ברוכים הבאים, Guest
שם משתמש סיסמה השאר אותי מחובר

נושא: עזרה בבחירת טלסקופ

עזרה בבחירת טלסקופ 03 ינו 2012 10:39 #11

• Ido
  • Ido's Avatar
  • מנותקים
  • Admin
  • Thank you received: 22
שלום

ככלל עדיף לבחור בטלסקופ עם אופטיקה ברמה גבוהה (ליטוש,ציפויים וכד') מאשר טלסקופ בעל קוטר מעט גדול יותר ואופטיקה ירודה.
מילות מפתח כגון "שמידט", "ניוטוני" , "אפו" וכד' - אינן מדד לאיכות, אלא מציינות דגם אופטי בלבד.
כך לדוגמא יכול להיות טלסקופ ניוטוני קטן שעולה ב'איכות התמונה' שמספק על מקביל מדגם "אפו".

כיום הרבה יצרנים מנצלים עימעום זה ומייצרים "אפוכרומטים" במחירים גבוהים, עם פוקוסרים גדולים ומנצנצים, אולם האיכות האופטית שלהם ירודה, בעלי סטייה כרומטית ואברציה כדורית.
זה מזכיר לי את דגמי האופניים הפשוטים, בהם היצרנים מדביקים טפט על מוטות המתכת, כך שיראו כמו מוטות הפחמן של האופניים היקרים יותר. וכן, מי שלא בודק לעומק יכול להתאכזב לאחר מעשה.
לעיתים גם הגודל (נפח) של הטלסקופ יכול להוות מכשול לצופה, שהרי טלסקופ גדול קשה יותר לניוד, ומבחינה זו מהווה מגבלה גדולה לצופה. ביחוד כאלו בראשית דרכם.

בצילום הנושא אף מורכב יותר. כתבתי בזמנו על כך מאמר קצר, לאלו המעוניינים להעמיק בתחום.

לחצובה יש משקל רב בבחירה, שכן חצובה באיכות מכנית גבוהה הנה הכרחית לצפייה בהגדלות גדולות ומהווה פקטור חשוב ביותר בנוחות הצופה. אם בצפייה וויזואלית ואם בצילום.

בהצלחה
עידו.
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

עזרה בבחירת טלסקופ 03 ינו 2012 15:17 #12

• elonr
  • elonr's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתחיל
רגע, בעצם לא הבנתי.
אורך מוקד משפיע על הגדלה מקסימלית או לא ?
הבנתי שאורך מוקד קצר כמו בטלסקופים ניוטונים נותן שדה רחב - זה לא אומר הגדלות קטנות ?
זה נראה שאחד בא על חשבון השני - משקפת מגדילה פחות אבל יש לה שדה יותר רחב.

וסרג'יו - ד"ר יגאל פתאל טוען שמעבר ל- 6" בטלסקופ קטדיופטרי איכות הצפייה במטרות קרקעיות יורדת

עזרה בבחירת טלסקופ 03 ינו 2012 16:10 #13

• ערן.ז
  • ערן.ז's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
elonr wrote:
רגע, בעצם לא הבנתי.
אורך מוקד משפיע על הגדלה מקסימלית או לא ?
הבנתי שאורך מוקד קצר כמו בטלסקופים ניוטונים נותן שדה רחב - זה לא אומר הגדלות קטנות ?
זה נראה שאחד בא על חשבון השני - משקפת מגדילה פחות אבל יש לה שדה יותר רחב.

וסרג'יו - ד"ר יגאל פתאל טוען שמעבר ל- 6" בטלסקופ קטדיופטרי איכות הצפייה במטרות קרקעיות יורדת
אורך מוקד משפיע ישירות על ההגדלה המתקבלת, אורך מוקד קצר = הגדלה נמוכה, אורך מוקד ארוך = הגדלה גבוה.

לדוגמה עינית 20 מ"מ באורך מוקד של 2000 מ"מ הגדלה המתקבלת היא כפול 100
לדוגמה עינית 20 מ"מ באורך מוקד של 500 מ"מ הגדלה המתקבלת היא כפול 25.

ערן.
``עלינו לזכור : השמים היו מעלינו תמיד וימשיכו להתקיים גם אחרי שאחרון בני המין האנושי יעלם מפני כוכב הלכת הזה.
כל שדרוש הוא, להביט לעבר השמים...

עזרה בבחירת טלסקופ 03 ינו 2012 17:50 #14

elonr wrote:

ביום יציבות אטמוספרית הרבה יותר נמוכה מאשר בלילה (עקב מערבולות אוויר שנוצרות מעל קרקע חמה).
בנוסף בתצפיות נוף צופים בכוון אופקי, דרך שכבת אטמוספרה הרבה יותר צפופה מאשר בתצפיות אסטרונומיות (כלפי מעלה).
טלסקופ עם מפתח גדול יותר רגיש יותר למערבולות האלו (ככל שמפתח גדול יותר - רואים יותר מערבולות בקוטר יותר גדול), לכן ככל הנראה אין טעם לעלות על 6". זו הסיבה שהמלצתי על מקסוטוב 6" כאידאלי למטרה זו :P
מיכאל ולסוב
אתר האסטרונומי שלי - מפות , מדריך תצפיות , רישומים , צילום
www.deepskywatch.com

עזרה בבחירת טלסקופ 04 ינו 2012 11:56 #15

• elonr
  • elonr's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתחיל
ראיתי שיש נוסחה כלשהיא לשדה הראייה המקסימלי האפשרי, כתלות באורך המוקד.
(כלומת שדה הראייה הנראה לא יכול לגדול יותר, גם אם נחליף לעינית רחבת זווית או בעלת אורך מוקד גדול יותר).
מישהו יודע אולי אם יש נוסחה לחישוב ההגדלה האפקטיבית המקסימלית (כתלות באורך מוקד/ מפתח הטלסקופ)?

עזרה בבחירת טלסקופ 04 ינו 2012 13:53 #16

• Olorin
  • Olorin's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
אל תתפוס אותי במילה אבל כלל אצבע בניוטונים הוא גודל המפתח (במילימטרים) כפול שתיים יתן את ההגדלה המקסימלית.
ועוד מילה אחת לגבי הגדלות אם ראיתי נכון אתה בעיקר הולך לבצע תצפיות אז בדרך כלל אין צורך להגיע להגדלות של יותר מפי 100 בתצפית.
בצילום הסיפור שונה לחלוטין אבל כך גם כל נושא ההגדלה המקסימלית הוא לא רלוונטי (המצלמה הרבה יותר רגישה מהעין - אני לדוגמא מצלם בהגדלות של מעל 1000 עם טלסקופ שלא אמור להיות אפקטיבי מעל 400).
מקווה שעזרתי

דרור
דרור
טלסקופ: SkyWatcher 8" EQ5
מצלמה: SPC900, ASI120 MM
בארלו: Powermate x5, TeleXtender x3, Meade short x2
עיניות: 25mm, 10mm, 3mm
olorinastro.webs.com
www.flickr.com/photos/olorin_astro

עזרה בבחירת טלסקופ 04 ינו 2012 14:52 #17

• אלכס
  • אלכס's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
בתצפיות נוף בצהרי היום זרימות האוויר החם גורמות ל"ריצוד" די רציני של התמונה. הריצוד הזה מורגש אפילו בהגדלה של 10, ובאיזור ההגדלה של 100 התמונה כבר ממש לא יציבה ולא ברורה.

לגבי שדה הראייה היה דיון נרחב כאן: http://astronomia.co.il/viewtopic.php?p=907#p907.
SkyWatcher 130 Heritage dobsonian
Garret Optical Gemini 10x50 binos
Baader Planetarium Orthoscopic 6mm eyepiece
Stereoscopic F/4 eyeballs

עזרה בבחירת טלסקופ 04 ינו 2012 15:10 #18

• elonr
  • elonr's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתחיל
תודה על התגובה המהירה
בניוטוני זו אכן נשמעת הערכה סבירה להגדלה אפקטיבית מקסימלית פי שניים מהמפתח.
לא יודע אם יש נוסחה יותר מדויקת(כמו לגבי שדה ראייה),אבל הדיוק פחות חשוב.

השאלה היא מה קורה במקרה של טלסקופ קטיופטרי או רפרקטור - האם ההגדלה האפקטיבית המקסימלית שונה
בגלל יחס המוקד השונה,כמו בשדה ראייה מקסימלי שמושפע מאורך המוקד (ואז אולי טלסקופ עם מוקד ארוך
טוב יותר לצפייה בכוכבי הלכת בהגדלה גדולה), או שמה שקובע להגדלה מקסימלית זה רק המפתח

עזרה בבחירת טלסקופ 04 ינו 2012 15:18 #19

• elonr
  • elonr's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתחיל
פשוט חשבתי על האופציה לקנות ביינתיים טלסקופ
StarMax 90mm TableTop Maksutov-Cassegrain Telescope
עולה 180$ באמזון, מאוד קטן ונייד(ולא יקר במיוחד),ניתן לראות נוף וכוכבי לכת בעיקר, וניתן לחבר לחצובה(נראה לי שמתאים לחצובה שיש לי כבר)
אני מבין ששדה הראייה צר, אבל לצפייה(איכותית,אני מקווה) בכוכבי הלכת זה ממש לא מפריע,וההגדלה אמורה להיות טובה יחסית לגודלו.
בהמשך נקנה כנראה ניוטוני 8" שהרבה יותר יקר (ולא מתאים לנוף) לצרכי גלקסיות וערפיליות.

למישהו יש הערות/המלצות ?

עזרה בבחירת טלסקופ 04 ינו 2012 17:12 #20

רוב שלומות ידידי,
ישנו פתגם האומר "אנו עניים מידי לקנות כל דבר פעמיים!"....או שבמקרה שלך זו לא הבעיה?
בכל מקרה אולי עדיף מעט להמתין עם רכישה ולאסוף יותר כסף, כך תוכל לרכוש מוצר שתהנה ממנו יותר.

זו רק המלצה.
Time to create page: 0.123 seconds

מחפשים אחר מידע נוסף? - הקלידו שאילתה מטה

(/)
Result not found!

סטטיסטיקה פורום אסטרונומיה

כעת בפורום 85 אורחים ו-אין רשומים מחוברים. הנתונים מתעדכנים בזמן אמת