ברוכים הבאים, Guest
שם משתמש סיסמה השאר אותי מחובר

נושא: עזרה בבחירת טלסקופ

עזרה בבחירת טלסקופ 04 ינו 2012 18:18 #21

ל elonr: אם אתה נחוש לקנות טלסקופ עכשו, וזה התקציב שלך, לדעתי הבחירה שלך היא די טובה. חיפשתי ולא מצאתי טלסקופ אחר שאני אישית הייתי לוקח אילו הייתי במקומך. קראתי review קצר שלו - האופטיקה שלו סבירה יחסית למחיר, ולא ראיתי אלטרנטיבות טובות כל כך. אלא אם תרצה באמת לחכות, ולהתגבש יותר בדעה ואולי להשקיע יותר.

בעניין הגדלה מירבית: היא תלוייה בכמה פרמטרים:

מפתח הטלסקופ. כמה שיותר - ככה אפשר להגדיל יותר. הכלל הוא בערך 2D, אבל זה כמובן רק כלל אצבע.
זה קורה בגלל דיפרקציה . כל נקודה באובייקט שצופים בה דרך טלסקופ הופכת לכתם (airy pattern) וכתוצאה מקבלים הגבלה ברזולוציה וטשטוש של הדמות. זה קורה גם בטלסקופ עם אופטיקה אידאלית. הגלדה מירבית אפקטיבית (נניח 2D) זאת הגדלה כזאת, שבה טשטוש שנוצר עקב דיסקת ה airy הזאת - כבר מפריע לצופה, ומונע לראות פרטים נוספים בהגדלות גבוהות יותר.

איכות האופטית - במידה ואופטיקה של טלסקופ היא לא אידאלית (מה שנכון בד"כ במקרה של ניוטוני טיפוסי זול) - כתם המתקבל יהיה גדול יותר מגבול התאורטי (airy) עקב כל מני אברציות. לכן הגדלה מירבית אפקטיבית תהיה קטנה מ 2D. בד"כ יותר קרוב ל 1.5D. במידה ומדובר באופטיקה קרובה לאידאלית (נניח רפרקטור אפוכרומטי איכותי) באותו מפתח - הגדלה מירבית אפקטיבית יכולה להיות יותר - אפילו 3D. אצלי היה גם ניוטוני וגם רפרקטור. עם רפרקטור 80 מ"מ (ED doublet) הגעתי ללא בעיה ל 2.8D בערך, ועם ניוטוני נדיר שהייתי מגיע יותר מ 1.6D. חשוב להגיד שזה לא מדד אובייקטיבי כל כך. באותה הגדלה של 200 עדיין הייתי רואה בניוטוני יותר פרטים מאשר ברפרקטור.

יציבות אטמוספרית - בלילה "רגיל" (במיוחד בנגב) נדיר שאפשר להגדיל יותר מ 200-300. לא משנה עם איזה טלסקופ. באיזורים עם אטמוספרה יציבה יותר ובלילה מתאים - אפשר להגיע ל 400-500 ואפילו יותר. עם טלסקופ מתאים כמובן.

לדעתי הגדלה מירבית אפקטיבית גם קשורה לחדות הראייה של צופה. צופה שרואה יותר חד - יראה את כל הפרטים שטלסקופ יכול לתת לו כבר בהגדלות נמוכות יותר, ויותר מזה יכול להראות כטשטוש. אבל כל העניין הזה הוא מאוד סובייקטיבי ויותר מושג של נוחות הצפייה. בצילום בכלל לא ממש מקובל לדבר על הגדלה, אלא על רזולוציה (זוויתית - בשניות הקשת). אז אמירה של הגדלה "1000" היא לא ממש קשורה לכלל 2D.

באתר שלי יש מחשבון בקובץ Excel, לחישוב של חלק מהפרמטרים האלה - של הגדלות, שדה ראייה והגדלה מירבית אפקטיבית לפי כמה גישות.
מיכאל ולסוב
אתר האסטרונומי שלי - מפות , מדריך תצפיות , רישומים , צילום
www.deepskywatch.com
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

עזרה בבחירת טלסקופ 04 ינו 2012 18:42 #22

• AstroScience
  • AstroScience's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
ההגדלה המקסימלית – היא פונקציה שקשורה לגודל המפתח בלבד, בכל סוגי הטלסקופים!

והנוסחאות לחישוב די פשוטות, בלי להיכנס ליותר מדי פרטים:

אחת, מכפילים הגדלה של 50x על גודל המפתח באינצ’ים.
(Pmax = 50x * Da (inch

לדוגמה:
בטלסקופ בקוטר "6 - ההגדלה המקסימלית תהיה 6*50=300x
בטלסקופ בקוטר "8 - ההגדלה המקסימלית תהיה 8*50=400x
בטלסקופ בקוטר "10 – ההגדלה המקסימלית תהיה 10*50=500x

והשנייה היא, לוקחים גודל המפתח של הטלסקופ במילימטרים, ומכפילים בשניים.
Pmax = Da (mm) * 2

לדוגמה:
בטלסקופ בקוטר 150 ממ – ההגדלה המקסימלית תהיה 150*2=300x
בטלסקופ בקוטר 200 ממ – ההגדלה המקסימלית תהיה 200*2=400x
בטלסקופ בקוטר 250 ממ – ההגדלה המקסימלית תהיה 250*2=500x

אותם תוצאות בדיוק, רק תלמד את הנוסחה שקלה לך יותר לזכור.

להגדלה המקסימלית אין שום קשר לאורך המוקד!

אביא דוגמה, ניקח:
ניוטוני "10 עם יחס של F4.8 עם אורך המוקד של 1200 ממ
ואת SCT "10 עם יחס של F10 עם אורך המוקד של 2500 ממ

עכשיו, שני הטלסקופים הללו זהים במפתח ומסוגלים לתת את ההגדלה המקסימלית של 500x
בלי שום קשר לעבדלים באורכי המוקד. רק שב-SCT בכדי להגיע להגדלה של 500x אני צריך עינית באורך המוקד של 5 ממ’
ובכדי להגיע לאותה הגדלה של 500x בניוטוני, אני צריך להשתמש בעינית באורך המוקד של 2.5 ממ’

לגבי ניצול או שימוש האפקטיבי של ההגדלות הללו, אני ממליץ לחזור על מה שמיכאל ולסוב כתב לפני. :!:

עכשיו, מה שכן קשור מאד וישירות לאורך המוקד של הטלסקופ, זה הרוחב השדה השונה שתקבל
בטלסקופים עם אורכי המוקד השונים.

ויש נוסחה לחישוב הרוחב השדה המקסימלי בטלסקופ הנתון, גם בשימוש עם עיניות בקוטר של "1.25 וגם עם עיניות בקוטר של "2.

בשימוש עם עיניות או דיאגונל של "1.25:
MFOV = 27 x 57.3 / FLs
איפה ש-:
(MFOV–(Maximum Field Of View : זה השדה הראייה המקסימאלי
(FLs–(Telescope Focal Length : זה האורך המוקד של הטלסקופ
27 : זה הקוטר המגביל הפנימי של העיניות בקוטר "1.25
57.3 : זה רדיאן 1 שמועבר למעלות. מה זה רדיאן

אז נניח ואתה קונה מקסוטוב עם אורך המוקד של 1500 ממ’

אז רוחב השדה המקסימלי שתקבל בשימוש עם עיניות של 1.25, זה:
MFOV = 27 x 57.3 / 1500
MFOV = 1.03

1.03 מעלות זה הרוחב השדה המקסימלי שתקבל עם טלסקופ הנ"ל.
מקווה שזה עזר.
- סרג'יו -

עזרה בבחירת טלסקופ 04 ינו 2012 19:25 #23

• elonr
  • elonr's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתחיל
וואו !!!
תודה רבה על התגובות המפורטות, עזרתם לי מאוד :mrgreen:

אני בכל מקרה צריך לקנות פעמיים,כי אני גם רוצה לראות נוף, וגם לצפות בגרמי שמיים עמוקים.
לגרמי שמיים עמוקים אני אקנה בהמשך טלסקופ בעל מפתח בינוני (ניוטוני 8"-שאי אפשר לראות נוף בעזרתו)
רק דבר אחרון חביב שאני עדיין לא בטוח לגביו: האם הטלסקופ הנ"ל (או כל אחד אחר מסוג MAK/SCT) יותר טוב לצפייה בכוכבי לכת ונוף
יותר טוב מטלסקופ עדשות (או ניוטוני לגבי כוכבי לכת )בקוטר זהה(באופן עקרוני,מבחינת אפשרות לראות פרטים על כוכבי לכת, או נוף )?

עזרה בבחירת טלסקופ 04 ינו 2012 21:33 #24

• AstroScience
  • AstroScience's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
אני כבר הלכתי לאיבוד לגבי איזה טלסקופ אתה שואל...

אבל אגיד לך משהו אחר, לצורכי תצפיות נוף, לא הייתי קונה שום טלסקופ בקוטר "6.
במיוחד אם אתה בזיהום אור רציני, תשכח מאובייקטים עמוקים בכלל, גם אם תיקח "8, תהיה חייב להתרחק מהאורות
החזקים של העיר.

לתצפיות נוף הייתי ממליץ לך לקחת משקפת טובה עם חצובה , 80 ממ’ או 100 ממ’ וליהנות מתצפיות נוף בשני העיניים
ובמקביל לחסוך לטלסקופ גדול יותר, 8 או 10".

ואם אתה שואל לגבי מקסוטוב "6 שהומלץ לך, אז אין לך מה להתלבט,
6" רפרקטור תעלה הרבה יותר כסף, הוא כבד הרבה יותר, ותצטרך חצובה מסיבית יותר.
"6 ניטוני כבר אמרנו, לא יהיה טוב לתצפיות קרקעיות וממש לא נוח.
"6 SCT, יש לו חסימה האמצעית הרבה יותר גדולה והוא פחות קונטרסטי מהמקסוטוב בתצפיות על כוכבי לכת.

אתה צריך להבין, שאם אתה רוצה גם מהעולם הזה וגם מהעולם הזה, פשוט אין טלסקופ כזה, תהיה חייב לוותר על משהו
ולהסתפק במשהו שהוא יותר חשוב לך מכל דבר אחר.
- סרג'יו -

עזרה בבחירת טלסקופ 04 ינו 2012 22:26 #25

אני חושב שמדובר על מקסוטוב קסגריין 80 מ"מ של אוריון.
אני בתור אחד שהתחיל עם טלסקופ שטח זול 60 מ"מ (לצערי באותו מחיר כי נקנה בחנות למטיילים) - הייתי בהחלט מחליף את הטלסקופ הראשון שלי במקסוטוב 80 כזה. ככה הייתי גם נהנה יותר ולדעתי גם הייתי משתמש בו היום. לכן אמרתי שבתור התחלה - הבחירה הזאת לא נראית רעה.

לגבי שאלה אחרונה - ניוטוני 8" עדיין יראה כוכבי לכת יותר טוב מהטלסקופ הזה.
ניוטוני במפתח זהה (או אפילו קצת יותר גדול) למקסוטוב או רפרקטור יפסיד להם על כוכבי לכת. אבל יהיה פי כמה וכמה יותר זול.

אגב ל SCT יש חסרון נוסף לעומת מקסוטוב ורפרקטור (חוץ מקונטרסט) - קומה הרבה יותר חזקה.
לפי מקור יחיד שמצאתי בנושא - עבור אותו שדה ראייה ל SCT רגיל (לא אפלנטי כמו של סרג'ו) יש קומה כמו לניוטוני, או אפילו יותר חזקה.
לא רואים אותה רק בגלל שאף פעם לא מגיעים לשדה כ"כ רחב.
תחליף אולטימטיבי לשמידט קסגריין זה מקסוטוב קסגריין עם מראה משנית גדולה, ויחס מוקד באיזור F/6 (של חברת intes micro).
כל היתרונות של SCT (גודל, משקל, מפתח גדול). בלי קומה, שדה יותר רחב. איכות כללית גם. אבל המחיר בעיתי מאוד!.
מיכאל ולסוב
אתר האסטרונומי שלי - מפות , מדריך תצפיות , רישומים , צילום
www.deepskywatch.com

עזרה בבחירת טלסקופ 04 ינו 2012 22:57 #26

• אלכס
  • אלכס's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
elonr wrote:
פשוט חשבתי על האופציה לקנות ביינתיים טלסקופ
Orion StarMax 90mm TableTop Maksutov-Cassegrain Telescope
עולה 180$ באמזון, מאוד קטן ונייד(ולא יקר במיוחד),ניתן לראות נוף וכוכבי לכת בעיקר, וניתן לחבר לחצובה(נראה לי שמתאים לחצובה שיש לי כבר)
אני מבין ששדה הראייה צר, אבל לצפייה(איכותית,אני מקווה) בכוכבי הלכת זה ממש לא מפריע,וההגדלה אמורה להיות טובה יחסית לגודלו.
בהמשך נקנה כנראה ניוטוני 8" שהרבה יותר יקר (ולא מתאים לנוף) לצרכי גלקסיות וערפיליות.

למישהו יש הערות/המלצות ?

לי הרעיון של לקנות שני מכשירים שכל אחד טוב בתחום מסויים נראה מאוד הגיוני. מה שכן - האם החצובה שיש לך מספקת עקיבה? אם לא - יהיה קשה מאוד להינות מהפלנטות, הרי ללא עקיבה עם הגדלה גבוהה האובייקטים השמימיים חולפים על פני שדה הראייה במהירות מכונית מרוץ :cry:
SkyWatcher 130 Heritage dobsonian
Garret Optical Gemini 10x50 binos
Baader Planetarium Orthoscopic 6mm eyepiece
Stereoscopic F/4 eyeballs

עזרה בבחירת טלסקופ 04 ינו 2012 23:59 #27

• elonr
  • elonr's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתחיל
AstroScience wrote:
אני כבר הלכתי לאיבוד לגבי איזה טלסקופ אתה שואל...

אבל אגיד לך משהו אחר, לצורכי תצפיות נוף, לא הייתי קונה שום טלסקופ בקוטר "6.
במיוחד אם אתה בזיהום אור רציני, תשכח מאובייקטים עמוקים בכלל, גם אם תיקח "8, תהיה חייב להתרחק מהאורות
החזקים של העיר.

לתצפיות נוף הייתי ממליץ לך לקחת משקפת טובה עם חצובה , 80 ממ’ או 100 ממ’ וליהנות מתצפיות נוף בשני העיניים
ובמקביל לחסוך לטלסקופ גדול יותר, 8 או 10".

ואם אתה שואל לגבי מקסוטוב "6 שהומלץ לך, אז אין לך מה להתלבט,
6" רפרקטור תעלה הרבה יותר כסף, הוא כבד הרבה יותר, ותצטרך חצובה מסיבית יותר.
"6 ניטוני כבר אמרנו, לא יהיה טוב לתצפיות קרקעיות וממש לא נוח.
"6 SCT, יש לו חסימה האמצעית הרבה יותר גדולה והוא פחות קונטרסטי מהמקסוטוב בתצפיות על כוכבי לכת.

אתה צריך להבין, שאם אתה רוצה גם מהעולם הזה וגם מהעולם הזה, פשוט אין טלסקופ כזה, תהיה חייב לוותר על משהו
ולהסתפק במשהו שהוא יותר חשוב לך מכל דבר אחר.

אני מדבר על מקסוטוב קסגריין 90mm שולחני(ללא חצובה) ב 180$ לצורך תצפית נוף בעיקר+צפייה בכוכבי לכת.
התלבטתי אם הטלסקופ הנ"ל יותר טוב מרפרקטור בקוטר זהה.

אני לא מדבר על להינות מכל העולמות, כרגע חשוב לי תצפית נוף, ועל הדרך גם צפייה בכוכבי לכת.
טלסקופ רציני יותר לאסטרונומיה(ניוטוני 8" או 10") כנראה אקנה אחרי שאחסוך מספיק.
משקפות בד"כ באות עם הגדלה נמוכה יחסית(*10-*20),וחשבתי לנסות הגדלה גבוהה יותר לנוף.

(לחצובה שלי אין עקיבה,אני מודע לעניין הבריחה של כוכבי הלכת, אבל אין מה לעשות כשרוצים תצפית נוף,וזה העיקר, חייבים חצובה משוונית)

עזרה בבחירת טלסקופ 05 ינו 2012 11:09 #28

• GANDALF
  • GANDALF's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
מקסוטוב 90 מ"מ לדעתי לא יהיה אפקטיבי במיוחד לתצפית בכוכבי לכת.
הבעיה במקסוטוב זה שיש לו מראה משנית שחוסמת חלק מהאור ( בד"כ בין 20-35% חסימה תלוי בדגם)
לכן המפתח האפקטיבי של מקסוטוב כזה יהיה משמעותית פחות מרפרקטור בקוטר דומה וללא חסימה כלל.

לתצפיות נוף ביום זה יהיה בסדר כי ביום איסוף האור לא כל כך קריטי כמו בלילה.

לכן לפני שתזרוק כספך אני מציע לך לבדוק מה בדיוק רואים בלילה עם מכשיר כזה.

אם אני לא טועה לפיליפ שהוא חבר בפורום יש מקסוטוב 90 מ"מ - אני מציע לך לתאם איתו תצפית מביתו ולהווכח אם מה שרואים בו בתצפית על כוכבי לכת מספק אותך.
Time to create page: 0.129 seconds

מחפשים אחר מידע נוסף? - הקלידו שאילתה מטה

(/)
Result not found!

סטטיסטיקה פורום אסטרונומיה

כעת בפורום 128 אורחים ו-אין רשומים מחוברים. הנתונים מתעדכנים בזמן אמת