ברוכים הבאים, Guest
שם משתמש סיסמה השאר אותי מחובר

נושא: סיכום תצפית חג החנוכה במצוקי דרגות , ליל שישי 23.12.11

סיכום תצפית חג החנוכה במצוקי דרגות , ליל שישי 23.12.11 25 דצמ 2011 19:47 #11

האם מדובר באתר במדבר יהודה שהיינו בו?
ריבוי שמות קצת מבלבל. אולי כדאי לנקוט בשיטה של צה"ל ולקרוא לאתרי תצפית על פי שם של יישוב הקרוב ביותר (או כל אתר אחר שנמא בקרבת המקום).

אנחנו (אני, סרג'ו, אחותו ויונתן) היינו בנחל ברק יום לפני.
משום מה מכוון מצריים הגיעה רצועת עננות גבוהה, שנעה במהירות כ 200 קמ"ש (נמדד לפי תמונות לווין).
בסופו של דבר קיבלנו את רוב הלילה יחסית נקי (מ 8 עד 2 בערך). אומנם עם שקיפות לא "בשמיים". ספירת כוכבים הראתה בהירות של כ 6.3 בערך.
מה שכן בכלל לא הייתה רוח.

אם אני אשווה באופן כללי את נחל ברק אל מחנטו"ש: לנחל ברק יש 3 חסרונות: גובה נמוך, כביש גישה קצת מעצבן, ומרחק. באנו לשם מאחר ובחורף במחנטוש רק בעלי ניוטונים עם מתקני חימום מסוגלים לשרוד את הלחות.

ושתדעו - יחסית לאירופה ואסיה בעונה הזאת - מצבינו לא רע. בחור בפורום רוסי ששלחתי לו שאלה בעניין טלסקופ מסויים - אמר שהוא נמצא אצלו באחסון כבר מתחילת חורף, מאחר ופשוט כל הזמן יש עננות כבדה.
מיכאל ולסוב
אתר האסטרונומי שלי - מפות , מדריך תצפיות , רישומים , צילום
www.deepskywatch.com
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

סיכום תצפית חג החנוכה במצוקי דרגות , ליל שישי 23.12.11 25 דצמ 2011 21:09 #12

• אלכס
  • אלכס's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
כייף לקרוא, כאילו שכמעט הייתי...
:-)
SkyWatcher 130 Heritage dobsonian
Garret Optical Gemini 10x50 binos
Baader Planetarium Orthoscopic 6mm eyepiece
Stereoscopic F/4 eyeballs

סיכום תצפית חג החנוכה במצוקי דרגות , ליל שישי 23.12.11 25 דצמ 2011 21:18 #13

ולסוב,
לא מדובר באותו המקום. אומנם גם ״איילת השחר״ וגם ״מצוקי דרגות״ נמצאים במדבר יהודה, מצוקי דרגות מרוחקת יותר מהנקודה הראשונה שהוזכרה כ 35ק״מ.
יורדים לים המלח ואז מתחילים להעלות למצוקי דרגות.
כפי שציינתי בכל הארץ ביום שישי תנאי מזג האוויר לא היו אידאליים הן מבחינת יציבות אטמוספרית,אובך הן נמוך והן גבוה,עננות. יחסית ואני מדגיש יחסית התנאים היו טובים (לא מצויינים ואף לא טובים מאוד) לא הייתה עננות וזו כבר טוב, הרוחות נשבו בתחילת התצפית עד השעה 21:00 כ 9-11 קמ״ש ובמדבר רוחות שכאילו ישר משפיעות על כמות האבק באוויר.
לפי כל המדידות שערכתי באותו הלילה בנקודת ״איילת השחר״ התנאים היו טובים יותר אך הפעם החלטנו לגוון ולהתרחק במעט. לומדים מהניסיון :D
גם תנאי הגישה כפי שציין לאוניד לא הכי אידאליים בכניסה לאתר, 30 מטר נסיעה על שביל עם אבנים מזכיר את הנסיעה בתוך רחבת התצפית בנחל ברק, לא חביב לבעלי רכב פרטי אך אפשרי.

כמו כן אני מסכים איתך שתנאי מזג האוויר בארץ יותר אידאליים מחו״ל זאת מפני שאנו מדינה קטנה עם שלושה סוגי אקלים, ים תיכוני,ערבתי ומדברי,אסביר.

האקלים הים תיכוני מוגדר כאקלים שבו רוב המשקעים יורדים בחורף, הטמפ' בחורף מתונות, והקיץ בד"כ חם ויבש. רק כ-5% מהשטחים היבשתיים בעולם מוגדרים כבעלי אקלים מסוג זה. האזורים בחופי הים התיכון מהווים את השטח הגדול ביותר בעל האקלים הזה – ומכאן מקור השם "אקלים ים תיכוני". על מנת לדייק יותר בהגדרת האקלים ולומר כי ככלל באקלים ים תיכוני עשויים לרדת גשמים גם בקיץ (והתופעה אינה נדירה באזורים הים תיכוניים הצפוניים כגון צרפת, איטליה, ספרד), אלא שרוב המשקעים מתרכזים בחורף. למעשה, ישראל מהווה ואריאציה קיצונית של האקלים הים תיכוני – בישראל, הקיץ הינו נעדר משקעים לחלוטין.

המאפיינים של האזור הים תיכוני בארץ ישראל – כאמור, רוב המשקעים יורדים בחורף, בחודשים נובמבר עד אפריל. כ-65% מהמשקעים השנתיים יורדים בשלושת חודשי החורף המרכזיים – דצמבר, ינואר, פברואר. הטמפ' בחורף קרירות, ואילו והקיץ הינו ארוך חם, יבש (בלא גשם) ושטוף שמש (קרינה חזקה). במישור החוף בישראל לחות האוויר גבוהה (כ-65%-70 לחות) והדבר גורם לאי נוחות ועומס חום מעיק בקיץ.
ממוצע המשקעים השנתי הינו לפחות 400 מ"מ גשם בשנה, ובד"כ הוא מצוי בטווח שבין 500-700 מ"מ גשם בשנה, בממוצע. מס' ימי הגשם השנתי הממוצע נע בין 60-40. באקלים הים תיכוני ירידת הטמפ' מתחת לאפס מעלות וירידת שלג – אינה שכיחה (למעט באזורי הרים גבוהים). מאפיינים אלו של האקלים הים תיכוני נחשבו נוחים להתיישבות האדם, ולכן אזורי האקלים הים-תיכוני היו מיושבים מקדמת דנא, וקמו בהם תרבויות מפותחות.

הערה: יש לציין כי כמויות המשקעים הממוצעות היורדות בחבל הים תיכוני בא"י (כ- 500-600 מ"מ) אינן פחותות מהכמויות היורדות בערים במרכז וצפון אירופה (כגון לונדון ופאריז, ברלין, וינה, מוסקבה), אלא ששם כמות הגשם הזו יורדת במשך כ- 150-170 יום בשנה, ובמשך כל עונות השנה, בעוד שאצלנו כל הכמות יורדת בפרק זמן הקצר פי שלושה, ובעונת החורף בלבד. מכאן נובע, כי עוצמת הגשם הממוצעת (כאמור, נמדדת ב-מ"מ לשעה, או מ"מ ליממה) הינה גבוהה הרבה יותר אצלנו, בא"י, מאשר באירופה או ארצות אחרות של האקלים הממוזג.

האקלים המדברי – הינו אקלים צחיח ודל במשקעים במשך כל השנה. כמות המשקעים השנתית הממוצעת בו – אינה עולה על 200 מ"מ גשם בשנה. למשקעים יש אופי אקראי – כלומר, הסיכוי לירידת המשקעים באמצע החורף אינו רב מאשר בשולי העונה, ולמעשה ייתכנו מקרים שבהם רוב כמות הגשם השנתית תרד במהלך ימים ספורים. השונות הבין-שנתית במשקעים הינה רבה, כלומר יש הבדלים גדולים בכמויות המשקעים בין שנה לשנה. באזור האקלים המדברי, השמיים בהירים, הקרינה חזקה, והעננות מועטת - במשך רוב השנה. הטמפ' גבוהות מאוד בקיץ (40 מעלות, ויותר) ומתונות יותר בחורף, אבל קיימים הבדלים גדולים בטמפרטורה בין הקיץ והחורף ובין היום והלילה. כמות המשקעים הנמוכה שבאזור המדברי אינה מאפשרת כמעט צומח רב שנתי עם חומר מעוצה (עצים או שיחים) אלא עשבונים חד שנתיים או עצים ושיחים המותאמים במיוחד למדבר (כגון, עץ השיטה, רותם המדבר). עם זאת, בתוך האזור המדברי עשויות להיות נאות מדבר – סביב מעיינות וכדומה – המאפשרות צמחייה עשירה יותר, אף כזו שאינה מדברית.

אזור האקלים הצחיח למחצה (או "ערבתי") - הינו איזור המעבר בין שני סוגי האקלים שהוזכרו. כמות המשקעים האופיינית באזור הערבתי נעה בין 200-350 מ"מ בשנה, בממוצע, בקירוב. הלחות היחסית הממוצעת גבוהה מאשר באקלים המדברי, אך נמוכה מאשר באקלים הים תיכוני. תנודת הטמפ' היממתית (כלומר, הבדלי הטמפ' בין יום ולילה) הינה גבוהה בגלל הלחות הנמוכה: ביום חם מאוד בגלל הקרינה החזקה, אך הטמפ' יורדת במהירות בלילה מפני שאין הרבה לחות או כיסוי עננים "שיחזיקו" את החום. בחלקים של האזור הזה (הנגב הצפוני, חבל לכיש – אזור ק. גת) כמות המשקעים הממוצעת (300-350 מ"מ גשם בשנה) .

הערה: כאמור לעיל, גבולו הדרומי של אזור האקלים ים-תיכוני מצוי על קו הגשם 400 מ"מ בערך, וגבולו הצפוני של האקלים המדברי מצוי על קו הגשם 200 מ"מ בערך. בין שני קווים אלו מצוי אזור האקלים הצחיח למחצה שהוזכר לעיל. אולם, מקומם של קווי הגשם הללו משתנה – בשנים גשומות מתרחב האזור הגשום, ובשנות בצורת – מתרחב האזור הצחיח. כך יוצא שתחומיו של אזור המעבר (האקלים הצחיח למחצה) אינם קבועים והאזור נתון לתנודות במיקומו ובשטחו – בהתאם לתנודות בכמות המשקעים.

החבל הערבתי כולל בתוכו את הנגב הצפוני (בין ק.גת ובין באר שבע), מעט מהשוליים המזרחיים של הרי שומרון ויהודה, וכן את עמק בית שאן ובקעת הירדן – עד כ-20 ק"מ צפונית מיריחו. יש לשים לב כי באר שבע (המקבלת כ-220 מ"מ גשם) נמצאת ממש על גבול החלק הדרומי של האזור הערבתי, וק.גת (כ-420 מ"מ) – נמצאת סמוך מאוד לחלק הצפוני של אותו האזור. העיר בית שאן (כ-350 מ"מ) נמצאת בתוך האזור הערבתי (בעמק בית שאן), אולם גם היא סמוכה למדי לגבול הצפוני של אותו האזור.

החבל המדברי של א"י כולל את כל הנגב (מבאר שבע – ודרומה), מדבר יהודה וחופי ים המלח, וכן את חלקה הדרומי של בקעת הירדן והמורדות הדרום מזרחיים של הרי שומרון ("מדבר שומרון").

אי לכך האקלים בארצנו טוב יותר מהרבה מקומות אחרים בעולם, הפתגם הידוע "הדשא של השכן ירוק יותר" ולתיקון...אנחנו זה "השכן"... ;)

סיכום תצפית חג החנוכה במצוקי דרגות , ליל שישי 23.12.11 25 דצמ 2011 21:20 #14

אלכס חסרונך הורגש.....קיבלת "פס" אחד וזהו !!! :lol:

סיכום תצפית חג החנוכה במצוקי דרגות , ליל שישי 23.12.11 25 דצמ 2011 22:25 #15

• אלכס
  • אלכס's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
מיכאל פ. wrote:
אלכס חסרונך הורגש.....קיבלת "פס" אחד וזהו !!! :lol:

כן , המפקד, זה לא יחזור על עצמו, המפקד!

אולי רק עוד פעם אחת, נו, מקסימום עוד כמה ;)
SkyWatcher 130 Heritage dobsonian
Garret Optical Gemini 10x50 binos
Baader Planetarium Orthoscopic 6mm eyepiece
Stereoscopic F/4 eyeballs

סיכום תצפית חג החנוכה במצוקי דרגות , ליל שישי 23.12.11 25 דצמ 2011 22:36 #16

אני חושב שאפשר לסכם את כל מה שכתבת במשפט אחד: בארץ יש הרבה לילות בשנה ללא עננות :D

אגב רציתי להגיד לכל החברים פה: אם יש אי-וודעות בתנאים, או שרוצים לעשות תצפית קצרה ולישון בבית אחריה - אז בהחלט אין סיבה לנסוע לנגב, ואפשר להסתפק במדבר יהודה (לפחות לירושלמים).
אבל אם ידוע כי יהיה מזג האוויר יפה, ויש רצון לעשות תצפית רצינית כל הלילה - אני ממליץ בחום לא לוותר על נגב. יש הבדל משמעותי ביותר בין מה שרואים בלילה צלול בנחל ברק או מחנטוש למה שרואים במדבר יהודה. ואם כבר נוסעים פעם בחודש - עדיף שלפחות לפעמים כולנו נפגש במקום הכי חשוך שהוא נגיש עבורינו.
מיכאל ולסוב
אתר האסטרונומי שלי - מפות , מדריך תצפיות , רישומים , צילום
www.deepskywatch.com

סיכום תצפית חג החנוכה במצוקי דרגות , ליל שישי 23.12.11 25 דצמ 2011 22:37 #17

• pageup
  • pageup's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
  • Thank you received: 2
ערב נעים לציידי הכוכבים

אני מבין שהפעם התצפית הייתה אטרקציה רצינית, בין פלנטה לצבר עברו שיפודי פרגיות ובקבוקי יין, נשמע טוב :P
הייתי שמח להצטרף אליכם, אך הצינה אינה מטיבה עימי - מקווה להצטרף כשאקלים יתחמם מעט.

שמיים צלולים !
אופיר

סיכום תצפית חג החנוכה במצוקי דרגות , ליל שישי 23.12.11 25 דצמ 2011 22:40 #18

היי חבריה,

הינה שאלת טריוויה : איפה צולמה כל תמונה?
קבצים מצורפים:
We are a way for the Cosmos to know itself" Carl Sagan"

סיכום תצפית חג החנוכה במצוקי דרגות , ליל שישי 23.12.11 25 דצמ 2011 22:58 #19

בינתיים עד שאתם פותרים את החידה אומר שבהחלט הייתה תצפית מהנה ביותר . אוירה חורפית עם אוכל טוב , קפה , אנשים וכמובן השמיים .

אני המשכתי בתצפית עם המשקפת והפעם באדיבותו הרבה של ארי גם עם חצובה. אין ספק שזה עולם אחר. ניתן להנות מההאובייקט מספר דקות ולהתחיל להבחין בפרטים . בחנתי את ארפילית האוריון מכל הצדדים, הפליידות , אנדרומדה , צדק ואפילו הצלחתי לראות את זוג גלקסיות של M81 וM82 (מקווה שאני לא טועה במספרים).
הצצתי מידי פעם גם בטלסקופים של החברים והפעם מבחינתי ה"דבר " הייה הM3 . בחנו בה דרך טלסקופים של ארי ומיכאל פ. בהגדלות שונות והצביר הזה פשוט יפה ביותר.

לסיכום הייה כיף, חבל שנגמר...
We are a way for the Cosmos to know itself" Carl Sagan"

סיכום תצפית חג החנוכה במצוקי דרגות , ליל שישי 23.12.11 25 דצמ 2011 23:27 #20

אלכס- חסרת לכולנו...נפגש בפעם הבאה.
ולסוב- צודק, הנגב יותר חשוך, נקודה. יחד עם זאת מדבר יהודה אינו בגדר "ברירת מחדל" ועד כה מי שהגיע לא הגיע לעשות תצפית "חפוזה" ולחזור הביתה לישון, כולם נשארו עד הבוקר. יחד עם זאת המרחק הוא שאטרקטיבי , כמובן שגם לירושלמים כמוני אך לא פחות חשוב לתושבי המרכז שמעדיפים מרחק על פני שמיים "פחות" חשוכים, זו עובדה. לעומת זאת אני מתגעגע לנגב, לכמות הכוכבים שרואים משם...פששש, אגיע בקרוב ;)
אופיר- אני יכול להבין אותך. לא לכולם מתאים הלילות הקרים ולא משנה מה ילבשו, עוד יגיעו ימים יותר חמימים ועוד פרגיות יהיו...לא משעמם איתי אף פעם ;) מבטיח.
מיכאל קון- מאוד שמחתי שהגעת, שצפית יחד עמי ועם ארי, נהנתי לראותך עם המשקפת החדשה על חצובה, הבדל גדול ביותר בתצפית ואגב לא טעית בקשר לגלקסיות, נראו מצוין אצלך במשקפת.
Time to create page: 0.268 seconds

מחפשים אחר מידע נוסף? - הקלידו שאילתה מטה

(/)
Result not found!

סטטיסטיקה פורום אסטרונומיה

כעת בפורום 62 אורחים ו-אין רשומים מחוברים. הנתונים מתעדכנים בזמן אמת