר על טלסקופ ה-C18 של המצפה ומעפיל במעלה המדרגות אל המבנה הראשי של המצפה. שם, קיבלו המבקרים סקירה על הטלסקופ הראשי של המצפה (שגם אותי מרשים בכל פעם מחדש, וכבר הייתי שם איזה פעמיים...) והסבר על הפעילות במצפה.

בסביבות חמש-וחצי-שש, נזכרתי שבערב הקודם ראיתי את נוגה קרוב לירח.
מבט אל-על וקצת דימיון ונוגה אכן נראתה לאור היום המלא.
קצת מאמצים עם הטלסקופ וגם בעינית נגלה במלוא הדרו מראה ה"בננה" הבהירה. המופע החסר אשר דמה דמיון רב למופע הירח הסמוך כל כך, גרם ללא מעט בלבולים ולא מעט תשובות והפצרות בנוסח "כן, זה נ-ר-א-ה כמו הירח, א-ב-ל זה *לא* הירח, תאמינו לי, בחייכם, כבר בדקתי!"...

על רקע השמיים התכולים היה המראה יפה וחד מאד. בהמשך, כאשר החשיכה החלה לרדת, הוספתי פילטר פולרייזר להפחתת הסינוור (כן, נוגה דרך 10 אינץ' מסנוורת...)

כמו לפי הזמנה, כשהנמיכה נוגה במערב, עלה לו במזרח ה"שוס" הבא : שבתאי.
אין מה להתווכח: שבתאי, עם טבעות בפוזה אלכסונית וצביר קטן של ירחים סביבו בהחלט מספקים את הסחורה. עובדה ששכחתי לגמרי את הירח במהלך התצפית כולה...
שבתאי נשאר בעינית אצלי עד לסיום התצפית בסביבות עשר וחצי בלילה.

זה היה אז, כאשר התיישבתי בפעם הראשונה מאז הגענו אל המצפה בצהרי אותו היום... היום היה כל כך מהנה וכל כך עמוס עד שכלל לא הרגשתי את העייפות עד אותו הרגע.
כמה מזל, שלאחר הסיום היו לנו במקרה שולחן, עם סלט, "קצת" בשר, שתייה ואפילו קינוחים...
ארוחת חג מהנה עם כווווולם – חברים נהדרים, כאלה וותיקים שכבר שנים מכירים וכאלה שפגשתי לראשונה. פשוט חוויה!

לאחר הארוחה ירדנו חזרה אל הטלסקופים להמשך תצפית קצרה אל תוך שמי הלילה העמוקים. כמה גלקסיות, כמה ערפיליות של שמי הקיץ וכמה כפולים וכבר העייפות החלה להשתלט.

מבחינתי האירוע היה פשוט יוצא מן הכלל: השילוב של שמיים צלולים, מזג אוויר נוח וחשוב מהכל: החברים המדהימים שזכיתי להעביר איתם את האירוע ואישתי שאיתה אני זוכר לחלוק תחביב כזה וערב כזה – כל אלה הפכו את הסופ"ש הזה לאחד שיישאר איתי עוד המון זמן.

לכל החברים במועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א (והיו לא מעט, ואין סיכוי שאני אזכור עכשיו את כולם :? ) - עשיתם משהו יוצא מגדר הרגיל, חשוב מאין כמוהו ומוצלח שאין מילים בכלל. "כל הכבוד" אפילו לא מתחיל לתאר!

עכשיו, נשאר רק לחכות לאירוע הבא – ומה שיותר בהקדם יותר טוב!

כל הכבוד למי ששרד עד כאן, שמיים צלולים צלולים, ותצפיות לרוב,
אסף.
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

יום פתוח במצפה הכוכבים וייז במצפה רמון - מה היה לנו? 28 אפר 2012 20:43 #2

אני זוכר את יום הפתוח שהיה לפני כ 6-7 שנים
אז זה היה נוראי מבחינת מז"א היה אובך רציני אבל כן הגיעו הרבה מאוד אנשים

כל הכבוד למועדון הת"א
יונתן אליכיס
מצפה כוכבים נייד למשפחות וקבוצות
http://www.astrofun.co.il
ציוד:
טלסקופ דובסוני Orion xx12i
omagon 2" 32mm,speerswaler 1/4" 14mm
ExploreScientific 1/4" 6.4mm 8.8mm,meade 2" 26mm...

יום פתוח במצפה הכוכבים וייז במצפה רמון - מה היה לנו? 29 אפר 2012 08:32 #3

• Olorin
  • Olorin's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
אסף יופי של סיכום. גרמת לי להתחרט שלא נסעתי עם המשפחה.
לא נורא תמיד יש את שנה הבאה :smile:

דרור
דרור
טלסקופ: SkyWatcher 8" EQ5
מצלמה: SPC900, ASI120 MM
בארלו: Powermate x5, TeleXtender x3, Meade short x2
עיניות: 25mm, 10mm, 3mm
olorinastro.webs.com
www.flickr.com/photos/olorin_astro

יום פתוח במצפה הכוכבים וייז במצפה רמון - מה היה לנו? 01 מאי 2012 09:20 #4

• גדי
  • גדי's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתחיל
הייתי שם ביום פתוח שהיה עם מטר הפרסאידים. המצפה היה יפה ומרשים ואת הטלסקופ הפעילו בכאילו (כלומר הזיזו את הכיפה, פתחו סגרו והזיזו קצת את הטלסקופ). זה היה כאשר הטלסקופ הקטן רק הותקן וכמעט לא היו לידו אנשים... שמא דווקא התעכבתי המון זמן וזכיתי להסברים מפורטים ומעולים אבל אני לא זוכר של מי. גם שם הראו לנו איך הוא נשלט מרחוק ועוד דברים.
בקרו באתרים שלי
[url=http://www.xn----2hcm6cgyhbh.com/:39rzqmmr]פרשת השבוע[/url]
אסטרונומיה ומדע
[url=http://xn-----4ldddcqj5agr5kl.co.il:39rzqmmr]יום הולדת שמח[/url]

יום פתוח במצפה הכוכבים וייז במצפה רמון - מה היה לנו? 29 מאי 2012 17:14 #5

• GANDALF
  • GANDALF's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
אסף,
כל הכבוד על היוזמה וההשקעה.
חבל מאד שלא הודיעו לי על כך - אולי הייתי מצטרף עם איזה כלי .

מי הוא נוקט היוזמה לכנס חובבים לתצפית "רחוב" שם - האם זה סוד ?

מי הודיע לבלומצי ועידו ?

אני זוכר פעם לפני כמה שנים קיבלתי על הראש מעידו גריימן למה לא הודעתי ברבים על "SALE " של עיניות ANTARES שהתקיים באינטרנט.

אז אני נותן לך עכשיו על הראש - בפעם הבאה תודיע ! :ROFL:

בכלל מתגעגעים אליך בתצפיות ( בבורות לוץ) מזמן לא ראינו אותך, מה קורה ? (לימודים ?)
Time to create page: 0.094 seconds

מחפשים אחר מידע נוסף? - הקלידו שאילתה מטה

(/)
Result not found!

סטטיסטיקה פורום אסטרונומיה

כעת בפורום 130 אורחים ו-אין רשומים מחוברים. הנתונים מתעדכנים בזמן אמת