ברוכים הבאים, Guest
שם משתמש סיסמה השאר אותי מחובר

נושא: סיכום בדיקת מיקום התצפית החדש בלב הנגב, שלב א’

סיכום בדיקת מיקום התצפית החדש בלב הנגב, שלב א’ 20 נוב 2011 06:54 #1

• AstroScience
  • AstroScience's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
“דרום נחל ערוד”

שלום חברים! כבר כמה חודשים אני ויונתן מתחננים בדיקת מקומות למינם שבלב המדבר שלנו, לצורך חיפוש
לאחר המקום החשוך ביותר. וסוף סוף הצלחנו לקבוע יום מסודר ולצאת לבדיקת המיקום.

קודם כל אציג את המפה הזאת של המקום איפה שהיינו:

בריבוע הרגיל וריבוע המוגדל סימנתי שני מקומות באותיות A ואות B.
לגבי מיקום A אני כבר יכול להגיד שהמקום הוא פסול, מקוון שהמקום כל כך גבוה והיותו בשטח ישר מאוד, רואים הכל,
ממש כך, רואים טוב מאוד את האורות של ערים של הירדן, רואים את מצפה רמון, את השדמה, את רפאל ואת שיזפון. האורות שלהם לא מוסתרים
ע”י גבהות והם מפריעים לתצפית מהגובה הזה. ואני לא מדבר רק על הילות אור שלהם, אלא על אורות הישרים של הפנסים שלהם, של תאורת רחוב
וזרקורי רחוב למינם .אך מגניב ביותר, והנוף הוא אוצר נשימה ורומנטי ללא ספק. הייתי בהלם כמה טוב אפשר לראות את אורות של הירדן גם מלב הנגב
במרחק העצום הזה.
במקום הייתה רוח חזקה שלא רצתה להיפסק. חיכינו לחושך מוחלט כדי להמשיך את הבדיקות של המיקום והחלטנו שהמקום A מבוטל
ואנו צריכים לרדת יותר למטה כדי להסתתר מהאורות הישרים של זהום האור שמסביב. ואז הגענו למיקום B שבמפה. מה שאגיד לכם זה
שלמקום הזה יש פוטנציאל מאוד גבוה. המקום הוא עדיין בגובה של 580 מטר, יבש יחסית, נמדדו 80% לחות, אך הטמפרטורה הייתה נמוכה
מ-14 מעלות כך שלא הייה שום זכר ללחות, הייתה עננות מסביב אך לא בזניט, וזה לא הפרמטר האמת. הרוחות לא הורגשו כמעט בכלל והמקום
מוסתר ע”י גבהות ולא רואים שום אורות של הישובים או בסיסים ישירות. בגלל שהייתה עננות באופק אך לא מעלינו, יכולנו לספור 7 הילות אור שמסביב,
שהם היו בכיוון מצפון, דרך המזרח ונגמרים בדרום
כאשר כל המערב היה חשוך מאוד.

המקום נמצא 8 ק”מ פנימה ללב המדבר, הרחק מכל הזיהום האור החזק האפשרי. הכביש הוא סביר, אפשר לראות בצילומים
שעשינו שהוא דומא לכביש של נחל ברק, אך ללא מדרגות ותעלות רציניות. יש עלייה וירידה אך ניתנים לביצוע לרכבים פרטיים.
לא צריכים ג’יפים או 4X4 כדי להגיע למקום.

אז ירדנו למיקום B ,כמו שאמרתי, ספרנו 7 הילות אור קטנות שהיו מסביב למקום. חשוב לציין שראינו את כל ההילות אור של ישובים
מרוחקים מאוד. אך ורק בגלל שהייתה עננות מוגברת במקום הם היו ניתנים לזיהוי. כל האופק שמסביב, לא משנה באיזה כיוון, היה
מכוסה בעננים וכך זה נתן לנו רמת בדיקה של זהום אור שיש באזור. כמו שאתם בטח יודעים, ברגע שלא תהיה עננות, לא נזהה את
ההילות אור הקטנות והמרוחקות הללו בגלל המרחק שלהם.

ולצורך ההשוואה, אחרי שראינו, ובדקנו מיקום החדש , ירדנו למחנה הנטוש כדי לשוות רמת ההילות אור שיש במקום לאומת אלו שראינו
במקום החדש . אם במקום החדש ראינו 7 הילות אור שדי קטנות, וראינו אותם רק בגלל העננות, אז במחנטו”ש ראיהו 5 הילות אור שמסביב,
אך הם היו בעוצמה רבה יותר בגלל הקירוב אליהם מבחינת המרחק, ובלטו לעין בצורה יותר משמעותית.

בזמן המתאים לשעה שהינו שם, לקחתי לעצמי תפקיד של ספירת כוכבים לגילוי המגנטודה של המקום. התוצאה לא סופית, בגלל העננות
שנכנסה לאזור בשעה מאוחרת יותר, אך אני זוכר דבר אחד, כדי להגיע למגנטודה של 7 ,הייתי צריך לזהות 28 כוכבים במשולש של Cygnus.
אחרי רק 12 דקות של היות בחושך וכיבוי אורות מוחלט, הגעתי למספר של 22 כוכבים ללא הסתגלות מלא לחושך, אך לא הצלחתי להגיע לספירה
גדולה יותר בעקבות העננות שנכנסה לאזור, אך היה ברור שלמקום הזה יש פוטנציאל רב יותר מכל מקום אחר.

בשבועות הקרובים, יש לנו על הפרק לפחות עוד 3 מקומות נוספים לבדיקה שבלב הנגב, בהתחשבות למרחק או דרך הגישה למקום כמובן,
אני מאמין שכל חובב אסטרונומיה חושק בליבו למקום החשוך ביותר בארץ, והיה רוצה למצוא את עצמו לפחות פעם אחת במקום שכזה,
זה נותן לנו את המרץ והמוטיבציה.

כמובן נעדכן פה בפורום לגבי מקומות החדשים והתקדמות של הדברים.

אנחנו חושבים להגיע למקום הזה אולי בשבוע הבא (יש אישור גם לשבוע הבא) כדי לבדוק ולספור את בכוכבים כאשר אין עננים, ולשפוט את המקום ליסודות.

ההודעה הזאת לא נועדה לצורכי שכנוע והפעלת הלחץ על חברי הפורום האחרים כדי להגיע למקום התצפית החדש,
וכל זה נעשה בהתנדבות המלאה ולצורך שיתוף חוויה לגבי מקום החדש שאולי יהיה חשוך ביותר.

תודה רבה ליונתן על החברה ועל כל עבודת הידברות עם פקחים הנדרשת!

דרכי הגישה למקום שצילמנו:

- סרג'יו -
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

סיכום בדיקת מיקום התצפית החדש בלב הנגב, שלב א’ 20 נוב 2011 09:47 #2

• אלכס
  • אלכס's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
חזק ואמץ!
SkyWatcher 130 Heritage dobsonian
Garret Optical Gemini 10x50 binos
Baader Planetarium Orthoscopic 6mm eyepiece
Stereoscopic F/4 eyeballs

סיכום בדיקת מיקום התצפית החדש בלב הנגב, שלב א’ 20 נוב 2011 11:19 #3

מקום נהדר עם המון פוטנציאל

אכן אם מז"א יהיה טוב ביום שישי נבדוק אותו שוב פעם
כמו שציין סרג'ו יש עוד 2-3 מקומות שאנחנו רוצים לבדוק אותם בשבועות -חודשים הקרובים

ד"א המקום הנוכחי (שהיינו בו ביום שישי האחרון) אני יודע עליו כבר כשנה וחצי אבל לצערי מכל מיני סיבות לא יכולתי להגיע אליו כדי לבדוק אותו
ואני שמח שעשינו זאת בשישי האחרון
יונתן אליכיס
מצפה כוכבים נייד למשפחות וקבוצות
http://www.astrofun.co.il
ציוד:
טלסקופ דובסוני Orion xx12i
omagon 2" 32mm,speerswaler 1/4" 14mm
ExploreScientific 1/4" 6.4mm 8.8mm,meade 2" 26mm...
Time to create page: 0.106 seconds

מחפשים אחר מידע נוסף? - הקלידו שאילתה מטה

(/)
Result not found!

סטטיסטיקה פורום אסטרונומיה

כעת בפורום 23 אורחים ו-אין רשומים מחוברים. הנתונים מתעדכנים בזמן אמת