ברוכים הבאים, Guest
שם משתמש סיסמה השאר אותי מחובר

נושא: בחירת משקפת

בחירת משקפת 03 נוב 2011 23:10 #1

היי חברים,

אני מתלבת בין קנית משקפת 10 על 50 לבין 20 ל 80 או 20 על 100. מתוך מה שקראתי אני מבין שעבור השניה והשלישית אצטרך גם חצובה וגם הן יקרות יותר. אך השאלה האם יש הבדל משמעותית מבחינה ויזאואלית, כמות הפרטים שרואים וכו' בין ראשונה לבין שתי האחרונות שמצדיקה את ההשקעה אודה על עזרתכם
We are a way for the Cosmos to know itself" Carl Sagan"
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

בחירת משקפת 03 נוב 2011 23:34 #2

יהיה הבדל משמעותי.

משקפת ראשונה היא יותר ככלי עזר לטלסקופ - לסרוק את השמיים קצת, או לבדוק את האיזור בו אתה צופה. כמובן שאפשר להחזיק אותה בידיים, תוך כדי ישביה או שכיבה על הכסא (כמו הכיסא שלי שראית אולי). ולהנות ממראות של שביל החלב או צבירי כוכבים בשדה רחב.

משקפות מס' 2 ו 3 הן יותר מכשירי stand alone. מראות שהן יראו בשמיים חשוכים יהיו בהחלט מדהימים. אבל רק על חצובה. וזה בעיתי בישיבה (אלא אם יש לך חצובה ענקית מסוג parallelogram).

אני אישית לא מוצא תהנוג לצפות באובייקטים עם משקפת בלבד. אני אוהב להשתמש במשקפת רק ככלי עזר. נכון שמראה ב 2 עיניים נותן את ה wow effect. אבל בכל זאת יכולות של המשקפות מוגבלות (יציבות, תזוזה, אי נוחות והגדלה נמוכה בלבד). לי יש 12 על 63. והיא לא זוכה ליותר מדי "זמן אוויר" - רק לסרוק מדי פעם את השמיים.

אני לא מדבר על משפקת כמו של סרג'ו שהיא מכשיר צפייה לכל דבר. אבל מדובר בסדר גודל אחר של מחיר.
מיכאל ולסוב
אתר האסטרונומי שלי - מפות , מדריך תצפיות , רישומים , צילום
www.deepskywatch.com

בחירת משקפת 04 נוב 2011 00:11 #3

היי מיכאל,

אני מבין מה שאתה אומר , הבעיה שאני לא סגור שאני ארצה לקנות טלסקופ בטווח הקרוב בגלל מגבלות תקציב, מקום איחסון וכדומה. לכן חשבתי אולי בכל מקרה להשקיע כרגע בשקפת גדולה . ראיתי באינטרנט Zhumell Tachyon 25x100mm כולל חצובה בכ 300$ ולדעתי בסכום הזה אני לא אוכל לרכוש טלסקופ סביר. כך שאני עדיין נוטה לאפשרות הזאת .
דרך אגב האם שמעתה על החברה , רמת האיכות של המשקפת ? אם לא האם אתה מכיר איזה שהוא דגם אחר ?
We are a way for the Cosmos to know itself" Carl Sagan"

בחירת משקפת 04 נוב 2011 00:31 #4

לרגע בלבלתי אותך עם מישהו אחר.
אם זה ישמש אותך כמכשיר צפייה ראשי, אז כנראה שבחירה שלך היא טובה.
לגבי חברה - היא מוכרת ואם אני לא טועה הם משווקים מוצרים של חברה טאיוונית GSO . האיכות יחסית למחיר היא מספקת. כמובן אל תצפה ממנה ביצועים של משקפת איכותית באמת כמו zeiss או canon. אבל יש לציין שלצרכי צפייה בכוכבים, במיוחד עצמי שמיים עמוקים - לאיכות האופטית של משקפת יש פחות משמעות מאשר בצפיית יום.
מיכאל ולסוב
www.deepskywatch.com

בחירת משקפת 04 נוב 2011 07:09 #5

אני אוסיף על מה שוולאסוב אמר
אני לא מכיר אותך וממה שקראתי אתה די חדש בתחום
ולכן למרות שאני לא אוהב משקפות , אני מציע לקנות את המשקפת השנייה או השלישית בהתאם לתקציבך כך
תהנה מלימוד הקבוצות ומהצפייה עצמה.
בנוסף למה שמיכאל הציע לגבי חברה , אני מציע לבדוק גם משקפת של סלסטרון
יונתן אליכיס
מצפה כוכבים נייד למשפחות וקבוצות
http://www.astrofun.co.il
ציוד:
טלסקופ דובסוני Orion xx12i
omagon 2" 32mm,speerswaler 1/4" 14mm
ExploreScientific 1/4" 6.4mm 8.8mm,meade 2" 26mm...

בחירת משקפת 04 נוב 2011 10:17 #6

נכון לסלסטרון יש משקפות במחירים טובים ואיכות סבירה גם כן.
כמו יש יש את חברת oberwerk - גם הם עושים משקפות באותה רמת איכות \ מחיר
(אני קניתי כזאת דרך אינטרנט בחו"ל).
מיכאל ולסוב
www.deepskywatch.com

בחירת משקפת 05 נוב 2011 01:29 #7

• AstroScience
  • AstroScience's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
הי מיכאל ק. ,
מהשאלה והתשובות שלך הבנתי בעצם שני דברים:
אחד, זה שהתקציב הנוכחי הוא בסביבות 300$
ושניים זה שאתה בסופו של דבר חושב לקנות טלסקופ, אך כרגע זה לא הזמן ולא בתקציב.

אם זה נכון, אז מה שאגיד לך זה ככה, אל תקנה כלום! ממש כך, ואני בשיא הרצינות. תחסוך במקום! אני יודע שהפיתוי
הוא חזק והרצון הוא גדול, אך אם תתאפק ותיעזר בסבלנות עכשיו, זה ישתלם אחר כך ולא תישאר עם ציוד מיותר. ואם בכל
זאת אתה “חייב” לרכוש איזה כלי משלך ולהתחיל לתצפת, אז תישאר בגבולות של 1000 ש”ח של תקציב, תרכוש משקפת
קטנה ואטלס שמיים ואתה מוכן לצאת לדרך. היתרון הראשון של משקפת קטנה זה שהיא תמיד יכולה להיות בשימוש רב יותר.

אפרט קצת בנושא של המשקפות, למה אני חושב ככה.
נתחיל מהמשקפת השלישית, 25X100. קודם כל, אם בשיקול יבוא אישי אז יש שלושת המשקפות:
Oberwerk 25x100
Garrett Gemini 25x100
Zhummel Tachyon 25x100

שלושתם, אותה משקפת, רק יכול להיות שינוי קטן בציפוי העדשות ואולי במנסרות. החבילה שבחרת ב-300$ צריך לדעת שזה המחיר
כמעט הנמוך ביותר בתווך המחירים ובציוד האסטרונומי אתה מקבל בדיוק מה ששילמת עבורו. המשקפות הללו הם גדולות וכבדות מאוד,
שביבוא אישי אתה חייב לקחת בחשבון, שאם והמשקפת תגיע לא מקולמצת או פגומה, או שייפגע יותר מאוחר כאשר היא בתקופת האחריות,
המשלוח לתיקון יכול להגיע עד 300 ש”ח, ואתה צריך לשאול את עצמך האם אתה מוכן לקחת סיכוי ולשלם כאשר אם ותהיה הבעיה.
דבר שני, החבילה שבחרת ב-300$ כוללת חצובה עם ראש Photo Head 3-Way ומוט ההגבהה מרכזי ללא גלגלי שיניים ומנגנון ההרמה ידני,
צרות צרורות. למשקל כזה של המשקפת לא הייתי מסתפק בפחות מחצובה עם ראש יעודי Video Head 2-Way לשליטה יותר נוחה וקלה יותר.
ואם אתה תחליט ללכת על חצובה מקצועית יותר אז אתה נכנס לתווך של 600 $ לפחות כולל משקפת.

משקפת מספר שתיים, 20x80, משקפות מעולות אך כמו שהבנת, עדיין חייבות חצובה לתצפיות איכותיות. אומנם אתה לא צריך חצובה רצינית
בעקבות המשקל המופחת אך עדיין תצטרך באחד כי אין מצב שתתצפת איתה בהחזקתה בידיים. בנוסף, בגלל שזו משקפת “ישירה” ללא זווית צפייה,
גם כמו מצב עם המשקפת השלישית, זה לא ייקח הרבה זמן עד שתבין כמה זה קשה ולא נוח לתצפת באובייקטים שהם ב-40 מעלות מעל האופק,
ותצפיות בזנית בלתי אפשרויות. מהר מאוד תבין, שכדי לתצפת עם המשקפות מסוג זה, אתה תרצה לשבת, או חצי-לשכב על השזלונג או כיסא כדי
באמת ליהנות מתצפית ממושחת באובייקט. ובתנוחה כזאת, כמובן שהחצובה רגילה לא תאפשר זאת, ותצטרך חצובות מהסוג הזה שגם ולסוב הזכיר.
שזה גם מכניס אותך להוצאות נוספות לא קטנות, אלא אם כן תבנה חצובה כזאת לבד.

והמשקפות הקטנות בגודל 10x50 או 10x60 יש להן יתרון גדול יותר במקרה שלך אישית. קודם כל, כמו שאמרתי, אתה תחסוך ולא תכנס להוצאות גדולות,
דבר שני, המשקפות מהסוג הזה אף פעם לא הופכות למיותרות גם כאשר יהיה לך טלסקופ. בגלל הגודל וחוסר חצובה אפשר לקחת אותה בתיק, אפשר
להשתמש איתה באור היום לתצפיות שונות, לקחת אותה איתך לכל מקום שתרצה ללא צריכת מקום אחסון נוסף לחצובה והם קלות משקל. אני אישית את
הקטנה שלי סוחב לכל מקום ולכל תצפית, בנוסף לטלסקופ ומשקפת גדולה בעיקר בגלל הרוחב השדה ותפקיד העיקרי שלה לסריקה מהירה של השמיים
או חיפוש לאחר האובייקט.

ואל תחשוב שללא טלסקופ אתה לא ראוי לצפייה בעוצר השמימי או לאהוב אסטרונומיה. אתה יכול להצטרף לכל תצפית ותצפית עם שאר החברים, ובמשך
הלילה לעשות סיבובים מעמדה לעמדה ולשאול את בעליהם על סוגי הטלסקופים שלהם, לגבש רעיון על איזה טלסקופ אתה היית רוצה ויותר מזה, אני בטוח
שכל אחד ישמח לתת לך להביט דרכו ולראות את אותו ואובייקט שאתה מחפש. ובמהלך השנה, השמיים יעשו את סיבוב המלא, שזה ייתן לך זמן ללמוד קבוצות
ולהתמצא בשמיים עד שסוף-סוף תחסוך מספיק ותקנה טלסקופ ותהנה עוד יותר.

אז לסיכום בקצרה, אם התקציב לא היה מוגבל, הייתי ממליץ בכיף משקפת גדולה בתוספת לארסנל, אך עם זווית צפייה של 45 או 90 מעלות, יש כאלה בקטרים
עד 100 מ”מ גם. אבל בתור כלי הראשון, ללימוד השמיים, רק משקפת קטנה היא הדבר הנכון לדעתי.
- סרג'יו -

בחירת משקפת 05 נוב 2011 10:46 #8

• pageup
  • pageup's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
  • Thank you received: 2
היי מיכאל.ק

יש לי 10x50 של בושנל, מניסיוני עם משקפות אחרת וגדולות יותר - אני יכול לומר שהן כבדות יותר - חובה חצובה ואין לך שדה ראיה גדול
למרות שראיתי אובייקטים כמו הערפילית של אוריון בצורה ברורה יותר - אין תחליף לשדה הרחב של ה 10X50

מצד שני לפי מה שהבנתי אתה רוצה משקפת כציוד אופטי ראשי - ובגלל זה הייתי ממליץ על משהו באמצע 10X60 או 20X80

בהצלחה
אופיר

בחירת משקפת 05 נוב 2011 11:24 #9

גם תלוי באופי הצפייה המתוכנן.
אם אתה מתכוון להיות "רציני". לעשות רשימת אובייקטים לצפייה, להשתמש במפות ו"לצוד" אובייקטים.
אז ללא ספק לך על הכי גדול שאתה יכול לקחת - לפחות 20 על 80 ועל חצובה.

אם אתה מעוניין רק לסרוק איתה את השמיים, בשכיבה על כסא - אז המלצה האחרונה היא הגיונית יותר
מיכאל ולסוב
www.deepskywatch.com

בחירת משקפת 05 נוב 2011 11:38 #10

היי מיכאל ק.

ההצעה שלי היא לא לקנות כרגע כלום
כמו לגבי הטלסקופים כך גם לגבי המשקפות אני מציע ללכת לכמה תצפיות ולבדוק בשטח כמה משקפות בגדלים שונים.
רוב החבר'ה המגיעים לתצפיות מביאים איתם גם משקפת ולכן רק בתצפית תדע מה הכי מתאים לך .

כיוון שכרגע מדובר בחורף יהיה סיכוי שלא הרבה אנשים ירצו לצאת בקור לתצפית ולכן תחכה עם ההחלטה עד החודשים החמים יותר , עד אז אתה כמובן מוזמן להגיע לתצפיות השונות המתקיימות לפעמים גם מספר פעמים בחודש . אני מאמין וגם יודע שהאנשים יתנו לך להסתכל חופשי בטלסקופים/משקפת
זה מה שאני הייתי עושה

בהצלחה
יונתן אליכיס
מצפה כוכבים נייד למשפחות וקבוצות
http://www.astrofun.co.il
ציוד:
טלסקופ דובסוני Orion xx12i
omagon 2" 32mm,speerswaler 1/4" 14mm
ExploreScientific 1/4" 6.4mm 8.8mm,meade 2" 26mm...
Time to create page: 0.235 seconds

מחפשים אחר מידע נוסף? - הקלידו שאילתה מטה

(/)
Result not found!

סטטיסטיקה פורום אסטרונומיה

כעת בפורום 39 אורחים ו-אין רשומים מחוברים. הנתונים מתעדכנים בזמן אמת