ברוכים הבאים, Guest
שם משתמש סיסמה השאר אותי מחובר

נושא: תצפית בשישי הקרוב, 18 במאי - מי בא?

תצפית בשישי הקרוב, 18 במאי - מי בא? 17 מאי 2012 23:25 #21

• Eugene
  • Eugene's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתחיל
  • Thank you received: 1
אני אצטרף לעידו וליהו - כנראה חניון הלילה הוא באמת חשוך יותר על הקרקע (בימים בהם אין "פולשים" לא אסטרונומים :D ). אבל הסתרת ההילות ע"י גבעה לא מפחיתה את כמות זיהום האור בשמיים בזוויות שמעל הגבעה. וחוץ מזה למיטב ידיעתי בחודש שעבר נפלתם על לילה יוצא מן הכלל - יבש ונקי מאבק - כך שעובדה זאת לבדה מפחיתה את זיהום האור בצורה משמעותית. בכל מקרה את ההשוואה האמיתית צריך לעשות באותו לילה וע"י ציוד בדיקה אלקטרוני (SQM למשל). רק כך תוכלו ליישב את הסוגיה הזאת :)
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

תצפית בשישי הקרוב, 18 במאי - מי בא? 18 מאי 2012 00:15 #22

• AstroScience
  • AstroScience's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
אתם כנראה לא מבינים דבר אחד, הסתרת הילות אור מפגיע בעיניים – זה הסוד!
הילת אור = אור לבן שמגיע לעיניים = עיניים לא מתרגלות לחושך בצורה מוחלטת = אתה רואה פחות טוב בחושך = אתר פחות חשוך!
מה יותר בהיר? אם מכוונים עליך פנס אחד או שבע?

צריך להבין שאני לא מדבר על מיקום הגיאוגרפי של המקומות או מיקום במפת זיהום אור, פה אני מסכים איתכם, אין הבדל בין
מקומות מבחינת איכות השמיים, אבל אנחנו יודעים שזה לא הפרמטר היחיד שקובע.

אתן לכם דוגמה, אני ויונתן כל הזמן זוממים חיפוש לאחר מקום החשוך ביותר, ובשנה שעברה התחלנו עם זה. ביררנו, חיפשנו
והייתה לנו רשימה של מקומות לבדיקה. התחלנו מהמקום, שלפי מיקום הגיאוגרפי ולפי מפת זיהום אור הכי חשוך בדרום שיש
אליו גישה עם רכב פרטי. בנוסף זה מקום בין הגבוהים באזור אחרי הר רמון!

הגענו למקום ולא הייתי צריך לחכות לראיית לילה ופסלתי את המקום מיד. המקום הכי מרוחק מכל המקורות האור הרציניים, נמצא
עמוק בשטח ועל מפת זיהום האור זה המקום הכי חשוך, אין שום תאורה בקרבה. אז למה פסלתי אותו אתם תשאלו? אז זה פשוט מאוד,
כשעלינו על ההר, כל מדינת ישראל הייתה לנו על כף היד, היינו בכה גובה רב, שאופק נחשף בפנינו מכל הכיוונים ויחד עם זה את הכל
התאורה האפשרית בכל האזור הדרומי הזה של הנגב. ראינו תאורה של פרן, רזיאל, רפאל, אורות של מצפה רמון ואף הילת אור של קציעות,
בכיוון אילת גם לא היה חסר, לא אשכך איך בבירור ראיתי תאורה של 5 ערים הגדולות בירדן!

זה היה משהו, המקום מרתק ועוצר נשימה כמובן, אבל מיד היה לי ברור, שכל האור הזה יפריע מאוד, ועם פגיע תמידית על רטינה של העין,
זה היה מחזיק את "ראיית יום" על אש קטנה, ו אין מצב שתגיע לראיית לילה מושלמת במקום הזה. כן, המקום הכי חשוך בארץ – לא חשוך בכלל!
אבל, כשירדנו בחזרה מההר הזה איזה 500 מטר למטה ועצרנו במקום שהיה מוקף בגבעות, היה לנו מיד ברור שאנחנו באמת נמצאים במקום
הכי חשוך שהיינו בו עד עכשיו. אין מה להשוות לשאר המקומות הרגילים שאנו מתצפתים מהם. התמקמנו והתחלנו להתרגל לחושך
כדי שנוכל לספור כוכבים ולמדוד מגנטודה ויזואלית של המקום. אך לצערנו העננים היו נכנסים ויוצאים ולא יכולתי להשלים את הספירה
או לבחון אובייקטים חיוורים אחרים. אך תוכנית לא בוטלה.

אז בטח כבר הבנתם על מה אני מדבר, האיכות השמיים הוא לא גורם היחיד אלא המיקום שממנו אתה מתצפת לא פחות חשוב.
כל ההילות אור שפולטות אור קלפי מעלה, אבל לא מגיעות לעיניים בעקבות שהם מוסתרות, בתנאים טובים הופכות לבלתי נראות! כאשר
גם בתנאים טובים במחנטו”ש אתה עדיין תראה את כל ההילות האור שמסביב והם יטרידו את העיניים.

אבל שוב פעם, אני רק מגן על נקודה של תנאי התצפית והחשיבות שלא להיות חשוף לאור, חס וחלילה אני לא פוסל מחנטו”ש ובשמחה
רבה אגיע לשם. שלא תבינו אותי לא נכון, אני רק מקווה שהסברתי טוב על איזה "חושך" אני מדבר.
- סרג'יו -

תצפית בשישי הקרוב, 18 במאי - מי בא? 18 מאי 2012 01:22 #23

• yush
  • yush's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתקדם
היי,

אני מאמין שאגיע לאן שיוחלט (בהנחה שאני אצליח לסיים משהו ללימדים היום בלילה)
יש מצב שמישהו שמגיע ישלח לי מס' טלפון שלו בהודעה פרטית בשביל בירורים של הרגע האחרון?

תצפית בשישי הקרוב, 18 במאי - מי בא? 18 מאי 2012 09:12 #24

• yehuda1
  • yehuda1's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתחיל
עולים לרמת הגולן אם התנאים יאפשרו.....כרגע יש תחזית לעננות קלה וגבוהה.

בשבוע הבא ארד לדרום.....אם יתחשק לי....הצפון תמיד קורץ יותר

יהודה

תצפית בשישי הקרוב, 18 במאי - מי בא? 18 מאי 2012 09:18 #25

• AstroScience
  • AstroScience's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
אלי, שלח לי הודעה פרטית, ארשום לך נייד שלי.

טוב, אנשים, מה החלטנו? מחנטו''ש אין שינוי, עננות וכיסוי של 17 % משעה 23:00
נחל ברק נקי לגמרי במשך כל הלילה, ניקח סיכוי עם מחנטו''ש בכל זאת?
- סרג'יו -

תצפית בשישי הקרוב, 18 במאי - מי בא? 18 מאי 2012 09:34 #26

• Eugene
  • Eugene's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתחיל
  • Thank you received: 1
אני בהחלט מבין מה אתה אומר, אבל לדעתי ההילות שיש לנו במחנטו"ש לא מספיק חזקות בשביל להשפיע על ראיית לילה - אני מרגיש dark adapted לגמרי. הן כן יכולות להרוס לך את הקונטרסט - אבל בשביל זה אפשר להשתמש בכיסוי ראש (אני שוקל את זה ברצינות עכשיו). הפנס שיש בנחל ברק לעומת זאת - בהחלט הורס את ראיית לילה. מתי עושים תצפית במקום החדש שלכם??? :)

אבל בחזרה לנושא המקורי - יש תצפית היום? מחנטו"'ש?

תצפית בשישי הקרוב, 18 במאי - מי בא? 18 מאי 2012 09:44 #27

• AstroScience
  • AstroScience's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
יבגני, האמת שיש כמה מקומות בבדיקה, אבל עד שלא נבדוק הכל מבחינת גישה וזיהום אור או רוחות, לא נפרסם.

לגבי תצפית של היום, כמו שכתבתי, Accuweather מתעקש על עננות משעה 23:00 לאומת זאת נחל ברק נקי כל הלילה.
אז או שלוקחים סיכוי ובכל זאת מגיעים למחנטו''ש או שהולכים על בטוח ויורדים לנחל ברק.
- סרג'יו -

תצפית בשישי הקרוב, 18 במאי - מי בא? 18 מאי 2012 09:45 #28

אני לא מבין למה אנשים בכל זאת ביודעין שתהיה עננות אפילו הקטנה ביותר במחנטוש רוצים להגיע למחנטוש
במקום לנסוע לנחל ברק(נכון הוא יותר מואר) שם יהיה נקי לכל אורך הלילה .
אני גם מעדיף את מחנטוש ויותר מזה את בורות לוץ אבל כאשר אני יודע שיהיה מעונן אפילו 17% זה יכול להרוס תצפית .
חוץ מזה כאשר יש עננות שהיא גם באופק אז ההילות מסביב נראות יותר מוארות וזה גורם לזיהום אור חזק יותר וזו כבר יכולה להיות בעייה רצינית
יונתן אליכיס
מצפה כוכבים נייד למשפחות וקבוצות
http://www.astrofun.co.il
ציוד:
טלסקופ דובסוני Orion xx12i
omagon 2" 32mm,speerswaler 1/4" 14mm
ExploreScientific 1/4" 6.4mm 8.8mm,meade 2" 26mm...

תצפית בשישי הקרוב, 18 במאי - מי בא? 18 מאי 2012 09:50 #29

• ido_graiman
  • ido_graiman's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מתקדם
סרג'יו, גם בנחל ברק AccuWeather מדווח שתהיה עננות החל מחצות, אבל באחוזים בודדים. לעומתו, 7Timer מדווח ששני האתרים יהיו נקיים כל הלילה, כאשר במחנטו"ש יהיה Seeing מעט טוב יותר...
אני לא ממש יודע עד כמה אחוזי העננות שמדווח אתר זה או אחר הם מדוייקים, אבל עננות ללא ספק מהווה בעיה קשה יותר מ-Seeing טיפה פחות טוב.

לא יודע מה לאמר... מחנטו"ש או נחל ברק...

עידו

תצפית בשישי הקרוב, 18 במאי - מי בא? 18 מאי 2012 10:01 #30

עידו,

אני יותר מסתמך על accuweather הוא אף פעם לא אכזב אותי ,
הוא מדייק להפליא.
עננות של 1% לא משמעותי לעומת עננות של 17% במחנטוש ועוד מהשעה11 בלילה
יונתן אליכיס
מצפה כוכבים נייד למשפחות וקבוצות
http://www.astrofun.co.il
ציוד:
טלסקופ דובסוני Orion xx12i
omagon 2" 32mm,speerswaler 1/4" 14mm
ExploreScientific 1/4" 6.4mm 8.8mm,meade 2" 26mm...
Time to create page: 0.124 seconds

מחפשים אחר מידע נוסף? - הקלידו שאילתה מטה

(/)
Result not found!

סטטיסטיקה פורום אסטרונומיה

כעת בפורום 104 אורחים ו-אין רשומים מחוברים. הנתונים מתעדכנים בזמן אמת