ברוכים הבאים, Guest
שם משתמש סיסמה השאר אותי מחובר

נושא: סיקור משקפת - Cosmos 10x56 ED

סיקור משקפת - Cosmos 10x56 ED 06 פבר 2012 22:13 #1

• AstroScience
  • AstroScience's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
שמתי לב שבזמן האחרון לא מעט חוזרים על דיונים של בחירת המשקפות. ונזכרתי, שלפני זמן מה כתבתי סיקור על המשקפת שאז
קניתי. חבל שהוא נבלע ע"י דפי הפורום והפך לחסר תועלת ומבוזבז. אז חפרתי עמוק בפורום ואיי-נט כדי להצילו והצלחתי לשחזרו.
אם זה יעזור למישהו, למה לא? אז הנה זה.

אתם יודעים איך זה לפעמים, כשמחזיקים משהו בפעם הראשונה בידיים, ובמיוחד כאשר זה אופטיקה משובחת, החיידק נוגע. וזה מה
שקרה קצת יותר מלפני חודש, כאשר החזקתי בפעם הראשונה את המשקפת Cosmos 10x56 ED PC . אם השם Cosmos מבלבל
אתכם, את אותה המשקפת בדיוק ניתן למצוא גם תחת שם Hawke ProStalk 10x56 באתרי בחו”ל.

המשקפת מגיע עם ההגדלה של 10x ועם עדשות בקוטר של 56 מ”מ שנותנים יציאת אישון (Exit Pupil) של 5.6 מ”מ וכך הופכים את
המשקפת למתאימה במיוחד לתצפיות אסטרונומיות, כאשר אישוני העין שלנו מתרחבות לגדלים בין 5-8 מ”מ, שזה לפי הגילאים, ותספק
את הבהירות וניצול האור המקסימאליים בהשוואה למשקפות האחרות עם קוטר העדשה של 50 מ”מ. מה שמוציא את המשקפת הנ"ל
מן הכלל, זה שהעדשות שלה הם אפוכרומטיות עשויות זכוכית ED, שידאגו לשחזור צבעים אמיתיים ללא אברציות, זה שהמשקפת בנויה
עם מנסרות גג (Roof Prism), שהופכות את המשקפת לקומפקטית יותר, קלה יותר ונוחה יותר לשימוש. ובנוסף לזה שהעדשות עשויות
עם ציפוי רב-שכבתי המלא, גם המנסרות כוללות ציפוי שנקרא ציפוי Phase Correction ועל זה בהמשך.

כמה המילים על המנסרות פורו וגג. אומנם שהשיטה לייצור מנסרות גג היא חדישה יותר ממנסרות פורו, אך זה לא בהכרח אומר שהאיכות
התמונה היא הרבה יותר טובה. עד עכשיו מנסרות פורו נחשבות לאיכותיות מאוד, בהירות יותר וזולות יותר, וכמו עם כל דבר באולם האופטיקה,
יש יתרונות וחסרונות, כך גם במשקפות. למשל האור, כאשר עובר מנסרות פורו, משתקף ארבעה פעמים, ודרך מנסרות גג, שישה פעמים.
וכמו שאנחנו יודעים, שככל שיש יותר השתקפויות, כך גם מאבדים יותר אור. אבל מה שטוב עם היצרניים של היום, זה שהאיכות האופטית
והציפויים שמקבלים יותר צומת לב בייצור המשקפות, מביאים את שני השיטות לאותה רמה, רק שבעניין של מנסרות גג, תצטרך לשלם קצת
יותר, כי ברור שכל אותה צומת לב בייצור זכוכית או ציפויים יותר איכותיים, גוררים איתם את המחיר הגבוה יותר. אז בעניין המחיר - לטובת הפורו,
בעניין המשקל וקומפקטיות - לטובת הגג, קלות ליצור, חסינות למים - לטובת גג, בהירות - לטובת הפורו. וכמובן בנושא של האופטיקה הכל תלוי
ביצרן, באיזה זכוכית היה שימוש ובאיזה ציפויים, איכות בנייה וקולימציה, ובמקרים רבים משקפות גג יכולות להיות הרבה יותר איכותיות ממשקפות
פורו.

עוד דבר בנושא של המנסרות גג, הדבר המעניין הוא, שבזמן המעבר של קרן האור דרך מנסורת גג, הקרן אור מחולק לשניים, ואף חוצה
את עצמו בשלב מסוים בתוך המנסרה. ההצטלבות הזאת של האור, יכולה לגרום להפרעות, אם הקרני האור לא בפזה (Phase) , כאשר
הם מצטלבים זה מעל זה, ולאחר מכן משולבים בחזרה ביציאת מהמנסרה. ופה נכנס לתמונה ציפוי מיוחד נוסף, שנועד לשמור על האור
שיישאר בפזה בזמן ההצטלבות שנקרא Phase Correction שלא יגרום לירידת בחדות, בהירות ורזולוציה של התמונה הסופית.

אז מה יש לנו פה, יש לנו משקפת שהיא מכילה את הכל, בהשוואה מול המשקפות 10x50 האחרות בסדר גודל זהה, יש לה יותר מפתח,
שהוא 56 מ”מ ויציאת אישון גדולה יותר, שדה ראייה של 6 מעלות, היא חסינה למים, היא קטנה וקומפקטית, קלה יותר, עדשות עשויות זכוכית
ED עם ציפוי רב שכבתי המלא ומנסרות גג עם ציפוי Phase Correction. ארגונומית ונעימה מאוד להחזקה בידיים, 3 מצבים של EyeCups
לכיוון קל יותר גם לחובשי משקפיים. לא נראה לי שהייתי מבקש עוד משהו מהמשקפת הזאת.

אור הראשון:

בטח התרשמות המלא מהאור הראשון אוכל לקבל תחת שמיים חשוכים בשטח עם שמיים זרועי כוכבים ואוביקטים, אך בכל זאת רציתי
לכתוב על התרשמות שלי גם באור היום וגם בלילה אפילו שזה עם זהום האור החזק. הדבר הראשון ששמתי לב ברגע שהצמדתי את
המשקפת לעניים, זה חדות התמונה, בדקתי אותה בצהריים והשדה היה חד ושטוח לגמרי, מכוניות, בניינים ועוברי רוח היו נראים אמיתיים.
הדבר השני שקפץ לי מול העיניים זה הצבע האמיתי שלה, יכולתי להוריד את המשקפת ולא ראות שום הבדל בצבעים עם העיניים חשופות,
רק שדרך המשקפת הכל נראה קרוב יותר, חד וברור יותר. פשוט אהבתי, השוואתי אותה ל-Bresser Corvette 10x50 , המשקפת הקודמת
שלי, שגם באיכות גבוה מאוד, ותודות ל-6 מ”מ נוספים במשקפת ED, ההרגשה הייתה שהאובייקטים נראים טיפה יותר קרובים וברורים.

בבדיקת לילה היא גם לא נשארה להיות חייבת, הכוכבים, מה שהצלחתי לראות, היו חדים PinPoint לרוחב כל השדה, מבט על ירח היה
מרשים, אומנם ההגדלה היא רק 10x אך היה ניתן לזהות את החדות שלה. לא ירח, ולא צדק, לא הראו זכר לאברציה צבעית, ללא הילות
סגולות ולא ירוקות, צבעים אמיתיים וקונטרסטים מאוד מקצה לקצה. מה שהצלחתי גם להבדיל בהשוואה ל-Corvette, שאיתה אני הייתי
לפעמים עובר על איזה פנס אדום שעל אנטנה של הבניין הסמוך או מנוף הבנייה, הייתה לי תחושה שהאור האדום לא שייך למקום, זאת
אומרת הייתה לי סוג של האשליה, שהאור הוא קצת יותר רחוק או קרוב מהאנטנה עצמה שהוא היה מוצב עליה, יכול להיות שזו הראייה
האישית שלי עושה עליי טריקים, אבל כאשר ראיתי דרך ED, הכל היה שייך למקומו ללא שום אשליות. כמובן אציין גם את האפקט של תלת
מימד המדהים במיוחד באור היום.

ולסיום:
אני כמובן חסר שלב של בדיקת תחת שמיים חשוכים, אבל כבר בשלב זה אני יכול להמליץ עליה בחום. כל מי שמחפש משקפת קלה,
איכותית, נוחה, חדה – זאת האחת שבהחלט שווה לקחת בחשבון אם ושוקלים רכישה. (המחיר יחסית גבוה)

שמיים צלולים !

מסתבר שכתבתי את הסיקור הזה לפני קצת יותר מחצי שנה ומאז המשקפת הזאת הייתה איתי בכל תצפית ותצפית. כל מה שאני יכול
להגיד, זה שהיא עמדה בכל המבחנים והשימוש בה ממש תענוג. אפילו יש לה זמן מוקדש במיוחד באמצע הלילה.
- סרג'יו -
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה
Time to create page: 0.100 seconds

מחפשים אחר מידע נוסף? - הקלידו שאילתה מטה

(/)
Result not found!

סטטיסטיקה פורום אסטרונומיה

כעת בפורום 20 אורחים ו-אין רשומים מחוברים. הנתונים מתעדכנים בזמן אמת