ברוכים הבאים, Guest
שם משתמש סיסמה השאר אותי מחובר

נושא: אזור תצפית חדש במדבר יהודה : מצפה איילת השחר

אזור תצפית חדש במדבר יהודה : מצפה איילת השחר 07 אוק 2011 15:25 #1

 • ari
 • ari's Avatar
 • מנותקים
 • גולש מומחה
 • Posts: 182
חברים. על הפרק אזור תצפית חדש שגילה מכאל פימה. הנקרא מצפה איילת השחר במדבר יהודה .היינו לפני שבוע בתצפית באזור המצפה החדש. את תאור אזור התצפית היפה העליתי בסיכום שהופץ בפורום  ווינט . 
אנו קבוצת חברים קבועה מעונינים להפוך אזור זה לאתר תצפית קבוע  שלנו ונשמח למצטרפים נוספים בעתיד.
להלן שוב סיכום התצפית לטובת ולכבוד אתר אסטרונומיה החדש והיפה.
  
תצפית ראש השנה במדבר יהודה ,מצפה איילת השחר. 30.9.11 
דרומית לנבי מוסא. 
שם המחבר : ארי. (ari)
ובו יסופר על חבורה מופלאה שהלכה למדבר יהודה,לחפש כוכבים ומצאה חבילת חוויות קסומה. 
ובכן ירדנו קרוב למקום הנמוך ביותר בעולם ,כדי לחזות בספירות העליונות ועל כך נאמר ירידה לצורך עלייה..... 
נקדים ונאמר כי ,אתר התצפית המדובר ,התגלה על ידי מכאל פימה, בסיור שעשה יחד עם מסייה פיליפ במדבר יהודה הקרוב לירושלים, ועל כן זיכוהו החברים, והחליטו לקרוא למצפה בשם "מצפה איילת השחר" על שם בתו איילת ובנו שחר. מכאל גם ארגן את ליל התצפית כולל התקשורת עם החברים וקבלת אישור שהייה בטחוני. 
הגענו לאתר התצפית בסביבות השעה 18:30 . 
ואלה שמות בני ישראל היורדים המדברה בואכה ים המלח. 
מכאל פימה מירושלים + MEADE 8 INCH ACF LX90.. כאמור קמבץ התצפית ומגלה מצפה איילת השחר ... 
שחר פימה ג'וניור מירושלים+ שהתהלך כל הלילה עם פנס ראש אדום תקוע במצחו ככרבולת אדומה בראש תרנגול הודו צעיר וגאה...( מה שנקרא וואחד ג'אחש ).. מזל שלא היו פרגיות בסביבה... 
אלכס מראשלצ+ משקפת 10x50 על חצובה, והדובסוני SKYWATCHER 130 ממ. ... כן כן זה אותו הדובסוני שנאסא החליטה לאמץ בתוכנית שנות אלפיים כטלסקופ הדור הבא .. במקום טלסקופ החלל האבל.. לא להאמין מה שאפשר לראות בדובסוני 130 ממ. 
אלי ורעיתו חן מרחובות + MEADE DOBSONIAN 10 INCH LIGHTBRIDGE ...+ תבשילים שלא מהעולם הזה ועל כך בהמשך. 
יהונתן מכפר סבא, אורח של אלי וחן שהשתלב בקלילות, והפך לאורח של כולנו. 
ארי ממודיעין + שובר אור 6 אינץ (עבדכם הנאמן) 
מוטי קליין ורעייתו מראשלצ+ שובר אור APO DOUBLET 80 mm – המוכר גם כשובר הטלסקופים הידוע מראשלצ, וגם מומחה בעל שם, בסינוור ושיתוק תצפיתנים בעזרת אקדח קרן לייזר ירוק. 
מסייה פיליפ מירושלים + טלסקופ חדש ישן ניוטוני 8 אינץ F4 , שבכל פעם שהחל בצילום הכריז על כך בשאגות קרב אינדיאניות כדי להסב את תשומת ליבנו לבל נדליק רחמנא ליצלן אורות ירוקים. 
ארי ממודיעין +שובר אור 6 אינץ. ( ו.. עבדכם הנאמן) 
בלט בהעדרו ליאור שכבר עשה את דרכו לשדה התעופה בדרך לסן פרנציסקו, לביקור משפחתי וגם לסיור ב- OPT TELESCOPES ,וגם התקשר כדי להפרד. 
ובכן נסיעה קצרה מאוד מאזור המרכז וירושלים (חצי שעה ממודיעין, 45 דקות מראשלצ), הפגישה את החבורה במפגש מישור אדומים, פינת חמד מקסימה בפני עצמה (על הכביש לכיוון ים המלח) כדי להשיב נפש במשקה חם, ולמתוח איברים, טרם כניסה לשטח התצפית. משם בכביש היורד ים המלח , פנייה ימינה לנבי מוסא. נסיעה קצרה דרומה כ 15 ק"מ נוספים מביאה את החבורה אל אתר התצפית. במקום משטח אספלט גדול המשמש גם כחניון טנקים במשך השבוע , צפונה למצפה במרחק של כ 9 ק"מ בסיס צבאי . 
גובה אתר המצפה כ 50 מטר מעל פני הים, האזור מישורי ומוקף הרים מכל עבר. אזור הנחשב יבש מרבית ימות השנה (ההגדרה במקורות – אזור הנמצא בצל הגשמים מרבית ימות השנה) בהגיענו מצאנו שמיים בהירים. 
בהתחלת הערב נשבה רוח קלה ששככה לחלוטין בסביבות השעה 20:30 . 
הלחות עמדה על 55% וטמפ' 25 מעלות צלזיוס. לקראת השעות הקטנות של הלילה, הלך האוויר והתקרר עד לטמפ של כ-17 מעלות צלזיוס, החל משעה אחת וחצי ואילך עלתה הלחות ועמדה על כ- 70% עד- 78% . הציוד נותר יבש לחלוטין במשך כל הלילה. 
בצפון הילה נמוכה של העיר יריחו, בצפון מזרח הילה נמוכה של הבסיס הצבאי ואולי גם קליה. במערב הילת העיר ירושלים עד לגובה של כ 20 מעלות קשת בערך. הילת העיר ירושלים לא היתה משמעותית, למעט פרק זמן שבו ענן גדול ריחף מעל האזור המערבי, אך לא העז להתקרב לאתר התצפית (על שום שהאזור הוגדר במקורות ,כשטח גאוגרפי סגור לגשמים ) 
השמיים בכיפת הזנית וכן שמי המזרח והדרום היו נקיים מזהום אור ועל כן , בהק שביל החלב, על רקע שמיים שחורים. ללא ספק אזור תצפית איכותי יותר ממערות חזן ( ועשרת מונים טוב יותר מהר הטייסים). כאמור הילת העיר ירושלים לא הפריעה כלל. 
מדבר יהודה נושק להרי יהודה ממערב ולים המלח ממזרח. האזור טומן בחובו שמורות טבע מדהימות, אתרים היסטוריים מרתקים, מנזרים מופלאים ובעיקר נופי בראשית בתוליים. 
בכניסה לכביש המוביל לאתר מתנשא קבר נבי מוסא הנחשב עפי המסורת המוסלמית, מקום קברו של הנביא משה הנמצא בלב מבנה חאן מבוצר. 

ובכן הלכנו אל המדבר שמשך אליו במשך כל הדורות ועד עצם היום, מתבודדים,פורשים וכתות סודיות, כדי לחוות חווית טבע מדברית אמיתית אותנטית, ולגלות את סודותיו של מדבר יהודה. 

זמן קצר לאחר היציאה מירושלים הירוקה, לקראת הירידה למעלה אדומים וים המלח מכה בך הנוף המדברי באחת, ומשאיר אותך פעור פה. 
בנסיעה הקצרה לאורך הכביש המוביל מירושלים אל מצפה איילת השחר נפערים נופים קדומים המתחלפים במהירות, הרים , מצוקים, גבעות חוואר, מישורים וואדיות עמוקים. וקניוני ענק. עדרי גמלים פרושים במרחבי המדבר הגדולים, ומוסיפים למקום נופך תנכי הסטורי. 
ובכן לאחר הצבת הכלים ואיכונם , בסביבות השעה 20:30 התפנינו לקבל את פני שבת המלכה , ביין לקידוש , ותבשילי חמין מדהימים מבית היוצר של חן רעיתו של אלי מרחובות, עונג שבת אמיתי . תודה חן ואלי. 
בהמשך כיבדה אותנו חן בשוקולד ממולא אגוזים כיד המלך וחטיפי במבה שנחטפו ונטרפו כלא היו. 
ולאחר ככלות הכול נזכרנו כי לשם שמיים הגענו, והתחלנו במלאכת יירוט כוכבי דשמייא. תקצר היריעה מלתאר את כל הקורות אותנו בשביל החלב המופלא ובאווירת המדבר התנכית והקסומה. שקט אלוהי נסוך כחוט השני על הגבעות הצהובות והמעוגלות והנוף התנכי המרהיב. 
SAGITTARIUS בטרם שקיעתו חזינו ב M22 המרשים ובערפיליות טריפיד ולגונה. 
תצפית רגילה ומסורתית באוביקטי משולש הקיץ – ערפילית הטבעת, הכוכב הכפול אלביראו, ערפילית המשקולת,(בסגיטה), וגם ראינו את הכוכב שבמרכזה. וכן ב BLINKING PLANETARY NEBULA 
משם עברנו לצפות בגלקסיותM31 ובגלקסית M110 שבאנדרומדה ובגלקסית NGC1 שבפגסוס. ובפלנטת אורנוס שהתמקם מתחת לדגים. 
בהמשך צפינו ב- DOUBLE CLUSTER המרשים שבקונסטלצית פרסאוס. 
החל מהשעה אחת הלכו שמי החורף והשתלטו על כיפת השמיים, עברנו לצפות בצבירי אוריגה M36 M37 ו M38. M37 המרשים שבחבורה. 
כן צפינו ב- M1 CRAB NEBULA- , ובפליאדות המרהיבות בקבוצת שור וההיאדות שבראש השור. 
עם עלות אוריון צפינו במלכת הערפיליות M42 . וכן M79 בקבוצת ארנב. 
בהמשך צפינו בפלנטת מארס. 
ובפאי שבירכתיים. 
ועוד ועוד ועוד... תקצר היריעה מלהכיל, את כל חוויות הצפייה בשמי המדבר הקסומים, וגם את אורחת הגמלים המדהימה שחצתה בשקט מופתי בהוד בהדר ובגאון את אתר התצפית מבלי להשמיע הגה , כאילו ידעו : פה מתנהלת תצפית אסטרונומית ועל כן יש לשמור על משמעת לילה . 
בשלב מסוים החל בערך משעה אחת וחצי ועד השעה 04:00 שעת התחלת הקיפול הפכה התצפית לזירת צילום אוביקטי דשמייא בעזרת מצלמות DSLR כמעט כולם צילמו מכל הבא ליד. 
בשעה 05:00 ארוזים ומקופלים, העגלה הגדולה כבר עלתה וגם רעמת האריה עלתה בגאון מימינה. 
התפנינו לחסל את חפיסת השוקולד אגוזים הענקית של אלי וחן והתחלנו בנסיעה בשיירה אל מחוץ לחניון הטנקים הענק שהפך החל מראש השנה תשע"ב לחניון טלסקופים בשם "מצפה איילת השחר", ועל כך אמרו חזל וכיתתו חרבותם לאיתים וחניתותיהם למזמרות. 
בירידה התלולה ממצפה יריחו הבזיקו לפתע באחת מעבר לפינה , ואל תוך חשכת המדבר, אורות הזהב של העיר ירושליים ובנותיה . ברגע אחד עזבנו את המדבר ואת הנוף התנכי וחזרנו אל הציביליזציה. 
לו יהי, ותהא זאת שנת קסומה, מופלאה, ושמימית, לכולנו. 
שנה טובה ושבת שלום. 
ארי. 


 
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

אזור תצפית חדש במדבר יהודה : מצפה איילת השחר 07 אוק 2011 16:14 #2

 • pageup
 • pageup's Avatar
 • מנותקים
 • גולש מומחה
 • Posts: 394
 • Thank you received: 2
אהבתי לקרוא על החוויה שלכם, נשמע כמו חוויה מרתקת.
יש לך כישרון כתיבה ארי, יכולתי לדמיין את עצמי מתצפת איתכם, הסיפור שלך מלא תיאורים, לא חסכת כלום.
אהבתי !
אופיר
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

אזור תצפית חדש במדבר יהודה : מצפה איילת השחר 07 אוק 2011 16:30 #3

ארי , כל הכבוד על סיכום תצפית כל כל מזמין....

סיכומי התצפית שלך מפעילים לקורא את הדימיון !

וכאן כמה מילים לתצפיות שאנו עורכים:
תצפיות המוגדרות "קרובים לבית" כגון מערות חזן,הר הטייסים,פארק בריטניה אנו מסכמים ביננו ומתארגנים ליציאה עפ"י לו"ז שמופץ בין החברים במייל.
נכון להקמת אתר זה (תבוא עליו הברכה) אני אפרסם את ההתארגנויות לתצפית כאן.

בתצפיות יותר רציניות כאשר יש מולד ירח והשמיים חשוכים אנו מעדיפים לצאת למקומות מרוחקים מזיהומי אור.
האזורים החביבים על המתצפתים והצלמים הינם בנגב. מחנטו"ש,בורות לוץ,נחל ברק.
לכל אחד ואחד מאזורים אילו יתרונות וחסרונות. תצפית נבחרת ע"י החברים.
בתקופה האחרונה אנו עדים לארועים בטחוניים הדורשים מאיתנו משנה זהירות בנוגע ליציאות לתצפית. ישנם חברים שלמרות הכל מעדיפים להגיע לנגב חרף ההתראות הקיימות וכמובן זאת על אחריותם ועל פי שיקול דעתם. הלוא אנו מדינה דמוקרטית וזכותינו להיות במדינתנו היכן שאנו חפצים וזה מקובל.

יחד עם זאת ישנם חברים אשר מעדיפים לצאת לתצפית מאורגנת מהפן הביטחוני.
אי לכך החלטתי להרים את הכפפה ולמסד את הנושא בצורה מסודרת מול הרשויות. זה התחיל לחלחל אצל חלק מהחברים והנעתי את הגלגלים.
ראשית לפני מספר חודשים התחלתי לחפש מקומות חדשים לערוך תצפית ואשר היה כרוך בשילוב מספר אלמנטים שבראשונה זיהום אור ותנאי מזג האוויר. גם המרחק הינו גורם חשוב!
מקריאת מפות וצילומי לווין ועד הגעה לבדיקת השטח הגעתי אני ופיליפ לאתר המדובר. כל האלמנטים שציינתי סומנו בחיוב. בשלב הבא ריכזתי את החברים, מספר אנשים ורכבים והגשתי את האישורים. זאת בהתחשב שהצבא מודע לגבי התרעות הקיימות ויחליט לאשר עפ"י ראות עיניו באם ניתן לערוך תצפית במקום מסויים.
מצפה "איילת השחר" הינו בשטח צבאי ומוקם בבסיס צבאי! אי לכך נדרש ממני הפעלת היתרים מיוחדים להיכנס לתוך אזור צבאי ולתצפת משם. קירבתנו מנקודת התצפית לבסיס הינו 9 ק"מ. קיים זיהום אור אך הוא קטן יחסית.
אני חייב לציין שנחת הרוח נחה עלינו שראינו את הלילה מכסה אותנו, רק אז הבנו באמת כמה במובן מסויים "ניצחנו" , השגנו את המטרה.
שמיים חשוכים מאוד, יותר מאשר במערות חזן, מעט פחות משל מחנטו"ש (לא כל כך נורא) מזג האוויר המדברי הינו יבש מלחות וחם ולא פחות חשוב...המרחק! לאילו שהגיעו מראשון לציון לקח שעה ורבע. זה לא דבר של מה בכך, הנסיעה הממושכת שאורכת שעות עם הלוך וחזור,הערות שלנו בלילה יוצרת עייפות.
מקום יחסית קרוב מאוד "לבית" הינה אטרקטיבית.
והכי חשוב...ביטחון חברי ואנוכי. זאת ניתן לעשות רק כאשר מתאמים מול כל הגורמים , כך גורמי הביטחון מודעים להמצאותנו בשטח ובעת הצורך יודעים גם היכן אנחנו וכיצד ליצור קשר עימנו.

אני מזמין את כולם להצטרף אלינו בעתיד לתצפיות הקרובות .

צירפתי כמה צילומים מ"איילת השחר"

נ.ב - אבקש מלאוניד ואופיר. העבירו נא שרשור זה לפורום "תצפיות"
קבצים מצורפים:
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

אזור תצפית חדש במדבר יהודה : מצפה איילת השחר 07 אוק 2011 16:31 #4

צמונות נוספות
קבצים מצורפים:
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

אזור תצפית חדש במדבר יהודה : מצפה איילת השחר 07 אוק 2011 16:36 #5

 • ldti
 • ldti's Avatar
 • מנותקים
 • גולש מומחה
 • Posts: 222
העברתי.
אני מבין שהאתר הוא בעצם בעייתי לתצפיות ספונטניות, מכיוון שהוא דורש תיאום מול גורמי צבא. הבנתי נכון?
לאוניד.
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

אזור תצפית חדש במדבר יהודה : מצפה איילת השחר 07 אוק 2011 16:40 #6

נכון מאוד. אתר זה לא מיועד ליציאה ספונטנית וכרוך בקבלת אישור שבוע מראש.
יחד עם זאת כולנו יודעים מתי מולד ירח, אי לכך אנו מתכננים עפ"י תאריך, מגיש בקשה,מקבל היתר ואז....מחכים למזג האוויר שיהיה איתנו.
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

אזור תצפית חדש במדבר יהודה : מצפה איילת השחר 07 אוק 2011 17:28 #7

בהחלט אשמח לצפות מהאיזור פעם.
ואם דיברו על אתרים חדשים - אני מעדכן עכשו את הרשימה של של אתרים התצפית:
כרגע יש לי את הבאים:
בדרום:
נקרות, לוץ, מחנטו"ש, ברק, מצפה וייז, 101, איילת שחר, עזוז, מישור הסעיפים
במרכז:
בריטניה, חולדה, נווה שלום, חזן, טייסים, גבעתיים.
בצפון:
כרם מהר"ל, שבשבות רוח, הר שיפון, ציפורי, יוגב, סוללים, חניון הרקפות והאגם.

אשמח אם אני מפספס משהו שיציינו לי את זה. במיוחד במרכז ודרום.
מיכאל ולסוב
אתר האסטרונומי שלי - מפות , מדריך תצפיות , רישומים , צילום
www.deepskywatch.com
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

אזור תצפית חדש במדבר יהודה : מצפה איילת השחר 07 אוק 2011 17:46 #8

מיכאל ולאסוב ידידי,
האם אתה מעדכן את המדריך שלך אם תוכל תעלה אותו גם כאן. מאוד חשובה העבודה ותרומתך לנושא האסטרונומיה בארץ.
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

אזור תצפית חדש במדבר יהודה : מצפה איילת השחר 07 אוק 2011 17:58 #9

תודה,
נראה לי שזה מספיק שאשים קישור ל PDF כשזה יתעדכן =).
מיכאל ולסוב
אתר האסטרונומי שלי - מפות , מדריך תצפיות , רישומים , צילום
www.deepskywatch.com
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה
Time to create page: 0.078 seconds

מחפשים אחר מידע נוסף? - הקלידו שאילתה מטה

(/)
Result not found!

סטטיסטיקה פורום אסטרונומיה

כעת בפורום 17 אורחים ו-אין רשומים מחוברים. הנתונים מתעדכנים בזמן אמת