ברוכים הבאים, Guest
שם משתמש סיסמה השאר אותי מחובר
  • דף:
  • 1
  • 2

נושא: תצפית 21/4/12 מזמן לא הייתה תצפית כזו

תצפית 21/4/12 מזמן לא הייתה תצפית כזו 22 אפר 2012 13:56 #1

כל היום אתמול(שבת) היו שמיים פנטסטיים עם הרבה שמש (לעומת השמיים ביום שישי), סגרנו שנוסעים לבורות לוץ וכך עשינו .

אני הגעתי לשם בסביבות 17:00 וסרג'ו ואליס היו כבר שם משתזפים בשמש הנעימה והחמימה , מצלמים ומחכים עד שירד החושך , בינתיים אני בעזרתו של סרג'ו מרכיב את הדובסוני החדש שלי ומחכה , בינתיים הגיע פיליפ , מיכאל וולאסוב , תם ומיכאל צוקראן . כמו תמיד בזמן השקיעה הייתה רוח והסתיימה לה בסביבות השעה 20:30 הלחות עלתה למקסימום 55-57% כלומר היה יבש לאורח כל הלילה .

לאט לאט נתגלו לעיינינו שלל הכוכבים וקבוצות החורף שהולכות ונעלמות להן ובמקומן מגיעות קבוצות הקיץ , הייתה שקיפות נהדרת .

התחלתי עם שבתאי כאשר היה עדיין יחסית למטה (באמצע הלילה ראיתי אותו בהגדלה של 230 וואו) , נוגה הייתה כמו רבע ירח , ומאדים קטן ולא מזיק.
כאשר החשיך עוד יותר התחלתי עםגלקסיות , ראשית צפיתי ב M51 בהגדלה של 45 ואחרי זה גם ב X110 וראו ממש את הזרועות ואת הזרוע המשותפת .
לאחר מכן עברתי לשלישיה באריה , M108 , M97 , M104 סנטאורוס A גלקסייה בקבוצת קנטאור , הצביר הגדול אומגה סנטאורי , M13 , M4 ערפילית הלגונה, הטריפיד , ערפילית הטבעת , M56 ערפילית הצעיף את שני החלקים שלה עם פילטר , M27 גלקסיות באזור כלבי צייד ושערות שלומית , גלקסיות בVIRGO כולל מרקריין , צביר ב COMA (שערות שלומית ) ששם אני ספרתי 9 גלקסיות , יש שם יותר .כמובן שכחתי שצפיתי גם ב M81-82 היו עוד כמה אובייקטים לא זוכר אותם עכשיו

בסביבות השעה 3 התקפלתי ונסעתי הבייתה

לסיכום : זו אכן הייתה התצפית הטובה ביותר מזה 8 חודשים בכל הפרמטרים

מקווה שכך יהיה גם בחודש הבא
יונתן אליכיס
מצפה כוכבים נייד למשפחות וקבוצות
http://www.astrofun.co.il
ציוד:
טלסקופ דובסוני Orion xx12i
omagon 2" 32mm,speerswaler 1/4" 14mm
ExploreScientific 1/4" 6.4mm 8.8mm,meade 2" 26mm...
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

תצפית 21/4/12 מזמן לא הייתה תצפית כזו 22 אפר 2012 14:11 #2

• ערן.ז
  • ערן.ז's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
שמח שהצליח לכם.

ערן.
``עלינו לזכור : השמים היו מעלינו תמיד וימשיכו להתקיים גם אחרי שאחרון בני המין האנושי יעלם מפני כוכב הלכת הזה.
כל שדרוש הוא, להביט לעבר השמים...

תצפית 21/4/12 מזמן לא הייתה תצפית כזו 22 אפר 2012 18:48 #3

• pageup
  • pageup's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
  • Thank you received: 2
סיכום מפורט יונתן - הצלחת להעביר לנו את החוויה.
אך אתה לבטח נהנת הרבה יותר :D
אופיר

תצפית 21/4/12 מזמן לא הייתה תצפית כזו 22 אפר 2012 19:12 #4

נהנתי אבל זה לא מספיק
יונתן אליכיס
מצפה כוכבים נייד למשפחות וקבוצות
http://www.astrofun.co.il
ציוד:
טלסקופ דובסוני Orion xx12i
omagon 2" 32mm,speerswaler 1/4" 14mm
ExploreScientific 1/4" 6.4mm 8.8mm,meade 2" 26mm...

תצפית 21/4/12 מזמן לא הייתה תצפית כזו 22 אפר 2012 21:20 #5

• Nagasaki
  • Nagasaki's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתקדם
שמעו חברים, היה גדול!!

המון המון תודה על הערב, למדתי המון מכולכם ונהניתי ממש.

מרוב דברים כבר קצת קשה לי לשחזר מה זה מה, אוסף של DSO מתבלבלים לי בראש, בטח יתחילו להסתדר בתצפית הבאה...

מסקנות שלי:
גרביים חמות יותר
רתיעה לעין

בכל יתר המובנים לגבי כניסה לתחביב אני לא יודע אם אני מבולבל יותר או פחות מאיך שהגעתי.

מקווה לראות את כולכם שוב בקרוב

שוב תודה
תם

תצפית 21/4/12 מזמן לא הייתה תצפית כזו 23 אפר 2012 01:18 #6

• AstroScience
  • AstroScience's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
חברים, מה אגיד לכם.... זה היה לילה מדהים ונדיר מאוד במינו! במשך השנה האחרונה, אני לא זוכר עוד תצפית שכזאת, מתי שבדרך חזרה
הביתה, שחזרתי שוב ושוב את האירועים של הלילה שעבר, כדי לחרות האת החוויה עמוק בזיכרוני. איכות השמיים כל כך נדירה, שאני יכול להגיד
שאולי אפילו שנתיים לא הייתה תצפית באיכות שכזאת, אחרת הייתי זוכר אותה כמו שאזכור את הלילה הזה.

אחרי שכולם הגיעו די מוקדם לבורות לוץ (לא מחנ”טוש), כולנו התמקמנו והתחלנו לחכות לחשיכה, ואז התחילו לקראות דברים המוזרים ביותר.
עוד בזמן פריסת הציוד, כשהשמש התחילה לשקוע לעט לעט אבל השמיים עדיין היו כחולים, בא אלי פיליפ וביקש ממני מצפן כדי לייצב את החצובה
שלו, נתתי לו את המצפן ואז הוא שאל אותי: "נכון שזה הפולריס?" וכיוון עם האצבע לשמיים. בגלל שהיינו עוד באור היום והשמיים היו די כחולים,
במבט המפתיע עניתי לו בשאלה: "פולריס? איך אתה רואה אותו שעוד כל כך מוקדם בכלל לחשוב על פולריס?" הוא מיד השיב": "בבקשה, תסתכל..".
סיבבתי את הראש ולא אמנתי, יכולתי לראות את הפולריס כבר בשלב כל כך מוקדם. מעבר לזה, אחרי 10 דקות כאשר חזרתי לטלסקופ שלי, הקפתי
עם המבט את כל השמיים שמסביב ותפסתי את עצמי על מחשבה, שאני כבר רואה כל כך הרבה כוכבים, שאני יכול חופשי לבצע איפוס על 6 כוכבים (EQMOD)
אפילו שזה על רקע של שמיים שעוד כחולים!!! בשלב הזה היה אפשר להגיד שנוגה, צדק, מאדים ושבתאי או קבוצת אוריון כבר מזמן מזמן נתנו בהופעה.

ואז ירד החושך ואחרי שעה או שעתיים בערך, האווירה הייתה מלאה באיפוריה כשגילינו צללים שלנו, כן, צללים מאור שפלטה נוגה!! זה היה משהו
מיוחד וכולם הבינו שהיום יהיו לנו שמיים ותנאים מושלמים לתצפית. כל אחד מאיתנו עם הזמן רוכש לעצמו נקודות ציון למיניהם לגבי התצפית ואיכות
השמיים ויכול להשוות אותם לימים ותצפיות האחרים. זה יכולה להיות התייחסות לשכבות האובך באוויר כשעדיין בדרך ומתקרבים למקום התצפית,
צלילות של האוויר, צבע השמיים, או שכבר בתצפית מתייחסים לאובייקטים מסוימים ולפי הפרטים הנראים או אפילו ספירת כוכבים אפשר להגדיר את
האיכות השמיים.
אני הבנתי שיש לנו עסק עם שמיים יוצאי דופן כאשר פתחתי את המכסה של הפיינדר של החצובה והתחלתי לאפס לצפון. בדרך כלל אין לי שום בעיה
עם פולריס, אף פעם, אני מסתכל בכוונת בזמן ההצפנה והנה הוא, הבהיר מכולם ותוך דקה אני מאפס לצפון. אבל לא הפעם, הפעם פתחתי את המכסה
של הכוונתי, הסתכלתי דרכה והתחלתי לצחוק, מרוב שהופתעתי שהיו כל כך הרבה כוכבים בשדה שהיה לי קושי למצוא אותו ולהבדיל מכל השער...

וכמובן התצפית שהייתה במשך כל הלילה אין מה לדבר עליה בכלל, יונתן בשיתוף עם תם חינך את הטלסקופ החדש כמו שצריך וגלקסיות חוסלו אחת
אחרי השנייה, פיליפ וצוקרן צילמו, מיכאל ולסוב מצא את עצמו בספירה של 16 גלקסיות בשדה ראייה אחד וצביר Omega Centauri עם בינו דרך טלסקופ
10” שלי פשוט Blew Our Minds!!! וכמובן זה לא האובייקט היחיד שחשף את הדרו! גלקסיית M81, שרוב הזמן הייתה נראת כמו כתם עגול קטן חשפה
את קצבות של שני הזרועות שלה, M51 היה ניתן בבירור לראות את הפרטים של זרועות האבק, הצבירים כדוריים המופרדים כמו בצפייה מונו וכך גם
בשני העיניים דרך בינו, הייתה עוצרת נשימה, גלקסיית Needle מה שמיכאל צילם, Markarian Chain, Leo’s Triplet והרבה הרבה אובייקטים אחרים
ומרתקים נצפו במשך הלילה המדהים הזה.
הלחות הייתה כל הלילה לא יותר מ50%, היה מאוד יבש וללא טיפת רוח, היה בין 8-10° קר, אבל רק לקראת 1-2 בלילה התחלנו ללבוש חרמוניות.
בסביבות 1-2 בלילה הסתכלתי לכיוון המזרח וראיתי פתאום עננים אפורים ומין אובך שהתחיל לכסות את האופק ואמרתי לעצמי "האוו לאאא... רק לא זה,
לא עכשיו!!" אבל נרגעתי במהירות כשגיליתי שזה בסך הכל שביל החלב שהיה לעט לעט מתרומם מעל האופק וזהר עלינו עם גושי האבק מעורפלים שלו
והביא לנו אובייקטים כיץ המדהימים להציץ בהם!!
באמצע הלילה ביקר אותנו זוג מאוהבים שבאו גם לההנות מחיק הטבע וזכו בסיור המודרך האישי בגלקסיה שלנו שנשארו עם פה פעור והרבה חומר
לעבד אותו בראש. וכמובן גם לא אשכח לציין את מטר המטאורים בנוסף לכל שהיה די מרשים, שאם הייתה מרים ראש, תוך דקה בטוח היית רואה אחד
או אפילו שניים. היו הרבה בדיחות וצחוקים, קפה ותא חם, האווירה הייתה משמחת עם האנשים הנחמדים ביותר שחילקו יחד את ההתלהבות וחוויה
האסטרונומית האמיתית שחגגה בלילה מיוחד הזה. אני בטוח שזה סוג הלילות שלא נשכחים לעולם.

מקווה ומאחל לכולנו, שמיים נקיים ושיהיו לנו, כל חובבי האסטרונומיה, רק תצפיות מסוג האלה בעתיד!!!
- סרג'יו -

תצפית 21/4/12 מזמן לא הייתה תצפית כזו 23 אפר 2012 13:09 #7

• pageup
  • pageup's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
  • Thank you received: 2
וואוו סרג' - אני מקנא שלא יכלתי לבוא !
אופיר

תצפית 21/4/12 מזמן לא הייתה תצפית כזו 23 אפר 2012 15:09 #8

תודה על הסיכום סרג'ו אכן היה מדהים.

ותודה שוב על כל העזרה הנידל לא יכלה לצאת בלעדייך.

תודה ונתראה בתצפית הבאה.
אתר הבית שלי:
[url=http://www.michaelastro.com" onclick="window.open(this.href);return false;]www.michaelastro.com[/url]

orion 80 m"m Triplet Apo cf
Tv r/f 0.8x
Canon 450 d moded
Guiding scope- Orion 80 m"m short tube
Eq6 mount sergo hypertune
Orion starshoot guider
Apogee 90 ra sa 88 m"m binos
Triple G cooling system

תצפית 21/4/12 מזמן לא הייתה תצפית כזו 24 אפר 2012 07:02 #9

• AstroScience
  • AstroScience's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
כדי לרענן קצת את הזיכרונות!
כוכבים שוכבים על הגבע הדרומי...

פריים בודד של 30 שניות
ISO 1600
ללא עקיבה
עדשת קיט 18X55
מצלמה (Canon T3i (600D
- סרג'יו -

תצפית 21/4/12 מזמן לא הייתה תצפית כזו 24 אפר 2012 08:09 #10

• ערן.ז
  • ערן.ז's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
תמונה יפיפה סרג'יו .

ערן.
``עלינו לזכור : השמים היו מעלינו תמיד וימשיכו להתקיים גם אחרי שאחרון בני המין האנושי יעלם מפני כוכב הלכת הזה.
כל שדרוש הוא, להביט לעבר השמים...
  • דף:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.147 seconds

מחפשים אחר מידע נוסף? - הקלידו שאילתה מטה

(/)
Result not found!

סטטיסטיקה פורום אסטרונומיה

כעת בפורום 76 אורחים ו-אין רשומים מחוברים. הנתונים מתעדכנים בזמן אמת