ברוכים הבאים, Guest
שם משתמש סיסמה השאר אותי מחובר

נושא: Go to או Star-hopping?

Go to או Star-hopping? 30 יונ 2012 11:30 #1

בארון הספרים שלי שוכנים כבוד שני הכרכים של Uranometria 2000(אטלס מפורט מאד) לצד אטלסים ישנים, פחות מפורטים, כמו Norton star atlas (epoch 1950)ועוד כמה אטלסים שימושיים חדשים יותר. כל אלה שרתו אותי נאמנה שנים לא מעטות והפכו כל חיפוש של אובייקט חיוור בשיטת ה- star-hopping להרתפתקה מעניינת ומרתקת ששכרה בצידה (או נכון יותר בסופה).
בינתים העולם השתנה והתמלא בתוכנות ומפות ממוחשבות בדרגת פירוט העולה (בהרבה) על זו של אורנומטריה, והטלסקופים של החובבים צוידו באמצעי איתור והכוונה משוכללים שהיו פעם רק במצפי כוכבים.
ההתפתחות הזו גרמה כנראה לרתיעה אצל חלק מן החובבים הותיקים, בארץ ובחו"ל, שקשה להם לעכל את הקלות הבלתי נסבלת של האיתור המיידי. במקום לברך על כך שההתפתחות הזו גרמה לפריחה והצטרפות חובבים רבים חדשים - נשמעים בזמן האחרון יותר ויותר קולות המסבירים, בטון חינוכי, שכך לא לומדים להכיר את השמים.
אמת – כך לא לומדים להכיר את השמיים – אך כמו שאמרו חז"לינו: " מתוך שלא לשמה בא לשמה"! הזמינות של כל גלקסיה נידחת וחיוורת המתייצבת במרכז שדה הראייה בלחיצת כפתור מאפשרת לצופה הטירון לצפות במהלך לילה יחיד בהרבה מאד עצמים, לפתח "טעם אישי" ולזהות את התחום שמושך אותו במיוחד. אם הוא יתאהב בתחביב, כמעט בטוח שהוא ילמד בהדרגה להכיר את השמים. ואגב – לא צריך להפריז בחשיבות הכרת השמים – בסופו של דבר היא אמצעי, לא מטרה.
איש איש על פי דרכו!
פרסמו תכנים ותמונות - הצטרפו גם אתם לקהילה הישראלית לאסטרונומיה

Go to או Star-hopping? 30 יונ 2012 12:20 #2

יהושוע ידידי

אני יכול להגיד לך שאני (ואני חושב שרבים אחרים) למדתי להכיר את השמיים ואת האובייקטים דרך ה star hopping , כך אתה מקבל 2 דבררים במעשה אחד שזהו ה star hopping דבר ראשון אתה לומד להכיר יותר טוב את קבוצות הכוכבים דבר שני אתה גם מאתגר את עצמך למצוא אובייקטים טיפה יותר המומים ולהגיע לקצה היכולת של הטלסקופ שלך בחיפוש אחר אובייקט כזה או אחר , לעומת ה go to ששם אתה נותן פקודה למחשב והוא שם את מבוקשך בעיינית וכך עתה באמת יודע שהוא שם ולא צריך לחפש אותו לבד .

היתרון של הgoto בעייני הוא לאנשים שבאמת קשה להם (מכל מיני סיבות רפואיות ו/או אחרות ) לשבת ולחפש את האובייקטים במפות שמיים.

אם הולכים לכיוון הטכנולוגיה אז את המפות השמיים המודפסות תופסות היום האפליקציות של ה smartpons ואפליקצייה אחת שהיא הטובה ביותר ונותנת את מה שיש במפות ואפילו יותר שזו ה sky safari pro אני תמיד מביא איתי גם את המפות המודפסות כך שהשילוב בין שניהם הוא שילוב קטלני .

אני למשל כשקניתי את הטלסקופ החדש שלי של orion הטלסקופ הגיע עם intelliscope שזה מאין מכשיר ממוחשב שאומר לך איך לנתב את הטלסקופ כדי להגיע לאובייקט מסויים , אחרי שעה אחת של תצפית עם המכשיר הזה אני עזבתי אותו כי הוא לא נותן לי את הסיפוק בלחפש את האובייקטים דרך ה star hopping .

אני לא בא לשכנע ש star hopping יותר טוב מ goto כל אחד ושיקוליו שלו הרי בסופו של דבר כולנו עוסקים באסטרונומיה כל אחד בדרכו שלו
אני כן בא להגיד שהדרך הטובה ביותר ללמוד על קבוצות השמיים זה דרך ה star hopping
יונתן אליכיס
מצפה כוכבים נייד למשפחות וקבוצות
http://www.astrofun.co.il
ציוד:
טלסקופ דובסוני Orion xx12i
omagon 2" 32mm,speerswaler 1/4" 14mm
ExploreScientific 1/4" 6.4mm 8.8mm,meade 2" 26mm...

Go to או Star-hopping? 30 יונ 2012 12:46 #3

• AstroScience
  • AstroScience's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
הי שוקה,
כן, הנושא האהוב והלא נרגעה שוב חוזר. וזה כל היופי בלהיות אסטרונום חובב. אתה לא צריך לעמוד במבחנים, אתה לא צריך לעשות עבודות גמר,
אתה לא חייב שום דבר לאף אחד, ומי שקובע לך יעדים, זה אתה בעצמך. אתה עושה זאת להנאתך, לסיפוק סקרנותך בגילוי היקום המסתורי וניסיון
להבין/לקלוט את מקומינו או את מטרתנו בו.
עם המצאתו של דואר האלקטרוני, אנשים בכל זאת ממשיכים וימשיכו לכתוב מכתבים. עם המצאתו של טלפון נייד, אנשים בכל זאת משתדלים לשמור
על רמת חברתיות ונפגשים על כוס קפה ומדברים פנים אל פנים. יש דברים שכנראה לא ישתנו לעולם. וכך גם עם המצאתו של מערכות הגו-טו, אנשים
ימשיכו ויעשו את אסטרונומיה שלהם ע”י סטאר-הופינג.
בשורה התחתונה, מה שאני רוצה להגיד, זה שאותי אישית ממש לא מעניין איך השכן שלי עושה את אסטרונומיה שלו, כל עוד הוא עושה את כל המאמצים
כדי לשמור על משמעת לילה וכמוכן על משמעת התצפית ככולה. במיוחד עם זה פעם בחודש ויש חברים, אני בינם, שזה מאוד משמעותי וחשוב להם.
- סרג'יו -

Go to או Star-hopping? 30 יונ 2012 17:57 #4

• ciproxin
  • ciproxin's Avatar
  • מנותקים
  • גולש בכיר
יהושוע ידידי.

ראשית ,כפי שכתבתי בבלוג שלי בנושא , אין נכון או לא נכון . כל אחד שיהנה מהשמיים לפי דרכו . אך הרשה לי להעיר לך על שתי "אקסיומות " שהזכרת בכתיבתך :

1. "אם הוא יתאהב בתחביב, כמעט בטוח שהוא ילמד בהדרגה להכיר את השמים" - מנסיוני - לא נכון . יש ותיקים שהם שנים בתחביב ולא מכירים היטב את השמיים עקב השימוש ב GOTO . אבל שוב - אף אחד לא אמר שהם חייבים....

2." לא צריך להפריז בחשיבות הכרת השמים – בסופו של דבר היא אמצעי, לא מטרה" - לשם הצניעות הית צריך להוסיף "לדעתי " מכיוון שעבורי והרבה אחרים שאני מכיר הכרת השמיים חשובה בדיוק ואולי אף יותר מהתבוננות בעצם עצמו . אבל שוב - כל אחד מוצא את דרכו בתחביב.

לסיכום - אני שמח שאתה נהנה מהתחביב בדרכך שלך והרי זו כל המטרה !

שמיים צלולים

אמיר

Go to או Star-hopping? 30 יונ 2012 21:15 #5

אמיר -הערותיך מקובלות עלי. במחשבה שניה נראה לי כי בהחלט יתכן שעבור חלק מהצופים הכרת השמים כשלעצמה עשוייה להיות נושא התעניינות מרכזי. שוב - איש איש בדרכו.

שוקה

Go to או Star-hopping? 30 יונ 2012 23:01 #6

• ciproxin
  • ciproxin's Avatar
  • מנותקים
  • גולש בכיר
האמת שלא משנה הדרך כל עוד אנו ממשיכים להתבונן למעלה ;)

שמיים צלולים

אמיר

Go to או Star-hopping? 01 יול 2012 12:38 #7

• GANDALF
  • GANDALF's Avatar
  • מנותקים
  • גולש מומחה
האמת היא שאני נהנה גם מזה וגם מזה.
תלוי כמה כוח יש לי באותו הערב.
אני חייב להודות שבהתחלה בכלל לא הבנתי מה הכיף הגדול ב"ציד אובייקטים" כאשר זה נראה בעיני "בזבוז זמן" אם יש בנמצא GOTO .
אח"כ ירד לי האסימון והתחלתי להנות גם מזה ( במיוחד כאשר צברתי קצת יותר ידע על מיקום אובייקטים בשמיים).
כמובן שאפשר גם להסחף לקיצוניות ההפוכה - יש אנשים שכל מה שמענין אותם זה הניווט בכדי למצוא את האובייקט וברגע שמצאו אותו הם עושים X ברשימה ועוברים הלאה לאובייקט הבא.
זה קצת מזכיר לי מטיילי 4X4 אתגרי מהסוג שנהנים יותר מלשבור את הרכב ולצלוח 40 מדרגות סלע של 70 ס"מ ( עם או בלי לשבור את האקס) - אבל כשהם מגיעים ליעד ולנוף היפה זה כבר לא מענין אותם - ותאמינו לי יש כאילו.

אצלי זה עובד קצת אחרת - "ההספק" לא כל כך מעניין אותי - אני אוהב להגיע לאובייקט הנבחר ואז "לשבת" עליו כמה דקות לפחות ולנסות להבחין בכמה שיותר פרטים ולהנות ממנו.
מהבחינה הזאת זה לא כל כך משנה איך הגעתי אל האובייקט ולכן אני משתמש בכל שלוש השיטות בהנאה שווה ( GOTO , PUSH TO ו-STAR HOPPING )

לדעתי זה גם מושפע מסגנון הצפיה - יש אנשים שעושים תכנון מראש ורשימות תצפית מפורטות עוד לפני שהגיעו לשטח ויש כאילו שעובדים באופן יותר ספונטני.

שיהיו לנו שמיים צלולים והרבה כיף :friends:
Time to create page: 0.103 seconds

מחפשים אחר מידע נוסף? - הקלידו שאילתה מטה

(/)
Result not found!

סטטיסטיקה פורום אסטרונומיה

כעת בפורום 50 אורחים ו-אין רשומים מחוברים. הנתונים מתעדכנים בזמן אמת