ברוכים הבאים, Guest
שם משתמש סיסמה השאר אותי מחובר

נושא: עזרה בבחירת טלסקופ

עזרה בבחירת טלסקופ 01 ינו 2012 13:47 #1

• elonr
  • elonr's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתחיל
שלום לכולם.
אני מעוניין לקנות טלסקופ חדש. כנראה אצפה בו בעיקר מהעיר, כך שאני לא בטוח שיש טעם לקנות טלסקופ במפתח ענק, כי אולי זיהום האור בכל מקרה ימנע ממני לצפות באובייקטים מאוד חיוורים.
רציתי לדעת איזה טלסקופ מומלץ, ומה אני אמור לצפות שאוכל לראות איתו.
חשבתי על טלסקופ מסוג SCT בעל מפתח "6 . זה יאפשר לי לצפות גם במטרות קרקעיות.
מה דעתכם ? או שאולי עדיף ניוטוני "8 + עיינית מיישרת עבור מטרות קרקעיות?

ושאלה קטנה נוספת: מה ההבדל אם אורך המוקד של הטלסקופ גדול או קטן, הרי תמיד ניתן להחליף עינית באורך מוקד מתאים כדי לקבל הגדלה רצוייה או רוחב שדה מתאים ?
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

עזרה בבחירת טלסקופ 01 ינו 2012 15:22 #2

• AstroScience
  • AstroScience's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
היי וברוכים הבאים לפורום!
דווקא כדי להלחם בזיהום אור, הולכים על מפתח גדול, אבל גם זה לא יעזור הרבה אם אתה תתצפת ממרכז העיר הגדולה.
אתה תוכל לזהות צבירים ואובייקטים בהירים ביותר, אך ללא הרבה תענוג שתוכל לקבל כאשר ותתרחק מהעיר.
מה שכן, תוכל לעשות מהבית, זה תצפיות פלנטריות של מערכת השמש, ירח, צדק, שבתאי, מאדים ולעבודה פלנטרית אין כמו רפרקטור.

לגבי 6” SCT, לא הייתי ממליץ, אמנם תוכל לעשות תצפיות קרקעיות (הפוכות משמאל לימין) אבל החסימה המרכזית של 6” גדולה מדי
ופוגעת רצינית בקונטרסט של המכשיר.

8” ניוטוני, בחירה הרבה יותר טובה, אך עדיין אין הרבה מה לראות מתוך מרכז העיר, אבל אם תתרחק קצת, וכבר תוכל לראות הרבה יותר דברים
וברוחב שדה גדול יותר מטלסקופ מסוג SCT. הבעיה היחידה עם ניוטוני , היא שלא תוכל לעשות שום עבודה קרקעית, כי הטלסקופ הופך
תמונה מלמעלה למטה ואין דרך לתקן את זה. ואין דבר כזה - עיינית מיישרת, יש דיאגונל מיישר, אך לשימוש עם טלסקופים מסוג SCT או Refractor.

כמו שזה נשמע מההסבר שלך, הטלסקופ המתאים עבורך ביותר, הוא מסוג שובר אור, שגם תוכל ליהנות ממנו ממקומות החשוכים יותר וגם מהעיר
בתצפיות פלנטריות, אבל הם באים עם תג מחיר הרבה יותר גבוה בהשוואה לגודל המפתחים זהים של הטלסקופים מסוג אחר.

ההבדל בין אורך מוקד ארוך או קצר:

1. אורך מוקד ארוך נותן רוחב השדה הרבה יותר צר מאורך המוקד הקצר.
2. אורך המוקד הארוך בעל יכולת להגדלות יותר גדולות מאורך המוקד הקצר.

יש עוד כמה הבדלים בין אורכי המוקד, אבל אלו השניים שהכי חשובים שצריכים לקחת אותם בחשבון בבחירת הטלסקופ החדש.

לא משנה באיזו עינית תשתמש, יש מגבלות שקשורות ישירות לאורכי המוקד של מכשירים השונים, והם מתבטאים בכמה רוחב שדה תקבל
או איזה הגדלה המקסימלית תהיה לך בטלסקופ שתבחר.

ואם הבחירה נראית מסובכת עכשיו, צריך להתאזר בסבלנות וללמוד כמה שיותר על סוגים השונים של הטלסקופים
ולצאת לתצפיות ולהתנסות עם מכשירים שונים בשטח.

לצערי, הבחירה של הטלסקופ המתאים עבורך לא נגמר בהתכתבות קצרה בפורום ודורשת עבודת בית, כמו שכולנו, אחד אחד,
עשינו גם כן בעבר.

אבל תרגיש חופשי לשאול שאלות ואנשים ישמחו לעזור.
- סרג'יו -

עזרה בבחירת טלסקופ 01 ינו 2012 19:35 #3

אפשר לדעת מאיזו עיר ומאיזה חלק של העיר אתה מתכוון לתצפת?
והאם מדובר בצפייה מחלון ? מרפסת? או גג?

היה לי ניוטוני 8" משווני. ואפשר היה לראות בו המון דברים מהעיר. אבל באיזור עם זיהום אור לא ממש כבד (מזרח חיפה ודרום רחובות). לכן אני מנסה להבין מה התנאים שלך.
לתצפיות קרקע ניוטוני 8" לא ממש לא נוח, לדעתי גם עם פריזמה מיישרת, עקב סוג החצובה ומיקום של העינית.
אבל לתצפיות אסטרונומיות נטו הוא מכשיר מעולה, ולוקח שמידט קסגריין 6" בכיס הקטן (גם בגלל קונטרסט, כפי שסרג'ו ציין, גם שדה ראייה וגם מפתח). כמובן זה בא על חשבון ניידות.
אם תצפיות קרקעיות חשובות לך - אז תחשוב על מקסוטוב קסגריין 6" על חצובה אזימוטלית פשוטה. אומנם עם שדה ראייה קטן, אך איכות תמונה מעולה וגודל קטן.

לגבי מפתח - בעיר לדעתי סביר לצפות עם מפתחים עד 8-10".

P.S.
רק כדי להיות הוגן לגבי חנויות - חוץ מחנות של יגאל ברמת גן (שייעץ לך בפורום השכן) יש עוד חנות שמוכרת מוצרים של Celestron - ברקת.
וכמובן קיימת גם אופציית רכישה מחו"ל (ראה שרשור בנושא פה)
מיכאל ולסוב
אתר האסטרונומי שלי - מפות , מדריך תצפיות , רישומים , צילום
www.deepskywatch.com

עזרה בבחירת טלסקופ 01 ינו 2012 21:34 #4

elonr רוב שלומות וברוך הבא לביתנו שהוא גם ביתך מרגע זה. אי לכך תתרווח ותרגיש חופשי.

כאשר התחלתי לחפש טלסקופ זו בדיוק הייתה הציפייה שלי מטלסקופ. שאוכל לתצפת ממרפסת ביתי וכמו כן שאוכל לצפות בו במטרות קרקעיות, עבורי זה צפרות. עוד כמה דברים חיפשתי בטלסקופ וזהו ניידות,קלות הקמת הציוד בשטח,שארה ישר ללא דיאגונלים מהפכים,מפתח גדול יחסית.....

יצאתי לשטח, ראיתי טלסקופים, הכנתי שעורי בית ורכשתי LX90 ACF 8" עבורי המוצר עונה על הציפיות שהצבתי לעצמי.
כמו כן יש לקחת בחשבון שמה שציינו חברי למעלה גם הם צודקים. החשוב שרק שאתה או את תדעו מה טוב עבורך.
מה עושים? חשוב לצאת לתצפיות עם החברים שכאן, ניתן לעקוב אחר הפורום והשרשורים ולהתארגן ליציאה. בטוחני שלאחר הפעם הראשונה תשכילי, וככל שתצא או תצאי יותר לתצפיות תשכיל/י יותר ויותר, כך מגבשים דעה ומחליטים על פי מספר משתנים מה רוכשים, תקציב,העדפות וכו'.....

לבטח עוד חברים יגיבו, לכולם רצון אחד משותף = להתברך בעוד חובב אסטרונומיה בישראל .
התחביב הזה כל כל ממלא ומלא ידע שרצון ונכונות החברים כאן היא מדהימה, כמובן שכל אחד יביע את דעתו, לרוב מפני שזה הטלסקופ שברשותו ומי יודע יותר טוב אם לא בעל הניסיון.
על אף כל התגובות חשוב לא להתבלבל ולוותר בסוף, זה הכי חשוב.

המון הצלחה בהמשך.

עזרה בבחירת טלסקופ 02 ינו 2012 01:54 #5

• elonr
  • elonr's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתחיל
אני מתכוון לצפות בטלסקופ בעיקר ממרפסת בפתח תקווה באיזור לא מאוד מואר יחסית (אני מנחש שיש זיהום אור בינוני)
השאלה אם יש טעם לניוטוני 8" ממוחשב , או אולי SCT יתן תמונה באיכות יותר טובה בכוכבי לכת וגם יגדיל יותר ,כי יש לו אורך מוקד יותר גדול ,ויאפשר גם נוף

עזרה בבחירת טלסקופ 02 ינו 2012 13:53 #6

ניוטוני עדיף בצפיית כוכבי לכת, מכל הבחינות. אבל זה רק אם אתה דואג שהוא מקולמץ.
הוא יתן רזולוציה גבוהה יותר (8" נגד 6") וגם קונטרסט גבוהה יותר, וזה קריטי על כוכבי לכת.
אורך מוקד הוא לא גורם שמשפיע על רזולוציה (הגדלה אם אתה רוצה) - מאחר וע"י משחק עם עיניות אתה בוחר כל הגדלה שבא לך.
מה שחשוב זה קוטר ואיכות אופטית.

לא הייתי ממליץ לך ממוחשב משתי סיבות
1 - זה ימנע ממך ללמוד את השמיים
2- במחירים האלה - אתה סתם משלם על אלקטרוניקה באיכות ירודה, ומונע בעצמך להשקיע בדברים חשובים יותר.

בכל אופן - מה שאמרתי נשאר בתוקף.
SCT 6 יותר נייד ונוח במרפסת. וגם מתאים לתצפיות נוף.

ניוטוני 8" : עדיף על SCT מבחינת תצפיות אסטרונומיות (מכל הבחינות). אבל לא מתאים לתצפיות נוף ופחות נייד ונוח.

ואני כן הייתי שוקל את המקסוטוב קסגריין הזה:
http://www.astroshop.eu/skywatcher-maks ... ota/p,4069
איכות אופטית גבוהה יותר מ SCT באותו קוטר. חסרון היחיד שלו זה שדה ראייה נמוך (אומנם לא כ"כ שונה מ SCT שציינת).
הוא יהיה מעולה לתצפיות נוף, נייד, וגם מעולה לכוכבי לכת (עקב מערכת אופטית איכותית יותר מניוטוני ו SCT).
תשים אותו על חצובה אזימוטלית פשוטה (כמו AZ4), או אפילו Goto - SK AZGT114 (זה לפחות יתן לך עקיבה).
אתה יכול לנסות לקנות את הסט הזה גם בארץ או אפילו מאותה חנות שציינתי, או חנות אירופאית אחרת (כגון Teleskop service).
לדעתי יצא באיזור 3.5-4 אלף, אם לא טעיתי בחישוב.
מיכאל ולסוב
www.deepskywatch.com

עזרה בבחירת טלסקופ 02 ינו 2012 17:13 #7

• elonr
  • elonr's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתחיל
אוקיי, כנראה שבאמת אקנה ניוטוני "8

תודה רבה על העזרה

עזרה בבחירת טלסקופ 02 ינו 2012 20:22 #8

• AstroScience
  • AstroScience's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
רק אל תשכח/תשכחי? , עם ניטוני, אין תצפיות קרקעיות.
ובגדול, הטלסקופים לא תוכננו לתצפיות על אובייקטים קרובים, אלא על אובייקטים במוקד אינסופי.
בתצפיות על אובייקטים קרובים, תקבל אברציות שונות ומשונות.

כך שאם אתה רוצה תצפיות אסטרונומיות על אובייקטים, טלסקופ הוא הבחירה הנכונה, ואם אתה מעוניין
בתצפיות קרקעיות, העדיפות היא על הטלסקופים צפרות או משקפות.
- סרג'יו -

עזרה בבחירת טלסקופ 02 ינו 2012 21:03 #9

סרג'ו אני לא מסכים בעניין עיוותים.
מבחינת אברציות אופטיות אין הבדל בין מיקוד באינסוף למיקוד במרחק חצי ק"מ (או אפילו 100 מ').
מיקום של הדמות כמעט אינו משתנה. למשל עבור אורך מוקד של 1 מטר: הבדל בין מיקומי הדמות של עצם באינסוף או במרחק חצי ק"מ יהיה כ 2 מ"מ. זוויות של הקרניים כמעט לא ישתנו, לכן זה זניח לגמרי כאשר מדברים על תיקוני אברציות. בטוח לא במערכות פשוטות כגון ניוטוני או שמידט קסגריין. הרי לא מדובר בעדשת צילום מאקרו או טלפוטו יעודית, מרובות אלמנטים, שבזמן תכנונם בוצעו אופטימיזציות ממוחשבות כאשר הדמות ממוקמת באינסוף (טלפוטו) או ממש קרוב (מאקרו). בזמן תכנון של ניוטוני (למשל) כל מה שמחשבים זה גדלים של מראה משנית, פוקוסר, אולי צינור baffle וכו', כפונקציה של שדה ראייה רצוי. כנ"ל עם מקסוטוב או שמידט קסגריין.

אגב מקסוטובים משמשים יפה מאוד לתצפיות קרקע.
מיכאל ולסוב
www.deepskywatch.com

עזרה בבחירת טלסקופ 03 ינו 2012 07:21 #10

• AstroScience
  • AstroScience's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
מיכאל, אתה צודק,
הייתי צריך לדייק יותר ולהדגיש, שהאברציות נובעות בעיקר בגלל השימוש בעיניות רבות אלמנטים.
וכנראה התופעה היא יותר חזקה ב-SCT בגלל הצורך של קירוב מראה ראשית אל המשנית לאומת
הניוטוני עם מראה קבועה.
מניסיון האישי, אני מתצפת לפעמים על שדה תעופה, יותר נכון על מטוסים שממריאים ונוחתים, אומנם
זה אובייקט דיי רחוק, אבל אני צריך משמעותית להזיז את המראה הראשית כדי לפקס לאומת מיקוד על כוכבים.

ואני יכול להגיד שלוש דברים:
אחד, אני רואה גם סגול וגם ירוק וחדות ירודה לאומת המשקפת למשל
שניים, התצפית עם 10” SCT או כנראה גם כן עם 8” ניוטוני, בכלל לא נוח!!
ושלוש, תצפיות נוף עם עין אחת, על הפנים, לטעמי. :-)

דרך אגב מיכאל, צצה לי שאלה בקשר לניוטוני, מה המרחק לאובייקט הכי קרוב שאתה יכולת לפקס עליו, אם אתה זוכר?
- סרג'יו -
Time to create page: 0.225 seconds

מחפשים אחר מידע נוסף? - הקלידו שאילתה מטה

(/)
Result not found!

סטטיסטיקה פורום אסטרונומיה

כעת בפורום 70 אורחים ו-אין רשומים מחוברים. הנתונים מתעדכנים בזמן אמת