ברוכים הבאים, Guest
שם משתמש סיסמה השאר אותי מחובר

נושא: החיידק האסטרונומי שבי תוקף שוב.

החיידק האסטרונומי שבי תוקף שוב. 25 אוק 2011 15:26 #1

יש בי חיידק אסטרונומי והוא מתעורר מעת לעת, בדרך כלל כתבותיו של יגאל פת אל בווי נט הן שמעירות אותו.
היום הופתעתי לקרוא שעד 1987 לא היה ידוע על מערכות שמש נוספות למערכת השמש שלנו - הנה הציטוט - "עד שנת 1987 היתה ידועה רק מערכת שמש אחת – זו בה אנו מצויים - אולם מאז נתגלו מאות מערכות שמש אחרות מחוץ למערכת השמש שלנו. חלקן מכילות כוכב לכת אחד וחלקן מכילות כמה כוכבי לכת."
מיד קפצה לי השאלה - אם כך, מה חשבו המדענים שהם כל הכוכבים שיש בשמיים? חשבו שהם כוכבי לכת? חשבו שהם גופים המקבלים או מהשמש? לכם ההסברים.

ועוד סוגיה. האם נכון יהיה לומר שכדור הארץ מסתובב סביב צירו וגם סביב השמש, גם הירח מסתובב סביב צירו (אלא שאנחנו רואים תמיד רק צד אחד שלו בגלל סיבובו סביב כדור הארץ). גם כל שאר כוכבי הלכת והגופים השמיימיים מסתובבים סביב עצמם וסביב השמש, גם השמש מסתובבת סביב עצמה וכל מערכת השמש מסתובבת בקצב שלה יחד עם כל מערכות שמש נוספות (כל היקום אולי?) סביב מה שנקרא החור השחור.

אני צודק? אני טועה? צודק חלקית ?

יוסי
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

החיידק האסטרונומי שבי תוקף שוב. 25 אוק 2011 16:04 #2

• razidan
  • razidan's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
  • Thank you received: 2
יש בי חיידק אסטרונומי והוא מתעורר מעת לעת, בדרך כלל כתבותיו של יגאל פת אל בווי נט הן שמעירות אותו.
היום הופתעתי לקרוא שעד 1987 לא היה ידוע על מערכות שמש נוספות למערכת השמש שלנו - הנה הציטוט - "עד שנת 1987 היתה ידועה רק מערכת שמש אחת – זו בה אנו מצויים - אולם מאז נתגלו מאות מערכות שמש אחרות מחוץ למערכת השמש שלנו. חלקן מכילות כוכב לכת אחד וחלקן מכילות כמה כוכבי לכת."
מיד קפצה לי השאלה - אם כך, מה חשבו המדענים שהם כל הכוכבים שיש בשמיים? חשבו שהם כוכבי לכת? חשבו שהם גופים המקבלים או מהשמש? לכם ההסברים.

לא חשבו שהם כוכבי לכת, ידעו שהם שמשות, ידעו שאנחנו בגלקסיה יחידה מתוך הרבה, אך לא הייתה עוד הוכחה לעוד כוכבי לכת.
מאז שגילו את כוכב הלכת האקסטראסולרי (חוץ מערכת-שמש) הראשון, החל המצוד לגלות כמה שיותר כוכבי לכת וביניהם גם אולי כוכבי לכת עם תנאים מתאימים להווצרות חיים. כיום גילו כבר כ600-700 כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש.
רובם ענקים גזיים אשר מסתובבים קרוב מאד לשמשות שלהם, אך ישנם גם כמה סלעיים בגדלים משתנים.

המצוד לכוכבי לכת אקסטראסולריים עדיין ממשיך, השיטות העיקריות למציאת כוכבי לכת הן:

* שימוש באפקט דופלר - כוכבי לכת אשר מסתובבים סביב שמש, גורמים לה להסתובב סביב מרכז כובד משותף. מה שגורם לכוכב להראות כמתנדנד קדימה ואחורה וכך אפשר לזהות בעזרת אפקט דופלר הסטה לאדום ולכחול ולהבין כמה כוכבי לכת קיימים סביב שמש, ואפילו את מסתם.

* שיטת הליקוי - במערכות שמש שנמצאות edge-on יחסית אלינו (כלומר, אנחנו רואים את הצד שלהן) מתקיימת תופעה של ליקוי. כוכב הלכת מסתובב סביב הכוכב וחוסם חלק קטן מהאור. במידה והירידה בעוצמת האור מחזורית, ניתן להבין אם קיים כוכב לכת או לא.

* עידוש כבידתי - לעתים חולף כוכב בינינו ובין כוכב מרוחק. לפי תיאורית היחסות של איינשטיין המאסה של הכוכב האמצעי תגרום להסטה של קרני האור המגיעות מהכוכב המרוחק ולפי סטיות מסויימות בכמות האור המגיעה מהכוכב המרוחק ניתן לגלות כוכבי לכת מסביב לכוכב האמצעי.

* אסטרומטריה - שיטה זו מודדת את המיקום הפיזי של הכוכב בגלקסיה. כוכב אשר משנה את מיקומו בצורה מחזורית ומעגלית כנראה מחזיק סביבו כוכב לכת.

עוד סוגיה. האם נכון יהיה לומר שכדור הארץ מסתובב סביב צירו וגם סביב השמש, גם הירח מסתובב סביב צירו (אלא שאנחנו רואים תמיד רק צד אחד שלו בגלל סיבובו סביב כדור הארץ). גם כל שאר כוכבי הלכת והגופים השמיימיים מסתובבים סביב עצמם וסביב השמש, גם השמש מסתובבת סביב עצמה וכל מערכת השמש מסתובבת בקצב שלה יחד עם כל מערכות שמש נוספות (כל היקום אולי?) סביב מה שנקרא החור השחור.

אני צודק? אני טועה? צודק חלקית ?

לא כל כך הבנתי את השאלה. כל הגופים ביקום זזים ותיארת את תנועת בצורה די מדוייקת.
כדור הארץ סובב סביב עצמו וסביב השמש, השמש סובבת סביב עצמה וסביב מרכז הגלקסיה (בו יש חור שחור מאסיבי) וגם גלקסיות נעות ביקום בכל מני כיוונים.
מה היתה השאלה?

רז.
Meade ETX125
Celestron Skymaster 15X70

החיידק האסטרונומי שבי תוקף שוב. 25 אוק 2011 16:55 #3

• Olorin
  • Olorin's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
מילה קטנה על השאלות האחרונות נכון יותר לומר שכדור הארץ והשמש מסתובבות סביב מרכז כובד משותף מכיוון שמסת השמש הרבה יותר גדולה ממסת כדור הארץ ניתן "לעגל" ולומר שכדור הארץ "בערך" סובב סביב השמש (דרך אגב ישנן שנים שמרכז הכובד יוצא מתוך דיסקת השמש!). כנ"ל לגבי כדור הארץ והירח.

דרור
דרור
טלסקופ: SkyWatcher 8" EQ5
מצלמה: SPC900, ASI120 MM
בארלו: Powermate x5, TeleXtender x3, Meade short x2
עיניות: 25mm, 10mm, 3mm
olorinastro.webs.com
www.flickr.com/photos/olorin_astro

החיידק האסטרונומי שבי תוקף שוב. 25 אוק 2011 18:17 #4

Olorin wrote:
מילה קטנה על השאלות האחרונות נכון יותר לומר שכדור הארץ והשמש מסתובבות סביב מרכז כובד משותף מכיוון שמסת השמש הרבה יותר גדולה ממסת כדור הארץ ניתן "לעגל" ולומר שכדור הארץ "בערך" סובב סביב השמש (דרך אגב ישנן שנים שמרכז הכובד יוצא מתוך דיסקת השמש!). כנ"ל לגבי כדור הארץ והירח.דרור
רק שמרכז מאסה המשוטף הזה נמצא בתוך השמש. אז לדעתי זה עדיין 100% נכון להגיד שכדה"א סובב את השמש :)
מיכאל ולסוב
אתר האסטרונומי שלי - מפות , מדריך תצפיות , רישומים , צילום
www.deepskywatch.com
Time to create page: 0.094 seconds

מחפשים אחר מידע נוסף? - הקלידו שאילתה מטה

(/)
Result not found!

סטטיסטיקה פורום אסטרונומיה

כעת בפורום 171 אורחים ו-אין רשומים מחוברים. הנתונים מתעדכנים בזמן אמת