ברוכים הבאים, Guest
שם משתמש סיסמה השאר אותי מחובר

נושא: תצפית בשישי הקרוב, 18 במאי - מי בא?

תצפית בשישי הקרוב, 18 במאי - מי בא? 16 מאי 2012 18:23 #11

• ido_graiman
  • ido_graiman's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתקדם
ליהו, אני מתחנן, אל תביא ציוד חדש! ממש לא מתאים לי שיהיה מעונן...
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

תצפית בשישי הקרוב, 18 במאי - מי בא? 16 מאי 2012 19:45 #12

בהמשך לדברי עידו - המחנט"וש לא פחות חשוך מבורות לוץ (למעשה לצרכי תצפית מדובר כמעט באותו מקום) - אך הרבה הרבה יותר נוח!
הבעייה המסתמנת בתחזיות האחרונות היא, כנראה, הלחות בחציו השני של הלילה. רק בתחזית אחרונה ביום ששי ניתן להחליט סופית על האתר. אני מקווה שהמחנט"וש יהיה בסדר, לפחות בחצי הראשון של הלילה.

תצפית בשישי הקרוב, 18 במאי - מי בא? 16 מאי 2012 20:00 #13

• AstroScience
  • AstroScience's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
ido_graiman wrote:
סרג'יו, אני לא מבין מה המשיכה לבורות לוץ.
דרך הגישה לבורות לוץ משובשת מאד ואני חושב שאין זה נבון להסתכן בכניסה לשם עם רכב פרטי מחשש לנזק (יש לי כבר כמה שפשופים לא סימפטיים בגחון של הרכב שלי מהאתר הזה).
בנוסף, המקום נמצא רק קילומטרים בודדים מהמחנטו"ש (שדרך הגישה אליו סלולה ברובה), באותו איזור ובאותו גובה כך שהשמיים זהים בין האתרים.
אל תשכח גם שבורות לוץ הוא חניון לילה פעיל מאד בעיקר בסופי שבוע, ויש סיכוי שיהיה עמוס במבקרים - מה שאומר אורות, מדורות, רעש ורכבים שנעים פנימה והחוצה באורות גבוהים.

בקיצור - בהנחה שמזג האוויר מאפשר - מחנטו"ש.

שמיים צלולים,

עידו

היי עידו,
אני מרגיש שכל מה שאכתוב עכשיו זה ישמע כמו ניסיון לשכנעה אותך שהתה שלי יותר מתוק משלך, כאשר אתה בכלל שותה קפה...

גם אני הייתי כמוך, שואל את עצמי "זה כמה קילומטרים הבדל, מה כבר יכול להיות?" אז דע לך, יש הבדל, והבדל גדול מאוד.
אתה יכול לקרוא את התגובות שלנו בשרשור הקודם מתצפית האחרונה שהיינו שם. אמרנו כבר שקלטנו צל מנוגה? אמרנו...

ברשותך אוסיף כמה דברים, האזור של מחנטו”ש הוא אזור די שטוח וחשוף לאופק מרוחק מאוד, בלוץ, האזור מוקף בגבעות כולו מסביב,
מה שמשפיע ישירות על הילות האור. בלוץ יש הילה אחת גדולה יחסית בצפון והה... וזהו! אם אתה עומד עם הגב אל הצפון, אתה בחושך מוחלט.
ובמזרח, בדרום ובמערב הכוכבים שוכבים על הקרקע, נוגים בקרקע איך שתרצה.
במחנטו”ש יש לך 7 הילות אור! שמפוזרות מסביב למקום ואחרי שראיית לילה Kicks In, הם די נראות לעין, מה שאין כלל בלוץ.
אם נחפור בור במחנטו”ש בעומק של 2 מטר ותכנס לשם, אתה לא תאמין באיזה חושך תמצא את עצמך, נכון? אל תשאל למה.

לגבי כביש גישה אסכים, כאשר זה גרוע, הגישה להר הטייסים היום הרבה יותר מסוכנת (להיתקע) וקשה מלוץ! ראיתי מכוניות נמוכות כמו
Mazda ו-Dahaitsu נכנסות ויוצאות מלוץ כמו כלום. אתה נוסע 10 קמ”ש ותוך 10 דקות אתה במקום, זה לא כזה מפחיד כמו שזה זכור לכם.

וחוץ מזה, בכביש שטוח זכוכית, אספלט חדש, על בסיס יומי בתל אביב, אנשים עולים על מדרכות, מורידים עמודים ורמזורים, גדרות וצמחייה,
נופלים מחניונים ואף מתהפכים! והכל זה על כביש ישר שטוח. אז אני מאמין שזה אולי יותר קשור לנהג, ולא הכביש אשם?

תראו, אין לי שום בעיה עם מחנטו”ש, אני מאוד אוהב את המקום הזה והוא מאוד חשוך, אבל עד שלא תנסו משהו אחר, לא תדאו.
רק שאלתי מה דעתכם, לא צריך לשלוף סכינים.
כל תשובה תתקבל בכבוד.
- סרג'יו -

תצפית בשישי הקרוב, 18 במאי - מי בא? 16 מאי 2012 20:22 #14

• AstroScience
  • AstroScience's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
GANDALF wrote:
סרגיו
ניסיתי פעם להצטרף לכמה צלמים לבורות לוץ - חזרתי עם מפח נפש לאחר שראיית הלילה שלי כוסחה לחלוטין ע"י לפטופים דולקים באור יקרות ופנסים לבנים בוהקים של הצלמים שהודלקו כל הלילה בכדי להרכיב את הציוד ו"לבדוק שהכל בסדר" עם הציוד - האיזור נראה ממש כמו תצוגה אורקולית ביום העצמאות :no:

נקווה שמזג האויר יאיר פנים אבל אני יורד לדרום בכל מקרה.

ליהו,
תרשה לי לשאול אותך... כל מה שכתבת, באיזו שנה זה היה?

"ניסיתי להצטרף לכמה צלמים" – אני חושב דווקא ההפך, די הצלחת במשימה, כי אם היית מצטרף למתצפתים, בטוח הכל היה אחרת.
אני גם בטוח שהם לא רצו עם מחשב נייד אחרייך כדי לסנוור אותך, או שכן?

תצוגה אורקולית מה? בתצפית האחרונה שעשינו במחנטו”ש, לא היו ניידים שערסו לנו את ראיית לילה, אבל מה שכן היה, זה הבהוב החזק של
הזעקה של איזה רכב שהיה שם, שלא נרגע במשך כל הלילה... כמעט. ;) אז אני כבר לא יודע במה לבחור, בנייד או בפנסים?

דרך אגב, ביום שישי הזה, לא יהיה שם שום צלם, אבל כבר הבנתי שאף אחד לא מעוניין, אז אעזוב את הרעיון הטיפשי שלי.
- סרג'יו -

תצפית בשישי הקרוב, 18 במאי - מי בא? 16 מאי 2012 20:48 #15

• AstroScience
  • AstroScience's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
Lior Shpigel wrote:
סרג'יו, משיחה טלפונית שעשיתי עם פיליפ נאמר לי שהתנאים ביום שישי לא יהיו טובים.
אם תוכל לבדוק ולאמת את הדבר אשמח.
ליאור

היי ליאור,
אני אופטימי עד הסוף! ואצלי לא הכל עבוד עד ליום שישי בצהוריים!

בזמנו, עשיתי שרשור אחד מרוכז של כל התחזיות שאנחנו צריכים.
כנס ל"תצפיות והתארגנויות לשטח"
יש שם שרשור "דבוק" למעלה בשם – קישורים לתחזית מזג האוויר --
כנס לשם ואתה תמצא את כל המידה הנדרש ותהיה בקי בתחזית לא פחות ממני.

מה שקורה זה ש-Meteoblue בדרך כלל לא מדויקים ולא אמינים, לא הייתי מסתמך רק על התחזית שלהם,
בגלל זה צירפתי שם עוד שני אתרים של תחזית. נכון לעכשיו אפשר לראות שיש אובך בליל שישי מעל מחנטו”ש שמתחיל בערך מחצות ומחמיר לקראת בוקר.

ב-7 Timer אפשר לראות ש-Astro Seeing טובה ושקיפות מחמירה לקראת 6 בבוקר. רואים גם שיש חוסר יציבות אטמוספרית
וסיכוי לרוחות.

AccuWeather שהם די אמינים ודי מדויקים התחילו רק עכשיו לארות מה קורה במשך הליל שישי.
תעבור ליום שיש, תעבור ל-Hourly ולחץ על חץ קטן בימין כדי לראות שעות מאוחרות יותר.
רואים שיהיה נקי מ8 בערב ועד 11 ואז Mostly Clear (ברובו נקי) זה אומר שתהיה עננות קלה, פה ושם מדי פעם.
אחר כך משעה 3 בבוקר זה הופך ל-Partly Cloudy (מעונן חלקית) זה אומר שתהיה כניסה וזרימה תמידית של עננות לאזור.
ואז מ-4 בבוקר זה שוב ברובו נקי.

אז ככה לי ברור כמה דברים מכל זה:
גשם לא יהיה
כיסוי בעננות למשך כל הלילה גם לא יהיה
שמיים נקיים לגמרי גם לא יהיו
לחות בסביבות 60% +- לא נורא בכלל, אבל אם ציוד מתקרר ל 10° (נקודת הטל) תהיה יוצרות של הלחות.
אבל מתייחסים לטמפרטורה גם שאמורה להיות בסביבות 20-19° אז להגיע לטמפרטורה 10° הרבה יותר קשה, אבל לקראת בוקר
כשטמפרטורה תרד ל16-15° יש ביכוי ללחות. אני מאמין שניירות, מפות או פלסטיק או דברי בד דקים יתחילו לספוג לחות.

אבל ליאור, אני רחוק מלהיות מומחה בתחזית, אני רק קורא מה שאתרים כותבים ומסתמך על זה ואלו הדברים שמשתנים עם רוחו של אמא טבע.
- סרג'יו -

תצפית בשישי הקרוב, 18 במאי - מי בא? 17 מאי 2012 00:48 #16

• ido_graiman
  • ido_graiman's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתקדם
סרג'יו, כמו שאמרת - לא ממש תשכנע אותי :)

את הנסיון האחרון שלי עם בורות לוץ עשיתי בשנה שעברה (הוא לא היה הראשון ולא השני, אבל בהחלט היה האחרון). חשוך לא היה שם. היה אוטובוס של תיירים שהיה פתוח כל הלילה ומשפחה במרחק חמישים מטרים מאיתנו שהחליטה שזה המקום האידיאלי להדליק מדורה. ועוד לא הזכרתי את הג'יפים שנכנסו ויצאו מהאתר עד אחרי חצות.

אותו לילה שאתה מתאר, שראיתם צליליות מנוגה היה כנראה לילה מוצלח באותה מידה גם אם היית במחנטו"ש ולא בבורות לוץ. האמן לי. כבר כמה שנים שאנחנו עושים השוואות בין שני המקומות, ולא היתה פעם אחת שבורות לוץ היה חשוך יותר ממחנטו"ש.
הילה אחת גדולה בצפון זה לא משהו שאני רוצה מכיוון שגם בכיוון צפון יש מספר לא מבוטל של אובייקטים שאני מתכנן לטווח.

אני אישית, לא מוכן להכנס שוב עם הרכב הפרטי שלי לאתר בורות לוץ, שלדעתי לא נועד לכניסת רכב פרטי מלכתחילה אלא לרכבי 4x4. אבל כל אחד רשאי לעשות ברכבו מה שהוא רוצה.

בלי קשר לאתר התצפית, לצערי בשנים האחרונות המושג 'משמעת לילה' אבד או לא מוכר לחלק לא קטן מהאנשים בתצפיות. אולי זה המקום להזכיר:
1. מהרגע שהשמש שוקעת אין להדליק אור לבן! לוקח לעין שלנו 30 דקות להתרגל לחלוטין לחשיכה, וכל הבהוב של אור שאינו אדום או שאינו חלש מספיק, קצר ככל שיהיה, הורס את ראיית הלילה לשלושים הדקות הבאות.
2. שימוש בפנס עם אור אדום אינו מספיק. יש לוודא שאור הפנס עמום מספיק. רוב האנשים משתמשים בפנסים חזקים מדי! אם יש לכם ספק - שימו עוד שכבה של צלופן אדום.
3. כל בעל רכב, שיגש למוסך האהוב עליו ויבקש מהם לנתק את פנסי הרכב מההזעקה (זה בדרך כלל כרוך בהוצעת פיוז אחד מקופסת הפיוזים). כך גם אם הזעקת הרכב שלכם משתוללת במהלך הלילה - לפחות לא תסנוורו את כולם. אם אין באפשרותכם לנתק את הפנסים, אנא ממכם, התחשבו באחרים והחנו את רכבכם רחוק ככל שניתן מהמתצפתים (אם אפשר, מאחורי גבעה שתסתיר את האורות)
4. וודאו שהאור הפנימי בתא הנוסעים (והמטען) כבוי, לפני רדת החשיכה. כך תוודאו שפתיחת דלת ברכב לא תגרע מראיית הלילה של איש.
5. צלמים למיניהם - וודאו שעל מסך המחשב שלכם יש מיסוך אדום. בנוסף, מכיוון שתאורת המסך בהירה מדי, אנא וודאו שהמחשב והמסך אינם מופנים לכיוון רחבת התצפית.
6. לייזרים!!! - המכשיר הקטן הזה הוא לא צעצוע. נא לוודא שאת הלייזר אינכם מפעילים מגובה המותניים, או בזמן שאתם יושבים. עימדו, מתחו את זרועכם גבוה ככל שניתן ואז הדליקו את הלייזר וכוונו אל המטרה. מספיק שבריר שנייה של טעות והלייזר עלול להיות מופנה כלפי מישהו - מה שעלול להסתיים בנזק תמידי לראייה!
בכל מקרה, אין לכוון את הליזר לאובייקט נמוך מ-20 מעלות מהאופק.
7. השתדלו להגיע לתצפית בזמן. בידקו מתי השמש שוקעת, החסירו את זמן הנסיעה לאתר התצפית ועוד זמן פריקת הציוד והקמתו (כשעה) ודעו מתי עליכם לצאת לדרך. מי שמאחר לתצפית - מתבקש להחנות את רכבו רחוק מהמתצפתים, תוך ווידוא שפנסי המכונית פונים הלאה מהמתצפתים. אם הדבר אינו מתאפשר - נסו לצור קשר עם מישהו שכבר נמצא במקום בכדי להתריע על הגעתכם.
8. מי שמתכוון לצאת מוקדם - אנא החנו הרכב רחוק מהמתצפתים, תוך ווידוא שפנסי המכונית פונים הלאה מהמתצפתים
* כניסה מאורחת או יציאה מוקדמת מאתר התצפית כפי שמתבצעת היום היא מסוכנת ביותר, הן למתצפתים והן לרכבים היוצאים. בתצפית האחרונה היו רכבים שיצאו ללא אורות (נסיון נחמד להתחשב באחרים, אבל לא ממש מוצלח! אורות הברקס הורסים את ראיית הלילה ממש כמו אורות רגילים) אבל חצו את *כל* משטח התצפית. אם חס וחלילה מישהו היה מחליט לפרוש סק"ש וללכת לישון מעט יותר קרוב למרכז הרחבה, זה היה יכול להסתיים באסון.

בסופו של דבר, יש לזכור - כולנו באים לתצפית בשביל להינות. התחשבו בחבריכם לתצפית, ולכולנו תהיה תצפית מוצלחת!

שמיים צלולים,

עידו

תצפית בשישי הקרוב, 18 במאי - מי בא? 17 מאי 2012 01:12 #17

סרג'יו - אפשר להסתיר הילות אור מקומיות על ידי התחפרות 2מ' (כפי שכתבת), או על ידי בניית כיפות (כנהוג במצפה כוכבים) או על ידי הסתתרות מאחורי גבעה (כמו בבורות לוץ) או פשוט על ידי כיסוי הראש בסמרטוט שחור. כל אלה אינם מונעים את התרומה הכוללת של הילות האור לבהירות השמים - או אם תרצה "מידת החושך" של האתר - שהיא הנתון החשוב והקובע באמת. מבחינה קובעת זו אין שום הבדל בין בורות לוץ למחנט"ש !
ואם במקרה אתה רוצה לצפות מן המחנט"וש בעצם קרוב לאופק כאשר הילת אור מקומית מפריעה, כל מה שצריך לעשות הוא לחכות כשעה ולתת לו "לטפס" קצת ואז ניתן לצפות בו בדיוק - אבל ממש בדיוק - באותה איכות כמו מבורות לוץ.

תצפית בשישי הקרוב, 18 במאי - מי בא? 17 מאי 2012 01:33 #18

• GANDALF
  • GANDALF's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
סרגיו,
הם לא היו צריכים לרוץ אחרי עם הלפטופ - הפנסים הלבנים שלהם האירו את כל השטח באור יקרות גם בלי לפטופים :Yahoo!:

עידו,
לגבי הציוד החדש - זה אמור להביא עננים במשך חודש שלם ( אבל בהתחשב בעובדה שנקנה משומש מיד שניה - יש תקווה :pardon: )
אסונות אקולוגיים יכולים להתרחש גם במחנטו"ש - למשל זכורתני התקרית שבה זוג אסטרונומים "מאוהב" נסעו עם הרכב שלהם חמש מאות מטר מהתצפית ושם הדליקו מדורה ענקית הסתלבטו בכיף ו"חשבו שלא רואים את זה וזה לא מפריע ממרחק כזה" וכשהערנו להם למחרת בפורום - הם נעלבו והתרגזו והיו ממש צדקנים מוחלטים.

רק לידיעתכם סוף השבוע הקרוב הוא "חג המכתש" שבו לפחות ביום יהיו הרבה פעילויות במצפה רמון - אני מקווה שלא תהיה "זליגה" של פעילויות לכיוון בורות לוץ והמחנטו"ש אבל אי אפשר לדעת למה זה יתפתח. :shock:

אז נותר לכולנו להתפלל ולקוות לטוב.

תצפית בשישי הקרוב, 18 במאי - מי בא? 17 מאי 2012 18:10 #19

• AstroScience
  • AstroScience's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
חברים, כרגע תחזית הרבה יותר טובה בנחל ברק עם כל הלילה נקי מעננות ולחות נמוכה מאוד.
ובמחנטו"ש אין שינוי מאתמול, משעה 11 בלילה תהיה עננות מדי פעם. ניתן לזה עוד 6 שעות לפחות?
או שנחליט סופית מחר בבוקר?
- סרג'יו -

תצפית בשישי הקרוב, 18 במאי - מי בא? 17 מאי 2012 18:18 #20

העדיפות היא כמובן מחנטוש אבל הבעייה היא שהעננות הזו כבר משעה 12 בלילה והיא רק תגבר לקראת שבת בערב ראשון אז צפוי גשם
ולכן כדי לא לקחת שום סיכון מיותר ולהתקע באמצע הלילה בלי תצפית עדיף כבר להגיע לנחל ברק .

מצד שני בכל מקרה מחר כולנו נבדוק את מז"א ונחליט מחר
לכן המסקנה היא לחכות למחר ולראות יכול להיות שיהיה טוב בסופו של דבר במחנטוש
יונתן אליכיס
מצפה כוכבים נייד למשפחות וקבוצות
http://www.astrofun.co.il
ציוד:
טלסקופ דובסוני Orion xx12i
omagon 2" 32mm,speerswaler 1/4" 14mm
ExploreScientific 1/4" 6.4mm 8.8mm,meade 2" 26mm...
Time to create page: 0.236 seconds

מחפשים אחר מידע נוסף? - הקלידו שאילתה מטה

(/)
Result not found!

סטטיסטיקה פורום אסטרונומיה

כעת בפורום 17 אורחים ו-אין רשומים מחוברים. הנתונים מתעדכנים בזמן אמת