ברוכים הבאים, Guest
שם משתמש סיסמה השאר אותי מחובר
  • דף:
  • 1
  • 2

נושא: התחדשתי בדובסוני 10"

התחדשתי בדובסוני 10" 25 אפר 2012 13:26 #1

• Nagasaki
  • Nagasaki's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתקדם
שלום לכולם

כמו שחלקכם יודעים, הג'וק של האסטרונומיה דבק בי מהר מאוד בחודש האחרון.

אחרי התצפית בשבת החלטתי שאני רוצה לקנות טלסקופ בתקציב של 2000 וגם ידעתי קצת מה אני רוצה.
אמרתי לעצמי שאחכה לראות מה יצא ביד שנייה ולא אמהר לקנות.

אתמול מצאתי באינטרנט Lightbridge 10 במחיר מעולה. אחרי התייעצות עם מיכאל צוקראן, יונתן וסרג'יו הלכתי ובעזרת סרג'יו בדקנו אותו.

הטלסקופ היה במצב טוב מאוד אז קניתי אותו!
בנוסף לעדשה המקורית שנראית די רע קיבלתי איתו עדשה 25 מ"מ של סלסטרון.

הנה הוא אצלי בסלון

Uploaded with [url=http://imageshack.us:1e13kvyr]ImageShack.us[/url]

Uploaded with [url=http://imageshack.us:1e13kvyr]ImageShack.us[/url]

ועכשיו לטסט הקצר של אמצע הלילה:
חזרתי מהקנייה בסביבות 12 בלילה, והתחלתי להרכיב את הטלסקופ ולעשות קולימציה. בהתחלה הסתבכתי מעט עם הקולימציה אבל בסוף היא יצאה די בסדר.

התחלנו אני ואבא שלי משבתאי. מהר מאוד הוא נגלה לעינינו וראינו בקלות גם את טיטן ועוד שני ירחים שהיו ממש מעל הטבעות, קרובים מאוד לשבתאי עצמו.

המשכנו ל- M13. הפרדת הכוכבים בצביר הייתה קלה יחסית, והוא נראה יפה וברור ברכז השמיים.

משם ל- M104. למרות שהגלקסיה הייתה כבר די נמוך בשמיים ועל-אף זיהום האור במערב (אזור חיפה) הצלחנו לראות את הגלקסיה. היה אפשר לראות את הצורה די טוב אבל לא את הפס באמצע.

לסיום, אמרתי שננסה למצוא את ערפילית הטבעת. זכרתי אותה מהתצפית בשבת כאובייקט קטן יחסית, בנוסף, בשבת היה לי יחסית קשה בהתחלה לראות את החור שבמרכזה ככה שהציפיות שלי מהטלסקופ בחצר היו נמוכות.
להפתעתי התבדיתי! מצאתי את הערפילית במהרה והחור במרכז הטבעת היה יפה וברור!

לסיכום אפשר לומר שהטלסקופ נראה כרכישה מוצלחת במיוחד ויותר מזה, נראה לי שהשמיים אצלי גם טובים יותר ממה שציפיתי: לראות אובייקט עם מגניטיודה של 9.6 בצורה ברורה כל-כך נראה כהצלחה מסחררת.

שוב המון תודה למיכאל, ליונתן ובמיוחד לסרג'יו על העזרה וההכוונה.

נתראה בתצפית הבאה!
תם
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

התחדשתי בדובסוני 10" 25 אפר 2012 14:59 #2

הי תם

תתחדש על הטלסקופ 8-) (רק שלא תבוא עננות בתצפית הבאה :evil: ) , עשיתה קנייה טובה , טלסקופ של 10" יאפשר לך לראות הרבה מאוד אובייקטים גם ליד הבית (לפי מה שראית די חשוך שם) וגם בדרום הארץ בתצפיות החודשיות שלנו.

אני חייב לציין שכל הכבוד איך שתוך מספר ימים אתה מתמצא יותר בשמיים לעומת איך שהיה לפני שבאת לתצפית
על זה שאפו אחד גדול .

תתחדש ותהנה
יונתן אליכיס
מצפה כוכבים נייד למשפחות וקבוצות
http://www.astrofun.co.il
ציוד:
טלסקופ דובסוני Orion xx12i
omagon 2" 32mm,speerswaler 1/4" 14mm
ExploreScientific 1/4" 6.4mm 8.8mm,meade 2" 26mm...

התחדשתי בדובסוני 10" 25 אפר 2012 15:19 #3

• AstroScience
  • AstroScience's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
אין כיף יותר מזה, רכישת טלסקופ יד שנייה במחיר כזה מצחיק ובמצב כזה טוב!
שמור עליו והוא ישרת אותך עוד הרבה שנים טובות, עכשיו זה החלון האישי שלך ליקום!
תתחדש ותהנה!

לגבי קולימציה, אף פעם אל תמהר ואל תחזק ברגים בחוזקה רבה. תמיד תעשה תיקונים קטנים ובעדינות,
כל פעם בורג אחר בהתאם לנקודת הלייזר של קולימטור. חשוב שתלמד את הציוד שלך ועם הזמן אתה תשלוט
בו בחופשיות ותבין הרבה יותר, אין לאן למהר.
ובינתיים תהנה ממנו וביקר מהאסטרונומיה ומסתורין של היקום ואם אתה זקוק לעזרה, אל תהסס לשאול בפורום.
אנשים פה בשמחה יעזרו לך!
- סרג'יו -

התחדשתי בדובסוני 10" 25 אפר 2012 17:03 #4

• RedFox
  • RedFox's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתקדם
תם, תתחדש ותהנה! ואנחנו נהנה יחד איתך. :roll:
- אליס -
...morning always comes too soon...

התחדשתי בדובסוני 10" 25 אפר 2012 18:37 #5

• Olorin
  • Olorin's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
תתחדש. נשמע שיש לך יופי של תנאים בבית :smile:

דרור
דרור
טלסקופ: SkyWatcher 8" EQ5
מצלמה: SPC900, ASI120 MM
בארלו: Powermate x5, TeleXtender x3, Meade short x2
עיניות: 25mm, 10mm, 3mm
olorinastro.webs.com
www.flickr.com/photos/olorin_astro

התחדשתי בדובסוני 10" 26 אפר 2012 10:10 #6

תתחדש =)

המלצה קטנה מראש: לטלסקופ ספציפי הזה ציפויים של המראה ידועים כלא כ"כ עמידים בפני קורוזיה.
לכן אם תרצה לשמור עליו לאורך שנים - ממליץ אחרי כל תצפית, לפני שמכניסים אותו לבית, או בזמן שאתה הולך לישון וטלסקופ נשאר בחוץ - לכסות את בית המראה הראשית בצורה אטומה - גם מאחור וגם מקדימה. אשר להשתמש בקובע רחצה למשל, כמו שאני עושה. הכיסוי שבא עם הטלסקופ לא מספיק, כי הוא לא אטום כלל.
מיכאל ולסוב
אתר האסטרונומי שלי - מפות , מדריך תצפיות , רישומים , צילום
www.deepskywatch.com

התחדשתי בדובסוני 10" 26 אפר 2012 16:55 #7

• Nagasaki
  • Nagasaki's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתקדם
גם מיכאל וגם יונתן כבר העירו לי לגבי הכיסוי של המראה הראשית. ברור לי שאני הולך לטפל בעניין אבל אשמח לשמוע את עצתכם.

אם הטלסקופ היה מפורק כל הזמן אז לא הייתה בעייה, אבל נראה לי שלפחות בחודשים הקרובים אני הולך לתצפת איתו מהבית כמה לילות בחודש בלילות שסביב מולד הירח, ולכן, נראה לי שלא אפרק אותו כל פעם.
בהנחה שאני כמעט בלתי מוגבל לגבי עבודה עם עץ, אני מתלבט לגבי הסגירה הזמנית שבין התצפיות. הרעיון של כובע רחצה לחלק שמתחת למראה נשמע מעולה, אבל מה לגבי הלמעלה?

אם אני מכין "שמלה" לטלסקופ, האם כובע רחצה על הלמעלה (מעל המראה המשנית) יהיה מספיק?
או שאולי מכסה מדיקט לסגור את המראה הראשית בצורה כזאת שלא צריך לפרק את ה- Trussים?

בקיצור, אשמח לשמוע רעיונות.

תודה
תם

התחדשתי בדובסוני 10" 27 אפר 2012 10:28 #8

• AstroScience
  • AstroScience's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
היי תם,
אני לא זוכר אם הספקת לראות בתצפית את הכיסוי שאני משתמש בו. לקראת בוקר, כשיש כוח, אני מקפל חצי ציוד, בעיקר טלסקופ
וחצובה והולך לישון. אבל אם אין לי כוח ואני ממש מתעצל אני מכסה אותו עם כיסוי שמש מיוחד. כך שבזמן שאני ישן הכיסוי מגן על טלסקופ
וחצובה מפני אבק ורוחות קלות בבוקר, הכיסוי הזה גם חסין-מים, כך שאם יש לחות בשעות הבוקר המוקדמות, הטלסקופ נשאר יבש ויותר
חשוב מכל, שאם אתה משאיר את הטלסקופ בחוץ והשמש עולה, החומר הרפלקטיבי שממנו עשוי הכיסוי יגן על הטלסקופ מפני קרני השמש
הישירות והתחממות. כך זה נראה:

ניתן להשיג פה.

ובזמן התצפית עצמה ה"שמלה" תיתן פיתרון מושלם נגד אבק וכניסת אור המפריע:

ניתן להשיג פה
- סרג'יו -

התחדשתי בדובסוני 10" 27 אפר 2012 19:56 #9

• Nagasaki
  • Nagasaki's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתקדם
שמלה אני מתכנן להכין בכל מקרה, אבל לגבי הכיסוי..
חשוב לי שזה יהיה משהו שאני אוכל להעמיד איתו את הטלסקופ לכמה ימים (בתוך הבית כמובן) בלי לדאוג. מה שהראית נראה סבבה, השאלה אם זה מספיק מבחינת לחות וכו'.

אגב, נראה לי שלהכין כזה זה גם לא בעיה: לתפור כמה כיסויי שמשה של רכב.

התחדשתי בדובסוני 10" 14 מאי 2012 00:16 #10

• Nagasaki
  • Nagasaki's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתקדם
כמו שאתם בוודאי יכולים לנחש, מאז שקניתי את הטלסקופ אני רק מחכה לעשות תצפית כמו שצריך.
באותו השבוע של הקנייה הייתי די עמוס בעבודה ואח"כ היה שבוע מעונן ואח"כ היה ירח מה שהוביל לכך שרק הסופ"ש פתחתי שוב את הטלסקופ לתצפת קצת והנה הרשמים:

יום שישי
למרות הלחות הרבה (בסביבות ה- 90%), התמקמתי לכיוון דרום בסביבות 21:30.

בהתחלה ניסיתי לחפש גלקסיות ב- Leo. התחלתי בנסיון למצוא את Leo Trio אבל לא הצלחתי לראות את שלושתן, רק את M65 M66. למרות מה שציפיתי, הן נראו בקושי רב. משם המשכתי לאזור M95 M96 M105, גם כאן, הסתבכתי. בסופו של דבר הצלחתי לראות שני כתמים קרובים קלושים יחסית ועוד אחד קצת יותר מרוחק שהיה ברור יותר מהקודמים אבל גם הוא חסר צורה ו"אופי". הבטחתי לעצמי לחזור שוב על האיזור הזה בתצפית הבאה בנגב לפני שכל הקונסטלציה מתחילה לשקוע.

סביבות 22:30 עברתי ל- Virgo במטרה להביט שוב על ה- Sombrero Galaxy ואח"כ לנסות לתור קצת גלקסיות שבאזור Virgo/Coma. את M104 ראיתי מצויין, הרבה יותר טוב מאשר בלילה בו הבאתי את הטלסקופ. הפעם הצורה הייתה ברורה מאוד ונראה הקימור היפה שאופייני לגלקסייה זו. את הפס השחור שוב לא הצלחתי לראות.
כשניסיתי להסתכל לכיוון Virgo/Com גיליתי שעשיתי טעות בתכנון, האיזור כולו היה בדיוק בזניט והיה כמעט בלתי אפשרי לכוון לשם.

יותר מאוחר גם הסתכלתי (שוב) על M13, שנראה מעולה כרגיל (צריך לנסות לראות את הפלופלור מהנגב, מהאזור שלי לא נראה לי שאפשר) ואח"כ צפיתי בצביר הגלובולרי ב- Serpens. אני חייב להודות, הצביר הזה ממש יפה! במיוחד בגלל שקרוב מאוד אליו יש כוכב בהיר יחסית וגם בגלל שבמרכזו אפשר למצוא כמה כוכבים בולטים מאחרים להבדיל מצבירים אחרים שראיתי עד עכשיו שבהם הכוכבים שהיה ניתן להפריד היו הכוכבים ה"חיצוניים" של הצביר.

לסיום קינחתי עם M57 - Ring Nebula שנראתה פחות טוב משמעותית מבפעם הראשונה.
התקפלתי בסביבות חצות כי הייתה המון לחות.

יום שבת
התחלתי את התצפית מאוחר יחסית (סביבות 23:15) אבל התנאים היו מצויינים: הלחות הייתה נמוכה (פחות מ- 60%) והצלחתי לראות בלי הרבה מאמץ כוכבים במגנטיודה 5.5 בעין בלתי מצויידת (אני מאמין שאם הייתי מתאמץ יותר הייתי מגיע גם לתוצאה יותר טובה).

לא אלאה אותכם בפרטים אבל הלילה היה אדיר!
ראיתי את M81 M82 יפה מאוד, עם צורה מובחנת בשתיהן. במיוחד הייתה מעניינת M82 בגלל שהיא דקה.
את M57 ראיתי אפילו יותר טוב מאיך שראיתי אותה בלילה שהבאתי את הטלסקופ - פשוט מעולה.
הצביר הסגור M5 ב- Serpens נראה הרבה יותר טוב מאשר אתמול ויחד עם צבירים סגורים חדשים שהכרתי (M56, M92) גיליתי שהם אובייקטים הרבה יותר מעניינים ממה שחשבתי בהתחלה.
יותר מאוחר ניסיתי את מזלי ב- Cygnus אבל לא הלך לי משהו, בעיקר בגלל שהוא עוד היה נמוך יחסית.
תוסיפו לכל זה גם כמה כוכבים כפולים (Albireo, Mizar, Epsilon Lyrae) ואפשר לסכם את הלילה כהצלחה ענקית.

ולמי שהחזיק מעמד עד פה, אין לכם מושג כמה אני מתרגש מכל העניין הזה, ממש כיף.
ואני חייב לשתף את זה עם מישהו אז בגלל זה הפוסט.

תודה ונתראה בשישי!
תם
  • דף:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.153 seconds

מחפשים אחר מידע נוסף? - הקלידו שאילתה מטה

(/)
Result not found!

סטטיסטיקה פורום אסטרונומיה

כעת בפורום 32 אורחים ו-אין רשומים מחוברים. הנתונים מתעדכנים בזמן אמת